Jamesbritenia

©

©Jamesbrittenia hybrida

Jamesbrittenia hybrida

Opis

Rodzina: Scrophulariaceae

Proszę potraktować ten post jako zwiastun i wykorzystać w momencie dostępności tej rośliny.

Na naszym rynku też już się pojawiła ta nowość. Na razie w kilku większych miastach. Jeśli się spodoba pewnie dotrze szerzej. Jest reklamowana jako zamiennik pelargonii. Większość gatunków pochodzi z RPA i poza jednym gatunkiem nie są to jakieś wyjątkowo atrakcyjne rośliny. Do krzyżówek wzięto dwa afrykańskie gatunki. W wyniku prac hodowlanych uzyskano roślinę o zwisających pędach i tworzącą małe, ale liczne kwiaty.

Nadaje się do uprawy w różnego typu pojemnikach. Polecana do dekoracji tarasów i balkonów, a także parapetów okiennych.

Występowanie

Wynik prac hodowlanych na roślinach pochodzących z Południowej Afryki. Rodzice zaliczani są do krzewinek.

Wysokość

Stosunkowo niewielka bo pędy są zwisające. Przeciętnie około 15 cm.

Termin kwitnienia

Kwitnie obficie od wiosny do jesieni.

Kolor kwiatu

Na razie dostępna jest seria Britney™. Mamy tam cztery kolory czerwony różowy, purpurowy i łososiowo-czerwony.

J.  'Britney Orange'Stanowisko

Dobrze rośnie w miejscach słonecznych. Podaje się, że także w półcienistych. Jednak z uwagi na afrykańskich rodziców żyjących na otwartych przestrzeniach nie postawiłabym doniczki w miejscu gdzie jest tylko 6 godzin bezpośredniego słońca.

Wymagania i pielęgnacja

Do uprawy najlepsza byłaby ziemia zawierająca nawóz o przedłużonym działaniu. Odczyn gleby lekko kwaśny. Ponieważ nie ma mowy o samodzielnym wyhodowaniu takich odmian, więc będą to gotowe sadzonki. Najczęściej już zapakowane do wiszących doniczek. Należy sprawdzić stan korzeni. Jeśli bryła ziemi nie jest zbytnio przerośnięta zostawiamy w kupnej doniczce i od razu zaczynamy nawożenie. Podlewamy nawozem do pelargonii bądź surfinii, dlatego że nawozy te mają podwyższoną zawartość żelaza, a rodzicielskie rośliny rosną na glebach o wysokiej zawartości żelaza. Z tego powodu jeśli zobaczymy, że listki żółkną to najprawdopodobniej będzie brakować właśnie żelaza. Stosujemy połowę dawki, lecz co drugie podlewanie. Przy podlewaniu pamiętamy, że jest to afrykańska roślina nie radząca sobie z nadmiarem wody. Mając torf w doniczce musimy podlewać tak by ziemia była zawsze delikatnie wilgotna, ale nigdy nie mokra.

wielkość roślinyRozmnażanie

Ponieważ są to odmiany hybrydowe więc kwiaty są płone. Nie zawiążą nam nasion. Można ewentualnie spróbować przetrzymać je w mieszkaniu przez zimę na południowym parapecie. Wczesną wiosną wyjąć z doniczki i odciąć kawałki korzeni(sadzonki korzeniowe-jak je wykonać napisałam w Poradniku). Położyć na wilgotnym podłożu i przykryć cienko ziemią. Jeśli te hybrydy zachowały trochę cech swoich rodziców to można będzie tym sposobem uzyskać nowe rośliny. Resztę przesadzamy i potem pędy przycinamy. Można ścięte fragmenty sadzonkować. Nie ma gwarancji przyjęcia się sadzonek, ale kto nie ryzykuje to i nic nie ma.

Choroby i szkodniki

W naszych warunkach może pojawić się szara pleśń, mączlik, mszyce i wciornastki. Dlatego przed wniesieniem do mieszkania proszę dokładnie sprawdzić roślinę.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Jamesbrittenia” została nadana w 1807 roku i upamiętnia Jamesa Brittena botanika będącego szefem działu botaniki w British Museum of Natural History.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: