Rozplenica amerykańska

©

©Pennisetum americanum Pennisetum americanumPM

Opis

  Rodzina: Poaceae

Obecna nazwa to Pennisetum glaucum’.

Pennisetum americanumRoślina posiada rozbudowany system korzeniowy. Z niego wyrasta kilka pędów. Liście na pędzie szerokie, ciemno-purpurowe z czerwonym nerwem przez środek liścia. Na początku mogą być zielone, lecz później zmienią kolor. Na szczycie pędu cylindryczny, długi, zabarwiony są na ciemno-purpurowo kwiatostan. Owoc fioletowy, mały (3 do 4 mm), owalny, zwany ziarniakiem. Nasiona jasne, opatrzone w mikroskopijne prążki. Jeden kwiatostan produkuje ich baardzo dużo.

W uprawie jest cztery odmiany.

‚Purple Majesty’ jest to odmiana wysoka, liście, łodygi i pióropusze kwiatowe mocno purpurowe. Dojrzałe liście są długie i smukłe, z czerwonym kolbynerwem. Pokrojem przypomina kukurydzę.

‚Purple Barron’ jest podobny do ‚Purple Majesty’, ale jest bardziej kompaktowy (tylko około 90 cm wysokości), nieco ciemniejszy kolor i krótsze oraz szersze liście. Rośliny często mają więcej pędów. Niższa postura, lepiej pasuje do pojemników czy małych ogrodów.

‚Purple Jester’ ma również około 90 cm nasionawysokości. Odmiana o ciemnych liściach, bardziej bordowych niż fioletowych. Tworzy krzaczaste formy.

‚Jade Princess’ odmiana niska, osiąga około 60 centymetrów wysokości. Liście ma zielone, a kolby kwiatowe ciemno-purpurowe.

Występowanie

  Na plantacji hodowlanej znaleziono ciekawie wybarwione siewki i rozpoczęto ich rozmnażanie.

nasiona2Wysokość

 Od 60 do 150 cm.

Termin kwitnienia

 Roślina kwitnie w końcu czerwca i lipcu. Ziarna widać już w sierpniu lecz zbiór radzę przeprowadzić na początku września.

Kolor kwiatu

Żółtawy.

Stanowisko

JesterMiejsca ciepłe, w pełni słoneczne.

Wymagania i pielęgnacja

  Urośnie praktycznie na każdej glebie. Najlepiej wygląda na glebach umiarkowanie wilgotnych, próchnicznych, zasobnych w wapń i składniki pokarmowe. Niemniej zniesie letnie susze bez większej szkody.

Rozmnażanie

  Wysiew nasion. Najlepiej kiełkuje kiedy gleby są już ogrzane, dlatego warto wysiać 'Jade Princess'2do małych doniczek i w połowie maja wysadzić do gruntu. Najczęściej stosuje się siew gniazdowy, dając do jednego dołka o głębokości 3 lub 4 cm kilka nasion. Kolejny dołek oddalony o co najmniej 45 cm.

Choroby i szkodniki

 Z reguły nie spotkamy się z chorobami. Jeśli ktoś ma pecha to może pojawić się rdza.

Zastosowanie

w doniczce3Rozplenica wygląda najlepiej, gdy jest posadzona w grupie lub jako ciemny akcent wśród zielonych roślin. Można stosować niższe odmiany do obsadzania dużych pojemników. Można też ścinać do wazonu lub suszyć.

Uwagi

 Nazwa rodzaju ”Pennisetum” pochodzi od łacińskich słów ‚penna’ = pióro i ‚seta’ = szczecina. Chodzi oczywiście o wygląd kwiatostanu. Stąd także często używana nazwa ‚piórkówka’.

 

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z nastepujących stron:

Kolby+siewki http://wimastergardener.org/?q=OrnamentalMillet

W doniczce – http://generousearthgardens.com/?attachment_id=292

W doniczce3 – http://www.houzz.com/ideabooks/

JP w donicy – http://www.personal.psu.edu/

JP2 – http://www.prairiestarflowers.com/Annual%20Flower%20pages/Millet  

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: