Rumian arabski

©

Cladanthus arabicus

Cladanthus arabicusOpis

Rodzina: Asteraceae

Synonim: Anthemis arabica

Jest to aromatyczna, krzaczasta roślina roczna, z początku rośnie dość wolno jednak wraz ze wzrostem temperatur wyraźnie przyspiesza.

Pędy są ulistnione, raczej wyprostowane i rozgałęziające się w charakterystyczny sposób. Liście na pędzie przypominają nieco grubszy koperek i ładnie pachną. Na szczycie około 5 cm średnicy kwiat przypominający nieco kwiat nachyłka. Bezpośredni pod kielichem kwiatu wyrasta kilka krótkich pędów zakończonych kwiatami. Następnie pod każdym z nich znów kilka kolejnych krótkich pędów zakończonych kolejnymi kwiatami. W ten sposób roślina rozgałęzia się i obficie kwitnie długi czas. Owocem typowa dla roślin z rodziny astrowatych niełupka jednak o niewielkich rozmiarach.

Na korzystnych stanowiskach i w ciepłe lata roślina daje samosiew. Z uwagi na specyficzne, wąskie liścienie można ewentualne siewki łatwo odróżnić.

Występowanie

w naturzeNaturalnie występuje na terenie południowej części Hiszpanii, oraz w północnej części Afryki od Maroka po Libię. Porasta wszelkie trawiaste tereny.

Wysokość

Z początku niska lecz rośnie wraz z kolejnymi piętrami kwiatów. Przeciętnie dorasta do 50 -60 cm. Jej ostateczna wysokość jest zależna od ilości wody w podłożu.

Termin kwitnienia

nowe kwiatyZaczyna kwitnąć po połowie czerwca i kwitnie do początku września. Po zakończeniu kwitnienia jeśli nie przyjdą wczesne przymrozki robi się nieco nieładna.

Kolor kwiatu

Żółty

Stanowisko

Uprawiamy wyłącznie w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

Gleby powinny być dobrze przepuszczalne. Mimo to dobrze gospodarujące wodą i zasobne. Odczyn od lekko kwaśnego po lekko w doniczcezasadowy.

Po wysiewie lub posadzeniu, roślina nie wymaga by się nią zajmować. Jedynie w czasie letniej suszy warto roślinę podlać, dłużej będzie kwitnąć i ładnie wyglądać.

Przy uprawie w pojemniku ziemię należy rozluźnić czymkolwiek tylko nie korą. Podlewamy tak by ziemia była lekko wilgotna i dokarmiamy co 2 podlewanie, lub co tydzień. Używamy nawozu do roślin kwitnących od momentu pojawienia się pąków, wcześniej warto nawozem o zrównoważonym składzie lub biohumusem. Przy nawożeniu co drugie podlewanie zmniejszamy dawkę o połowę.

Nasion wystarczy jeśli zbierzemy je z jednego lub 2 kwiatków. Przy uprawie w pojemniku warto usuwać zwiędnięte kwiaty.

Mrozoodporność

Mimo, że część literatury podaje, iż jest w stanie wytrzymać temperatury do -18 ° C, to ja nie byłabym taką optymistką. Można jednak spokojnie powiedzieć, iż rośliny w gruncie uprawiane w strefie 7a i 7b mogą dać spory samosiew, który jest w stanie przetrwać zimę

Rozmnażanie

zdjęcie wredne,  chodziło o wyobrażenie

zdjęcie wredne,
chodziło o wyobrażenie

Niełupki tego gatunku są bardzo drobne, w 1 gramie jest ich aż 6000 szt.

Między innymi z tego powodu nasiona tylko wciskamy w glebę lecz nie przykrywamy. W temperaturze 20 0C już po kilku dniach są na wierzchu. Wysiewy można przygotować w pomieszczeniu zaczynając około połowy marca lub wysiać wprost do gruntu po ogrzaniu się ziemi. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że temperatura naszych ziem jest wówczas niska i wschody mogą nastąpić dopiero po 20 dniach. Takie rośliny często kwitną dopiero pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Choroby i szkodniki

Gatunek jeszcze rzadko uprawiany więc brak sprawdzonych danych.

Zastosowanie

Zarówno z przodu rabat jak i jako wypełnienie po roślinach szybko kończących wegetację. Można także na większych skalniakach. Uprawiamy roślinę w doniczkach i skrzynkach balkonowych.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Cladanthus” pochodzi z greki gdzie ‘klados’ = gałęzie i ‘anthos’= kwiat. Odniesienie do specyficznego rozgałęziania się rośliny.

rysuneczekA
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Rycina – http://www.ancestryimages.com/proddetail.php?prod=g2615

Nowe kwiaty – http://www.tapuz.co.il/forums2008/viewmsg.aspx?forumid=2005&messageid=140551553

W naturze – http://floramalaga.blogspot.com/2011/04/flora-de-la-axarquia-8.html

Na rabacie –http://zvetki.ru/image/335_736.jpg

 

 

A
A
A

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: