Smagliczka nadmorska

©

©Lobularia maritima

Lobularia maritima

Opis

Rodzina: Brassicaceae

Synonimem jest starsza nazwa ‚Alyssum maritimum’

kształt liściJest to mała kępiasta roślinka bardzo długo i obficie kwitnąca. Nad ziemią mamy bardzo wiele rozgałęzionych pędów, które w swej dolnej części pokładają się, a w górnej wznoszą się do pionu. Pędy są ulistnione. Kształt liścia jest lancetowaty, osiągający około 3 cm długości. Na szczytach każdego rozgałęzienia mamy groniasty kwiatostan. Kwiatki typowe dla całej rodziny, czyli drobne, czteropłatkowe. Kwiatki w gronie kwiatostanrozwijają się od dołu do góry i zbity z początku kwiatostan znacznie się wydłuża z powodu przyrostu pędów wraz z rozwojem kwiatów. Owoce w postaci owalnych łuszczyn zawierają zawsze dwa nasiona. Są one okrągławe, żółte i dość drobne. W naturze roznoszone przez wiatr. Roślina daje samosiew i w kolejnym roku wystarczy nie wyplewić siewek.

Odmian jest wiele. W katalogu naliczyłam ich dwadzieścia jeden. Ponieważ trudno o dobre zdjęcia, a wiele odmian różni się raczej na ścianieodcieniem a nie kolorem, dlatego zrezygnowałam z ich prezentacji.

Występowanie

Jej pierwotnym miejscem występowania były Wyspy Kanaryjskie. Siedliska mają bardzo różnorodne, lecz zawsze w pobliżu wybrzeży. Z powodzeniem radzą sobie nawet w szczelinach pionowych skał.

Wysokość

W zależności od odmiany od 5 do 30 cm, tworząc kępki o około 30 cm średnicy.

Termin kwitnienia

W zależności od sposobu wysiewu. Przy siewie składankawprost do gruntu już od czerwca.

Kolor kwiatu

Biały, różowy, czerwony, fioletowy i liliowy.

Stanowisko

Roślina preferuje stanowiska półcieniste. Jest to związane z faktem, iż ładniej wygląda i bujniej kwitnie w drzewkoniższych temperaturach. W czasie letnich upałów wystawiona na słońce robi się wyciągnięta, kępki tracą swoją zwartą formę i znacznie słabiej kwitnie. U barwnych odmian kolor robi się wyblakły.

Wymagania i pielęgnacja

Praktycznie każda przepuszczalna gleba, choć preferuje gleby zasobne w wapno.

Kiedy kończy się obfite kwitnienie a jest to zwykle lato, warto roślinę przyciąć i kiedy wrócą chłodniejsze dni znów będzie obficie kwitła i będzie miała ładny wygląd

Przy uprawie we wszelkiego rodzaju pojemnikach gdy tylko możemy używajmy kompostu. Opierając się na kupnej ziemi warto wymieszać ją z drobnymi kamykami, żwirkiem akwarystycznym(tym drobniejszym im mniejsza doniczka), czy wermikulitem. Przy tym sposobie uprawy utrzymujmy ziemię stale lekko wilgotną. Mimo, że roślina zniesie krótkie okresy suszy, to traci wówczas zwarty wygląd. Ponieważ kwitnie bardzo w koszykudługo potrzebuje nawożenia wspierającego kwitnienie. Sama nawożę co drugie podlewanie połową dawki. Daję nawóz do pelargonii bądź surfinii ponieważ obie rośliny kwitną równie długo i obficie, a na dodatek nawóz ten ma mikroskładniki w lepiej przyswajalnej formie.

Rozmnażanie

Siejemy wprost do gruntu pod koniec kwietnia lub na początku maja. Rośliny najwcześniej zakwitną po około 50 dniach. Jak wspomniałam można zdać się na samosiew i podrośnięte siewki przesadzić tam gdzie chcemy.

w doniczcePrzy obsadzaniu pojemników nasiona wysiewamy w mieszkaniu na początku kwietnia. Na doniczkę o średnicy 16 cm dajemy trzy sadzonki. Jeśli jesienią roślina ładnie kwitnie można zabrać pojemnik do mieszkania. Ponieważ mieszkaniu jest ciepło, zabieramy rośliny wówczas kiedy na zewnątrz jest najwyższa temperatura. Ograniczymy wówczas stres rośliny i długo nam jeszcze będzie kwitła na parapecie.

Choroby i szkodniki

Jeśli nie padną nam siewki z powodu zalania, to potem nic nie będzie trapić rośliny.

Zastosowanie

przykład 1przykład 2W zasadzie nie ma takiego miejsca gdzie nie można tej rośliny posadzić. Jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia. Załączam różne zdjęcia dla inspiracji. Wydaje mi się, że warto zadać sobie trochę trudu i wysiać nasiona, jako że mamy wówczas sporo tanich sadzonek, które pozwolą nam pokombinować. Gdzieś w sieci widziałam połączenia w jednej donicy asparagusa ze smagliczką. Czy to ładne, rzecz gustu, lecz nawet jak nam w jednym roku nie wyjdzie to może w następnym.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Lobularia” pochodzi od późnego łacińskiego ‚lobus’ = kadłub, łuska, owocnik lub od greckiego ‚lobos’ = płat ucha, nasiennik. Jest to odniesienie do kształtu i niewielkich rozmiarów łuszczyny, czyli nasiennika.

A

A

Aobiekt

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kształt liści – http://en.wikipedia.org/wiki/File:Brassicaceae_-_Lobularia_maritima-1.JPG

Kwiatostan – http://en.wikipedia.org/wiki/File:Brassicaceae_-_Lobularia_maritima-4.JPG

LM – http://davesgarden.com/guides/

W pojemnikach – http://www.greenhousecanada.com/content/view/3274/

Drzewko – http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=27&t=2406&start=60

Zdjęcia przykładów zastosowania

http://www.klru.org/ctg/blog/

http://www.fulchinovineyard.com/nursery_annual_a_m.htm

http://www.newplantsandflowers.com/

Reklamy

Komentarze 3 to “Smagliczka nadmorska”

  1. teresa z malar Says:

    Dodam, roślina, gdy pozwolimy jej na samosiew, niezniszczalna. U mnie kwitnie nadal /8 styczeń/ i rzeczywiście rośnie wszędzie, np. w żwirowej ścieżce, między płytkami chodnika. Serdeczne zimowo-wiosenne pozdrowienia.

  2. Anna Młochowska Says:

    U mnie też kwitnie na parapecie. Pewnie mrozu nie przetrwa. Kiedy mi latem przekwitła latem (może też przeschła), obciełam ją dość krótko jak włosy nożyczkami. Wkrótce znowu kwitła jeszcze piękniej.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: