Zatrwian Pereza

©

©Limonium perezii

Limonium perezii 

Opis

Rodzina: Plumbaginaceae

kielichy i kwiatyW naturze bylina, u nas musi być uprawiana jako roślina roczna. Z uwagi na jej znaczną urodę warto wydać trochę kasy na nasiona. Wydatek na pewno się zwróci, bowiem roślina wiąże znaczne ilości nasion, które można przeznaczyć na wymianę czy sprzedaż.

Roślina tworzy zwartą kępkę liści odziomkowych. Mają one dość długie ogonki, a blaszka liściowa jest lekko skórzasta, szarawo zielona i ma faliste brzegi. Już z tego nasionapowodu same liście(do 30 cm długości) mają znaczną wartość zdobniczą. Latem ponad liście wyrastają rozgałęzione pędy kwiatostanowe. Kwiatostan jest w kształcie półkuli. Różni się zatem od wszystkich znanych zatrwianów. Im kępka jest starsza tym pędów jest dużo więcej. Posadzone gęsto całkowicie przykrywają liście. Pojedyncze kwiatki mają typową dla zatrwianów budowę. Kolorowy papierowaty kielich i w tym wypadku białe kwiatki. Owoce są niepozorne, lecz jest ich sporo i wypełnione są pojedynczym, podłużnym Przykład8nasionem wielkości około 2 – 3  mm.

Występowanie

Roślina pochodzi z Wysp Kanaryjskich, gdzie porasta słoneczną stronę wzgórz otaczające ocean.

Wysokość

Może dorosnąć do 100 cm, z reguły jest niższa.

Termin kwitnienia

Kwitnie długo. Najczęściej od końca czerwca Przykład7do września.

Kolor kwiatu

Kielich jest fioletowy, lub niebiesko-fioletowy, a kwiaty są białe.

Stanowisko

U nas wyłącznie pełne słońce.

Wymagania i pielęgnacja

Optymalnym dla tego zatrwianu podłożem są gleby piaszczysto-gliniaste. Mało kto jest przykładtakim szczęśliwcem. Jeśli zależy nam na maksymalnej urodzie roślin, to zarówno na piaskach jak i na glebach gliniastych(choć z różnych powodów) wymieńmy ziemię z dołka na kompost. Dołek powinien być tak duży i głęboki by korzenie rozrośniętej rośliny pozostały w kompoście. Przyjmując, że te korzenie które karmią roślinę znajdują się na obwodzie cienia jaki rzuca roślina, to biorąc pod uwagę liście czyli 30 cm w jedną stronę i przykład230 cm w drugą, daje szerokość dołka około 60 cm. Głębokość dołka im większa tym lepiej. Kompost zapewnia nie tylko przepuszczalność, ale i żyzność. Dodatkowym aspektem jest prawie neutralny odczyn, co dla wszystkich zatrwianów jest bardzo korzystne.

Kto ma chłodne i widne miejsce może jedną sadzonkę posadzić do pojemnika. Przed zapowiadanymi przymrozkami przenosimy ją do pomieszczenia. Zysk taki iż kępka w przykład3kolejnym roku będzie większa i pędów kwiatowych znacznie więcej.

Mrozoodporność

Temperatura w czasie zimowania w żadnym razie nie może spaść poniżej -4 °C. Zawsze może być wyższa. Rośliny rosną w naturze okrągły rok.

Rozmnażanie

Jak wszystkie rośliny ze strefy subtropikalnej muszą mieć zapewnioną wysoką temperaturę samego podłoża(od 20 do 25 0C). Pozostanie przykład5nam trzymanie wysiewów na ciepłym kaloryferze, albo kupno podgrzewanej mnożarki. Ta ostatnia przyda się do wielu roślin. I proszę nie sugerować się opisem na opakowaniu firmy ”Vilmorin”. Jeśli wysiejemy wprost do gruntu to wschodzić będą długo(do czasu ogrzania się ziemi) i część z nich zginie. Poza tym przedłuża to okres oczekiwania na kwiaty.

Kto przezimuje roślinę może rozmnażać przez podział.

w pojemnikuChoroby i szkodniki

Jeśli wystąpi chłodne i mokre lato to na glebach nieco cięższych może pojawić się zgnilizna korzeni. Także ślimaki nagie mogą zagustować w liściach.

Zastosowanie

Przede wszystkim rabaty bylinowe. Jak wszystkie zatrwiany roślina polecana na kwiat cięty – stosowana jako dodatek do bukietów, wiązanek, wieńców. Kwiaty z przeznaczeniem do zasuszenia należy ścinać w czasie suchej pogody, a kwiatostan nie może być w pełni rozwinięty.

Uwagi

Pierwotna nazwa rodzaju ”Statice” pochodzi od greckiego słowa ‚statikos’ = stojący, trwały.

Obecna nazwa rodzaju ”Limonium” również pochodzi z greki, gdzie ‚leimon’ = łąka i jest odniesieniem do suchych często zasolonych łąk, które są siedliskiem tych roślin w naturze.

Nazwa gatunkowa ”perezii” jest upamiętnieniem hiszpańskiego botanika dr George V. Perez dyrektora Ogrodu Botanicznego na Teneryfie

Arysuneczek

A

A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Przykład6 – http://www.bunnings.com.au/plant-limonium-140mm-perezii-blue

Przykład 5 – http://crasstalk.com/2013/03/majestic-purple-plants-for-your-garden/

Przykłady – http://www.houzz.com/

Limonium perezii – http://westernsojourns.blogspot.com/2012/03/reposted

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: