Kraspedia kulista

©

Craspedia globosa

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Systematycy niedawno zmienili przynależność tej rośliny do innego rodzaju i obecnie według nauki nazywa się ona ”Pycnosorus globosus”. Ponieważ mało kto jeszcze wie o tym pozostałam przy starej nazwie, tym bardziej że dla nas jest to roślina raczej nowa.

Tworzy rozetę wąskich o lancetowatym zakończeniu, silnozielonych liści. W kępce tych rozet jest bardzo wiele, dlatego pędów kwiatowych wyrasta z kępki kilkanaście do kilkudziesięciu mimo, że jedna rozeta wydaje tylko jeden pęd kwiatostanowy. Pęd kwiatostanowy jest wysoki i bezlistny, zakończony kulistym kwiatostanem o dość skomplikowanej budowie. Przeciętna średnica kwiatostanu to od 2 do 3 cm. Trudno zatem zobaczyć sposób w jaki jest on zbudowany.

Na zdjęciu widzimy komplikacje jego budowy. Pojedynczy okrągławy pęczek składa się z 3 do 10 maleńkich kwiatków o stosunkowo dużej koronie otoczonych pierzastym puchem. Ponieważ najczęściej kwitnie na raz tylko jeden kwiatek w tym pęczku, to wydaje się że kulisty kwiatostan składa się z takich pojedynczych kwiatków, ale tak naprawdę na ten kulisty kwiatostan składa się masa gęsto upakowanych mniejszych kwiatostanów.

Występowanie

 Kraspedii jest osiem gatunków rosnących w różnych warunkach. Wszystkie jednak pochodzą z Australii i należącej do niej Tasmanii oraz Nowej Zelandii wraz z jej wyspami.

Wysokość

Kępka liści to około 15-20 cm natomiast pęd wyrasta na wysokość do 70 cm.

Termin kwitnienia

U nas kwitnie od lipca praktycznie do przymrozków.

Kolor kwiatu

Żółtawy, a właściwie cytrynowo żółty. Inne gatunki mają bardziej wyrazisty kolor do pomarańczowego włącznie.

Stanowisko

Praktycznie wyłącznie w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

Nie ma specjalnych wymagań urośnie praktycznie wszędzie z wyjątkiem jałowych i kwaśnych piasków. Czyli tam gdzie udają się wrzosy raczej nie sadźmy tej rośliny.

Ponieważ w naturze rośnie na dość suchych glebach więc w naszych ogrodowych warunkach będzie się miała nieźle. Zresztą uprawiający roślinę w celu zbioru kwiatostanów specjalnie funduje jej dość wysokie temperatury i raczej suche warunki. Tylko po to by wykorzystać jej właściwości, iż po takim suchym i ciepłym okresie, kiedy liście prawie zupełnie zaschną wystarczy dobry deszcz i szybko pojawia się masa pędów kwiatowych. By nie podnosić kosztów produkcji uprawy tej rośliny na szeroką skalę przeniesiono do Zimbabwe i sąsiednich krajów Afryki gdzie zbiór kwiatów następuje po pojawieniu się deszczów na początku pory deszczowej. Dodać tylko trzeba, że w takich warunkach jest to roslina dwuletnia.

W ogrodowej uprawie rzadko mamy takie warunki, dlatego pędów kwiatostanowych jest z reguły mniej. Ja w kolejnej rubryce podaję rozstawę w jakiej powinny się rośliny znajdować po posadzeniu, bo tak każe mądra literatura lecz doświadczenie uczy by uzyskać dobry efekt warto sadzić gęściej.

Kiedy lato będzie mokre i chłodne będzie to mizerna ozdoba rabaty wówczas warto ściąć nisko pędy kwiatostanowe  w momencie pojawienia się pierwszych kwiatków i przystąpić do ich zasuszania. Suszymy w cieniu, w przewiewnym miejscu główkami w dół. Roślina świetnie zachowuje kolor kwiatostanów. Zasuszone rośliny można farbować na dowolny kolor.

Rozmnażanie

Nasiona drobniutkie. W 1 gramie znajduje sie ich około 1700 sztuk. Wysiewamy je do połowy marca. Ponieważ nasiona potrzebują światła do kiełkowania to tylko wciskamy je do podłoża (ot choćby płaskim dnem jakiegoś naczynia). Można jeszcze je lekko spryskać wodą. Jeśli ktoś woli nieco przykryć to tak by nie ”wyłączać” światła czyli tylko lekko ”posolić” ziemią lub piaskiem. Kiedy mają ciepło i wilgotno wschodzą dość szybko. Przepikowujemy jak mają 2 liście właściwe. Z uwagi na nie tolerowanie niskich temperatur lepiej sadzić je jak najpóźniej czyli ostatnie z letnich roślin. Rozstawa w jakiej sadzimy to 20×30 cm.

Zastosowanie

Na rabacie roślina wyglądają dobrze tylko w czasie ciepłego lata, lecz głównie uprawia się ją dla celów florystycznych i na suche bukiety. W wazonie świeżość zachowują do 2 tygodni. Na zdjęciach tylko przykłady jak można przygotować sobie ciekawy bukiet z roślin ogródkowych. Kupując trochę gąbki kwiaciarskiej można zrobić sobie taki okrągły bukiecik i położyć na jakimś fikuśnym naczyniu do którego będzie spływała woda w czasie zwilżania gąbki. Na ostatnim zdjęciu jest niewielki półkolisty bukiecik na bazie liści innej rośliny tropikalnej. My możemy wykorzystać inne liście, ot choćby kolorowej lub zielonej funkii. Dla lubiących kolorowe bukiety roślina świetnie komponuje się z różowym lub niebieskim zatrwianem. Zresztą ograniczać nas może tylko wyobraźnia.

Uwagi

Craspedia globosa została pierwszy raz opisana w 1867 roku przez George’a Bentham.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Warunki naturalne – http://www.pixmac.com/picture/

Craspedia globosa+liście – http://www.grobar.se/Vaxtdatabas/887/Solboll

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: