Ślazówka letnia

©

©Lavatera trimestris

lavatera trimestris2

Opis

Rodzina: Malvaceae- ślazowate

Dość wysoka roślina o sztywnych, wzniesionych, rozgałęzionych i szorstkich pędach. Liście trójklapowe, jasnozielone i również szorstko owłosione.

Kwiaty duże,do 10 cm średnicy, lejkowate i zawsze z ciemniejszym unerwieniem na płatkach. Wyrastają z kątów górnych liści na cienkich lecz sztywnych szypułkach. Owocem jest mieszek z koliście ułożonymi nerkowatymi nasionami o karbowanej powierzchni.

Występowanie

Naturalne stanowiska są w rejonie Morza Śródziemnego, od Maroka przez Hiszpanię aż po Turcję na wschodzie.

Wysokość

60 -100 cm.

Termin kwitnienia

Od lipca do pierwszych przymrozków.

Kolor kwiatu

 lavatera trimestris odmiany

Stanowisko

Będzie rosła i kwitła zarówno na słońcu jak i w półcieniu. W półcieniu będzie jednak bardziej rozpierzchła i słabiej kwitła.

Wymagania i pielęgnacja

lavatera trimestris rabataW pełni swymi możliwościami zaszczyci posiadaczy gleb lekkich i przeciętnie urodzajnych. Zawiedzeni mogą się czuć posiadacze dobrych gleb, otrzymają bowiem dużą masę liści i bardzo niewielkie ilości kwiatów.

Należy do roślin łatwych w uprawie, rośnie bardzo szybko. Zniesie krótkotrwałą suszę, choć nie będzie już wyglądać ładnie nawet po podlaniu. Roślina ma tendencję do szybkiego gubienia dolnych liści pod wpływem braku wilgoci. Z tego powodu sadzi się przed nią niskie rośliny o gęstym ulistnieniu. Drugą jej zaletą jest bardzo obfite i długotrwałe kwitnienie. Przed wysiewem dobrze się zastanówmy czy siać ją w tym miejscu, jako że siewek nie przesadzimy w inne miejsce, chyba że z bryłą ziemi.

Rozmnażanie

owocnasionaWyłącznie przez siew nasion. Nasiona wysiewamy w końcu kwietnia lub w maju wprost do gruntu. Po wschodach – około 2 tygodnie – rośliny przerywamy tak by odstępy między nimi wynosiły około 30 cm. Taka rozstawa jest konieczna, bowiem pędy rośliny są dość rozgałęzione i musi mieć miejsce w pełni się rozwinąć.

Choroby i szkodniki

Wprawdzie rzadko, ale jak na wszystkich ślazowatych może wystąpić rdza.

Zastosowanie

Świetnie nadaje się na wypełniacza miejsc po zanikających roślinach cebulowych czy wcześnie kończących wegetację bylinach.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Lavatera” to ukłon w stronę Johanna Kaspara Lavater (1741-1801), szwajcarskiego przyrodnika, teologa i poety.

Nazwa gatunkowa ”trimestris” pochodzi z łaciny i dosłownie oznacza trzy miesiące. Jest to odniesienie do rysuneczekdługości kwitnienia ślazówki.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

http://plantsgallery.blogspot.com/2009/08/lavatera-trimestris-slazowka-letnia-s.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: