Wiekuistka

©

©Ammobium alatum

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Wiekuistka jest nazwą potoczną, choć bardzo popularną. Naukową nazwą polską jest ‚Złociszek oskrzydlony‚.

Wiekuistka jest w ojczyźnie byliną, jednak w naszych warunkach klimatycznych uprawiana jest jako jednoroczna. Na początku rozwija się szeroka rozeta dużych, jajowatych liści odziomkowych. Z tej rozety wyrasta wiele widlasto rozgałęziających się,nagich i  charakterystycznie płasko oskrzydlonych pędów kwiatowych. W miejscach rozwidleń pojawiają się małe, lancetowate listki. Na każdym rozgałęzieniu pojawia się stosunkowo niewielki około 1,5 cm średnicy kwiat złożony kwiatów rurkowatych i udających płatki suchej okrywy koszyczka. Owoce są niełupkami. 

Do tej chwili istnieją właściwie dwie szerzej uprawiane odmiany:

‚Grandiflora’ – odmiana wyższa od gatunku i osiągająca do 100 cm wysokości, obficiej kwitnąca i o większych(do 2,5 cm średnicy) koszyczkach.

‚Bikini’– odmiana niższa niż gatunek bo osiągająca około 30-35 cm i również obficiej kwitnąca.

Występowanie

 Ojczyzną jest południowo-wschodnia część Australii.

Wysokość

50-60 cm.

Termin kwitnienia

Produkowana z rozsady zakwitnie pod koniec czerwca, a wysiana wprost do gruntu około połowy lipca

Kolor kwiatu

Kwiaty są żółte, a udające płatki listki okrywy koszyczka białe.

Stanowisko

Wyłącznie słoneczne.

Wymagania i pielęgnacja

Wiekuistka dobrze rośnie na pulchnej, żyznej, piaszczysto-gliniastej glebie. Jeśli ta gleba dobrze utrzymuje wilgoć otrzymamy ogromne kępy długo kwitnących kwiatków.

Mrozoodporność

Żadna

Rozmnażanie

 Nasiona są drobne 3 mm. W jednym gramie jest ich około 2500 sztuk. W zależności od potrzeb wysiewamy w początku kwietnia w mieszkaniu i po przymrozkach wysadzamy na miejsce stałe lub na początku maja wysiewamy wprost do gruntu. Można siać systemem gniazdowym. Zarówno po 2-3 nasiona do jednej doniczki jak i po 2-3 nasiona do dołka w gruncie. Nie będziemy wówczas niszczyć zbyt dużo siewek bo przy gatunku i odmianie ‚Grandiflora’ musimy mieć odstęp nie mniejszy jak 20 – 30 cm, a przy odmianie ‚Bikini’ odstęp 15-20 cm.

Choroby i szkodniki

Roślina odporna na zagrożenia.

Zastosowanie

Wiekuistkę uprawiamy z reguły jako kwiaty do zasuszania. Trzeba dobrze wypraktykować moment zbioru. Nierozwinięte koszyczki nigdy nie otworzą się, a pędy tuż pod nimi stają się wiotkie, a ścięte w pełnym rozkwicie mają tendencję do brunatnienia i osypywania się kwiatków rurkowatych.  Tak powinna wyglądać większość kwiatków kiedy przystępujemy do cięcia. Dobrą cechą zasuszonych kwiatków jest możliwość ich barwienia co zwiększa zakres kolorystyczny w suchych kompozycjach.

 Na zdjęciu jeden przykład gdzie wiekuistka jest jednym z elementów.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzaju ”Ammobium” jest prostym odniesieniem do warunków w jakich roślina żyje. Greckie słowo ‚ammos’ = piasek i ‚bios’ = życie.

Nazwa gatunkowa ”alata” to po łacinie skrzydlaty. Jest to odniesienie do oskrzydlonych pędów.

Rodzaj został opisany przez Roberta Browna znacznie wcześniej, lecz pod tą nazwą opis został opublikowany dopiero 1824 przez Johna Simsa.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Suchy bukiet – http://www.etsy.com/search?includes%5B%5D=materials&q=ammobium

Nasiona – http://plantsgallery.blogspot.com/2010/03/ammobium-alatum-zociszek-uskrzydlony.html

Ammobium alatum – http://de.hortipedia.com/wiki/Ammobium

Barwione – http://www.drieddecor.com/dyed-ammobium-winged-everlasting-p-515.html

Dodaj komentarz