Pantofelnik meksykański

©

©Calceolaria mexicana

Calceolaria mexicana

Opis

Rodzina: Scrophulariaceae

pojedyncza roślinaZ dość solidnego korzenia wyrasta wiele rozgałęziających się pędów. Rozgałęzienia te pojawiają się dopiero powyżej połowy długości pędu. Mają w zależności od ilości światła kolor czerwono-brązowy lub tylko czerwone owłosienie. Owłosienie należy do gruczołkowatych więc rośliny są nieco lepkie. Kształt liści jest bardzo zmienny. Niżej położone najczęściej są pierzastodzielne, a im wyżej tym więcej liści pojedynczych. Na szczytach każdego rozgałęzienia rośliny na dość długich szypułkach pojawiają się około 1,5 długości kwiaty. Zdjęcie przedstawia typową budowę kwiatu. Nieco wyżej jest owoc w postaci pękatej torebki wypełnionej drobnymi nasionami. Roślina potrafi się sama wysiać, lecz trzeba wyjątkowo łagodnej zimy by nasiona przetrwały.

Występowanie

Naturalnie rośnie w całej Ameryce Środkowej, a także w Ameryce Południowej wzdłuż jej zachodniego wybrzeża. Siedliskiem rozgałęzieniasą wszelkie zacienione i wilgotne miejsca. Potrafi też być rośliną ruderalną.

Wysokość

Jej wzrost bardzo zależy od ilości światła i przeciętnie wynosi od 30 do 60 cm.

Termin kwitnienia

Jak aura pozwoli to już koniec czerwca, częściej jednak zaczyna kwitnąć w lipcu. Samo kwitnienie jest długie bowiem roślina wytwarza coraz to nowe kwiaty. Przy uprawie w pojemniku warto na nasiona zostawić kilka torebek, a resztę przekwitłych kwiatów systematycznie usuwać. Roślina dążąc do wytworzenia jak najwięcej nasion będzie koncentrowała się na tworzeniu nowych kwiatów.

Kolor kwiatu

kwiatostanJasnożółty.

Stanowisko

Dość trudno w naszych warunkach wybrać roślinie stanowisko by osiągnąć maksimum co może roślina dać. Związane jest to z jej upodobaniem do umiarkowanych temperatur i sporej ilości światła. Jeśli z powodzeniem uprawiamy begonię bulwiastą, która nam pięknie kwitnie, to w takich samych warunkach będzie dobrze rósł i kwitł pantofelnik. Kto nie miał wspomnianej begonii niech na starcie posadzi na takim miejscu by roślina była cieniowana w najgorętsze godziny dnia.

Wymagania i pielęgnacja

W Polsce pantofelnik jest znany od dawna, kwiat i owocjednak ze względu na niezbyt sprzyjające warunki atmosferyczne latem, rzadko wykorzystywany do uprawy w gruncie. Podczas suszy wymaga bowiem bardzo systematycznego podlewania, natomiast chłody i ulewne deszcze powodują niszczenie delikatnych kwiatów, a nawet zamieranie roślin. Musimy tę uwagę wziąć sobie do serca planując uprawę na rabacie.

Roślina wymaga prawie stale wilgotnej gleby, lecz nie toleruje jej nadmiaru. Odczyn gleby jest jej obojętny z wyjątkiem skrajności. Z uwagi na długie kwitnienie potrzebuje gleb raczej zasobnych. Dajmy zatem na start nawóz pełnoskładnikowy, a kiedy siewki rozpoczną kwitnienie dokarmiajmy rozpuszczonym nawozem do roślin kwitnących. Upalnym latem nie unikniemy podlewania, oczywiście jeśli chcemy mieć ładną roślinę.

Ten pantofelnik do uprawy pojemnikowej nadaje się średnio, ale kto komu może zabronić. Przy uprawie pojemnikowej musimy pamiętać o jednej wadzie rośliny, otóż jest bardzo wrażliwa na nawet chwilowe zasolenie. Z tego powodu po 6 tygodniach od posadzenia zaczynamy dokarmianie nawozem do roślin kwitnących. Robimy to w miarę często lecz ¼ dawki zalecanej przez producenta. Najlepiej robić to co drugie podlewanie. Jeśli rozrobiliśmy silniejszy roztwór to najprzód podlejmy roślinę samą wodą, a po godzinie dajmy wodę z nawozem. Zasoby wody zniwelują zasolenie. Jednak na co dzień tak nie postępujemy. Przez cały okres wegetacji podlewamy roślinę tak by ziemia cały czas była wilgotna. Nikt przecież nie chce mieć takiej rośliny jak na zdjęciu. Z doniczką też można nieco potańczyć i na czas gorących dni nieco schować przed słońcem, chyba że mamy balkon lub taras od wschodu lub południowego wschodu. Tam może stać spokojnie. Natomiast w czasie solidnych upałów można postawić nawet na północnym parapecie.

Rozmnażanie

nasionaNasiona są drobne, ale świeże skiełkują prawie w 80 %. Jedyny warunek to nieprzykrywanie nasion ziemią. Do skiełkowania potrzebują światła. Wystarczy je lekko docisnąć do podłoża. Do tygodnia powinny pojawić się pierwsze kiełki. Pikujemy gdy rośliny mają dwa liście właściwe. By rozsada się nam nie wyciągała postarajmy się o jak najwięcej światła i jak najniższą temperaturę jaką w mieszkaniu można siewkimieć. Siewki najlepiej przetrzymywać w temperaturze około 16 0C. Jak będzie 2-3 stopnie niżej to też się nic nie stanie.

Przy uprawie w pojemnikach na doniczkę o średnicy 25 cm dajemy tylko 3 rośliny. Kto ma warunki(szklarnie) może wysiewów dokonać nieco wcześniej np. w lutym i około 20 cm siewki uszczyknąć. Otrzymamy kwitnące egzemplarze mniej więcej w tym samym czasie co siane w marcu lecz nie uszczykiwane.

Należy jedynie zaznaczyć iż przez własne nasiona możemy rozmnażać tylko gatunek. Nasiona odmian musimy sprowadzać.

Choroby i szkodniki

Pantofelniki bywają atakowane przez mszyce. Roślina nie jest uwrażliwiona na jakiś szczególny patogen. Zatem pojawić się może każda popularna choroba.

Zastosowanie

Rabaty, pojemniki.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzaju pochodzi od łacińskiego wyrazu ”Calceolarius” co oznacza ”szewc”.

Nasza krajowa nazwa jest dokładnie związana z łacińskim odpowiednikiem i obie nawiązują do budowy kwiatu.

Aobiekt

A

A
Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Siewkihttp://allthingsplants.com

Nasiona – http://gaia.cxr.no/images/plants/calceolaria

Pojedyncza roślina – http://rochefleuriegarden.blogspot.com/2013/08/unusual-plants

Calceolaria mexicana –www.mijntuin.org oraz http://www.anniesannuals.com

Pozostałe zdjęcia – http://www.flickr.com/photos/68114448@N06/ ©Barry Hammel

Kwiatostan – https://www.inaturalist.org/observations/344348

turalist.org/observations/344348

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: