Suchołuska różowa

©

©Rhodanthe chlorocephala ssp. rosea

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

W 1992 roku włączono suchołuskę do rodzaju Rhodanthe. Wcześniej należała do rodzaju Helipterum. W handlu często można spotkać starą łacińską nazwę rodzajową. Wspominam o tej zmianie, by nie powstało wrażenie, że to dwie różne rośliny. Nazwa krajowa się nie zmieniła lecz może też występować nazwa”Suchlin różowy”.

Roślina posiada słabo rozgałęzioną, wzniesioną i ulistnioną łodygę. Liście niewielkie do 3,5 cm długości, równowąskie o zaokrąglonym szczycie, i w kolorze szarej zieleni. Na szczytach pędów pojedyncze, dość duże koszyczki składające się z kwiatów rurkowatych. To co udaje płatki to słomiastosuche okrywy koszyczka. Bonusem jest delikatny zapach kwiatków.

Owocem jak u wszystkich astrowatych jest mała niełupka zaopatrzona w puch lotny.

W handlu popularnością cieszą się dwie odmiany.

 ‚Pierrot’ – odmiana o białych łuskach i czarno-żółtym środku.

 ‚Paper Cascade’ – nie wiem czy w naszym kraju tę odmianę można dostać. Jest to płożąca się roślina. Świetna na murki, skalniaki i do pojemników. Kwiaty są białe i kwitnie tak masowo, że trudno dostrzec liście.

Występowanie

  Mapka pokazuje naturalne stanowiska na terenie Australii.

Wysokość

Przeciętnie 40-50 cm.

Termin kwitnienia

Od czerwca do września.

Kolor kwiatu

Różowy lub biały z żółtymi środkami. 

Stanowisko

Najlepiej w pełnym słońcu, lecz ryzykując, że rośliny będą nieco wyższe można posiać i w półcieniu. Łatwiej wówczas o rozpierzchłość kępki, bo zewnętrzne pędy mogą przechlać się na boki.

Wymagania i pielęgnacja

Suchołuska urośnie praktycznie wszędzie, byle gleba była przepuszczalna. Oczywiście lepsze rezultaty otrzymamy na glebach dobrze utrzymujących wilgoć. Dla uzyskania dłuższych i sztywniejszych łodyg oraz mocniej wypełnionych koszyczków warto przed siewem lub sadzeniem dać wiosenną dawkę nawozu o zrównoważonym składzie.

Rozmnażanie

 Z siewu wprost do gruntu uzyskujemy rośliny kwitnące do 2 tygodni później. Niestety przy tym sposobie rozmnażania kwitnienie jest słabsze. Warto zatem pomęczyć się i wysiać na początku kwietnia. Potem przepikować do małych doniczek lub do palet. By rozsada była krępa to oprócz dobrego światła powinna rosnąć w temperaturze nie wyższej jak 16-18 stopni. By uzyskać w tym czasie taką temperaturę można na kilka godzin rozszczelnić okno. Sadzonki poddajemy hartowaniu i sadzimy w rozstawie 15 x 15 cm po minięciu niebezpieczeństwa przymrozków.

Choroby i szkodniki

Małe prawdopodobieństwo potrzeby interwencji z naszej strony.

Zastosowanie

Roślinę uprawiamy przede wszystkim na susz. By dobrze nam się zasuszyła ścinamy pędy z kwiatami w momencie kiedy pierwsze okółki kwiatków rurkowatych są rozwinięte. Zbiór późniejszy to łatwość odpadania kolorowych listków okrywy. Zbiór zbyt wczesny powoduje, że kwiatki w ogóle się nie otworzą. Dla potrzeb większej liczby kolorów kwiatki można barwić.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Rhodanthe”.to dwa słowa greckie, a mianowicie ‚rhodon’róża‚anthos’kwiat. Jest to nawiązanie do przeważnie różowego koloru łusek okrywy koszyczka. Nazwa gatunkowa ”chlorocephala” .to również greka, ‚chloro’ = zielony‚cephale’ = głowa. Jest to nawiązanie do koloru niewybarwionych pąków kwiatów, który u tego gatunku jest zielony, a u innych gatunków bywa nawet biały. Ciekawostką jest fakt, że roślina była uprawiana w Europie od połowy XIX wieku, a w rodzimej Australii zainteresowano się jej uprawą dopiero na początku XX wieku.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Mapka – http://www.anbg.gov.au/gnp/interns-2008/rhodanthe-chlorocephala.html

Sadzonki – http://www.flickr.com/photos/31413472@N07/6890904156/

‚Paper Cascade’ – http://www.pga.com.au/our_plants.asp?alpha_code=RHOPCA

Helipterum roseum – http://www.meltser.co.il/

W naturze – http://jimberry.jalbum.net/WA_wildflowers/Daisy/slides/IMG_3120.html

Suszenie i bukiet – http://a-small-garden.blogspot.com/2012_01_01_archive.html

Nasiona – http://www.flickr.com/photos/natureloving/5016544045/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: