Wilec purpurowy

©

©Ipomoea purpurea

Ipomea purpurea

Opis

Rodzina: Convolvulaceae

Roślina korzeni się płytko. Posiada niezdrewniałą, wiotką łodygę owijającą się wokół podpór ruchem prawoskrętnym. Liście duże, zielone o sercowatym kształcie, przyczepione do łodygi na długim ogonku, jego długość często jest toż sama z długością liścia. Kwiaty wyrastają na długich szypułkach. Są lejkowate o średnicy do 8-9 cm. Ich trwałość zaczyna się rano i kończy w godzinach popołudniowych. Ilość wytwarzanych kwiatów jest jednak tak duża, iż nie wpływa to na wygląd rośliny w trakcie kwitnienia. Kwiaty zapylane są przede wszystkim przez trzmiele.

torebka nasiennaOwocem jest prawie kulista trzykomorowa torebka wypełniona dużymi, czarnymi i kanciastymi nasionami.

Owoce, a raczej ich wygląd jest znakiem rozpoznawczym z którym gatunkiem mamy do czynienia. Przykładowo wilec purpurowy ma gładką torebkę i trzykomorową, inne gatunki mają torebkę dwukomorową lub są owłosione.

Gatunek ma bardzo wiele odmian i co roku pojawiają się nowe.

Występowanie

Roślina pochodzi z terenów tropikalnych i subtropikalnych Ameryki Środkowej poczynając od Meksyku. Spotkać go można wszędzie tam, gdzie gleby są choć trochę wilgotne.

Wysokość

siewkaU nas maksymalna długość pędu to 3 metry.

Termin kwitnienia

Jeśli siejemy wprost do gruntu to najwcześniej pod koniec czerwca. Przy wysiewie do pojemników kwitnienie przyspieszamy o około 3 tygodnie.

Kolor kwiatu

U gatunku przeważa niebieski i różowy we wszystkich odcieniach. Biorąc pod uwagę odmiany to trzeba dołożyć jeszcze biały, czerwony, purpurowy.

Stanowisko

Ta roślina najlepiej się czuje jeśli nogi ma w cieniu, a reszta w pełnym słońcu. Wówczas łatwiej utrzymać wilgoć w glebie.

Wymagania i pielęgnacja

w donicyWilec preferuje gleby wilgotne, bogate w składniki pokarmowe i o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego. Prawie wszyscy wiemy, że urośnie i na słabszych glebach. Jedynym mankamentem jest wówczas szybkie gubienie dolnych liści oraz wolniejszy wzrost szczególnie wiosną. Poza tym roślina praktycznie bez obsługowa z uwagi na spory samosiew, wiosną wystarczy usunąć tylko niepotrzebne siewki.

Przy uprawie w pojemnikach na tarasach czy balkonach musimy zadbać o dużą donicę. Do kupnej ziemi warto dodać łyżeczkę kredy na 5 litrowy worek. Utrzymywanie gleby stale lekko wilgotnej i dokarmianie nawozami do roślin kwitnących najlepiej co drugie podlewanie, lecz połową zalecanej dawki. Przy zaniedbaniu tych czynników szybko wystąpi gubienie najstarszych liści, co przy balkonowej uprawie jest szczególnie widoczne i denerwujące. Przy tym typie uprawy stosujemy siew do pojemników najpóźniej na początku kwietnia.

Trzeba powiedzieć o jednej niedogodności. Wilec nienawidzi ruszania korzeni. Zawsze długo trwa ich regeneracja, dlatego warto nasiona wysiać do palet pojedynczo i potem ostrożnie przesadzić do donicy.

Gatunek jest w zasadzie byliną, ale nie warto zimować donic. Oczywiście na próbę, by się samemu przekonać zawsze można jeśli ma się widne i chłodne pomieszczenie.

Rozmnażanie

Przy uprawie w pojemnikach oraz jeśli chcemy mieć kwiaty wcześniej wysiewamy w mieszkaniu najpóźniej pod koniec kwietnia. Najlepszy termin to 6 do 8 tygodni przed zimną Zośką. Przy późnym siewie warto nasiona moczyć co najmniej przez dobę lub dwie w ciepłej wodzie. Czyli w pojemniku na ciepłym kaloryferze. Na pewno wzejdą szybko.

Przy siewie do gruntu stosujemy siew gniazdowy czyli po 2-3 nasiona do dołka. Tu również można zastosować lekkie uszkodzenie okrywy by nasiona szybciej wzeszły.

Choroby i szkodniki

Gatunek nie atakowany przez choroby czy szkodniki.

Zastosowanie

Tylko wyobraźnia ogranicza możliwość zastosowania tej rośliny. Nawet osłonięcie tymczasowej sterty byle czego, może sprawić iż uzyskamy kwitnący kopiec.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Ipomea” pochodzi od greckich słów ‘ips’ = robak i ‘homoios’ = takie samo, podobne do. Odniesienie do robakowatego wicia się pędów rośliny.

Nazwa gatunkowa odnosi się do koloru kwiatów pierwszego opisywanego egzemplarza.

Arysuneczek
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W donicywww.vanmeuwen.com

Torebka nasienna – http://www.smith.edu/gardens/bgilib/web/imageFrameset.php?latin_name

A

A

A

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: