Felicja różnolistna

©

©Felicia heterophylla

Felicja heterophylla

Opis

Rodzina: Asteraceae

Łodyżki są wzniesione i ulistnione. Liście w zależności od położenia mogą się znacznie różnić od siebie – stąd nazwa gatunkowa. Nie dzieje się tak zawsze. Kształt liści jest owalno-lancetowaty, o brzegu gładkim lub delikatnie ząbkowane. Długość dolnych liści może dochodzić do 5 cm. Na szczytach pędów znajduje się kwiatostan w postaci koszyczka. Owocem jest nie tyle mała lecz bardzo lekka niełupka zaopatrzona w puch lotny, dlatego owocostan jest okrągły i puchaty.

Występowanie

Ten gatunek jest endemitem dla południowo-zachodniej części Kraju Przylądkowego w RPA. Pojawia się prawie w każdych warunkach, są to jednak zawsze słoneczne, piaszczyste stoki.

Wysokość

Przeciętnie między 20 a 30 cm wysokości i tyleż szerokości, z uwagi na rozgałęzione pędy.

Termin kwitnienia

Może zakwitnąć już w końcu czerwca, lecz częściej jest to początek lipca. Kwitnienie może trwać bardzo długo jeśli roślina będzie miała dostateczną ilość wilgoci. W przeciwnym wypadku kwiaty mają tendencję do zwijania płatków pod spód.

Kolor kwiatu

kwiatyKolor kwiatu odróżnia ten gatunek w sposób nie budzący wątpliwości od innych felicji. W naszym przypadku zarówno płatki jak i tzw. oczko jest niebieskie. Proszę na to zwrócić uwagę bo na opakowaniach nasion często jest nazwa heterophylla, a obrazek pokazuje kwiaty z żółtym oczkiem.

Stanowisko

Wyłącznie pełne słońce, inaczej kwiaty nie będą się rozwijać w pełni.

Wymagania i pielęgnacja

Tak wyglądała kiedy miała wodę

Tak wyglądała kiedy miała wodę

Nawet w naturze jest to roślina roczna, co ją także odróżnia od pozostałych felicji. Ponieważ te rośliny pochodzą z obszaru zimowych opadów, więc naprawdę pięknie będą wyglądać jeśli znajdą w glebie dostateczną ilość wilgoci, a z powodu długiego kwitnienia odpowiednią ilość pokarmu. Nie jest zatem do końca prawdą, iż nadaje się na gleby przesychające. Owszem przeżyje, ale jej wygląd będzie pozostawiał sporo do życzenia. Proszę zerknąć na zdjęcie główne – nie wygląda to zachęcająco. Przygotowując ziemię np. po przekwitłych kwiatach wczesnowiosennych nie szczędźmy kompostu. Zawarta w nim próchnica będzie wiązała i wodę i składniki pokarmowe. W czasie letniej suszy podlewajmy. Roślina odwdzięczy się łanem kwiatów.

Roślinę można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach, pod warunkiem, że kupną ziemię do kwiatów wymieszamy ze sporą ilością żwiru. Przy ziemi standardowej nawożenie zaczynamy po 6 tygodniach od posadzenia rozsady, a przy ziemiach zawierających nawóz o spowolnionym działaniu po 3 miesiącach. W doniczkach warto zadać sobie trud usuwania przekwitłych kwiatów, by zmusić roślinę do dłuższego kwitnienia, przy jednoczesnym ładnym wyglądzie rośliny.

Rozmnażanie

Nie ma problemu z rozmnażaniem przez wysiew nasion. Jedyną zasadą przy tej roślinie jest pikowanie całkiem małych siewek.

Kto w czasie kwitnienia będzie miał niebieskie kwiaty z żółtymi środkami niech przeczyta post https://zojeczka.wordpress.com/2011/02/02/felicja/ Te gatunki w naturze są bylinami i można nieco inaczej z nimi postąpić.

Choroby i szkodniki

Roślina z gatunku zdrowych.

Zastosowanie

Roślina ta jest idealnym wypełniaczem dla każdego miejsca. Świetnie sprawdza się jako wypełniacz po wczesnowiosennych kwiatach. Nadaje się na obwódki. Sprawdzi się jako roślina tymczasowa na skalniakach. W doniczkach sadzimy gęsto. Ładniej wygląda jako element większych kompozycji.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Felicja” pochodzi od łacińskiego przymiotnika ‚felix’ = szczęśliwy.

Nazwa gatunkowa ”heterophylla” pochodzi od greckich słów ‚heteros’ = inny i ‚phylla’ = liście. Odniesienie do możliwości spotkania różnych liści na tej samej roślinie.

rysuneczek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: