Dalia zmienna

©

Dahlia pinnata

Dalia 'Mignon'Opis

Rodzina: Asteraceae

To co kupujemy w sklepach pod nazwą Dahlia pinnata lub Dalia zmienna to tak naprawdę krzyżówka pomiędzy Dahlia pinnata i Dahlia coccinea. Ponieważ nasze nasiennictwo jest bardzo siermiężne, więc najczęściej tkwimy w starej grupie mieszańców pod nazwą MIGNON. Egzemplarze tej grupy zachowały najwięcej cech rośliny matecznej, czyli D. pinnata i dlatego często tak na torebkach jest opisywana.

Występowanie

Dzieło hodowców.

Wysokość

Od 30 do 90 cm.

Termin kwitnienia

Najczęściej zaczynają kwitnąć pod koniec czerwca i kwitną do przymrozków.

Kolor kwiatu

Wszystkie odcienie żółci, czerwieni i różu. Także kombinacje tych kolorów.

Stanowisko

Najlepiej nadaje się pełne słońce lecz półcień też nie będzie wywoływał zauważalnych zmian.

Wymagania i pielęgnacja

w doniczceJak większość roślin rocznych przeżyją w prawie każdych warunkach, lecz tylko przeżyją. Z uwagi na ich spore zapotrzebowanie na wodę dobrze jest podnieść ilość próchnicy w gruncie. Próchnica oprócz innych zalet odpowiada także za wiązanie w glebie wody podczas gdy jej jest dużo i oddawanie roślinom w okresie suchym. W ogrodach najlepszym sposobem jest danie dużej ilości kompostu. Po przekopaniu go z glebą nie stosujemy już innych nawozów. Sadzonki sadzimy po okresie przymrozków. Na początku dość często podlewamy, później raczej radzą sobie same. Doświadczenie nauczyło mnie, że nie warto zbierać własnych nasion, bowiem to co z nich otrzymałam nie bardzo mnie zadowoliło. Usuwam zatem wszystkie przekwitłe kwiaty, a roślina tworzy coraz to nowe zamiast koncentrować się na karmieniu nasion. Jesienią rośliny usuwam. Większość roślin ma tylko korzenie, część tworzy małe, cienkie bulwki, ale z ich przechowywaniem było tak, że w styczniu były już tak wyschnięte iż w doniczce nic nie wyrosło. Od tej pory usuwam wszystko jak leci.

Roślina dobrze wygląda w uprawie pojemnikowej. Dotyczy to tych niskich mieszańców. Większe odmiany sadzimy raczej jako element kompozycji w solidnej wielkości donicach. Przy takiej uprawie zapewniamy ziemię stale lekko wilgotną i systematycznie dokarmiamy nawozem do roślin kwitnących.

Mrozoodporność

Żadna.

Rozmnażanie

Doświadczenie nauczyło mnie, iż najlepszym sposobem uprawy tych odmian jest zakup nasion i wysiew na początku kwietnia.

Choroby i szkodniki

Chorób i szkodników atakujących dalie jest wiele, lecz na ogół to tylko potencjalne zagrożenia. Atak mszyc zwalczyć łatwo, a inne choroby i szkodniki występują raczej sporadycznie.

Zastosowanie

Roślina rabatowa, wykorzystywana do upraw w pojemnikach i na kwiat cięty.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Dahlia” to hołd dla szwedzkiego botanika Andersa Dahla.

O tym czym jest pinata można poczytać pod linkiem http://en.wikipedia.org/wiki/Pi%C3%B1ata

rysuneczekA
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Owocostan – http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/65-rosliny-jednoroczne

W doniczce – http://www.newplantsandflowers.com/best-annuals-university-of-colorado-2012

 

 

 

Komentarze 3 to “Dalia zmienna”

  1. Doxi Says:

    Pani Zoju, dziękuję za opis – dzięki Pani wszystko jest już jasne jak słońce. Pozdrawiam ciepło!

  2. Doxi Says:

    PS Ma Pani rację co do rodzimego przemysłu nasienniczego – czasem wydaje mi się, że tkwi w epoce kamienia łupanego 🙂

  3. Anka Says:

    A mnie spotkała niespodzianka.W ubiegłym sezonie kupiłam nasiona dalii jednorocznej.Wzeszły ładnie,szybko urosły i doczekałam się uroczych, różnokolorowych kwiatów.Siałam do gruntu.Jakież było moje zdziwienie jesienią podczas porządkowania rabat, że dalie te mają całkiem spore bulwki, po kilka złączonych ze sobą.Przechowałam je w garażu.Wczoraj właśnie przeglądałam swoje wszystkie dalie i przekonałam się, że te z nasion są w doskonałym stanie.Gotowe do posadzenia😊.


Dodaj komentarz