Leonotis (Lwie ucho)

©

©Leonotis nepetifolia

Leonotis nepetifolia

Opis

Rodzina: Lamiaceae

pokrójJest to roślina o smukłej sylwetce. Pędy są wyprostowane, kwadratowe w przekroju. Roślina krzewi się dość słabo. Liście na pędzie rosną parami na przeciw siebie. Są trójkątne w kształcie, do 12 cm długości o grubo ząbkowanym brzegu. Dopiero na połowie nominalnej wysokości rośliny zaczynają tworzyć się kuliste kwiatostany obejmujące pęd. Łącznie z kwiatami mają one do 11 cm średnicy. Tworzą się coraz nowsze wraz ze wzrostem pędu. Kwiaty są rurkowate o lekko zakrzywionej w dół koronce. Ich długość wynosi przeciętnie 2,5 cm. Ponieważ produkują dużo nektaru są często odwiedzane przez owady o długiej rurce ssącej. Owalne nasiona dość duże, do 8 mm długości. Przy ich zbieraniu trzeba uważać bo zaschnięte kielichy kwiatowe mają ostre jak igły zakończenia.

Częściej uprawianym jest inny gatunek „Leonotis leonurus” zwany ogonem lisa. Jest częściej uprawiany z uwagi na pochodzenie z RPA, a nie z tropikalnej Afryki, co czyni go Liśćnieco bardziej odpornym. Roślina doskonale się krzewi, a jak wiadomo przy większej ilości pędów daje to więcej kwiatów. Te dwa gatunki najbardziej odróżnia kształt liści. U lisiego ogona są one wąskie lancetowate. Różnic jest więcej, ale to już sprawa botaników.

Występowanie

Nasz gatunek pierwotnie rósł w tropikalnej części Afryki. Teraz można go spotkać w cieplejszych strefach na całym świecie. Jego siedliskiem są pobocza dróg, nieużytki rolne i inne obszary zdegradowane.

Wysokość

Z łatwością może dorosnąć nawet do 3 metrów. U nas raczej niemożliwe lecz i tak przeciętnie ma około 180 cm.

Termin kwitnienia

kwiatostanJeśli nasiona wysiejemy w marcu to jest szansa na zakwitnięcie pod koniec lipca. Przy późniejszym siewie zacznie kwitnąć we wrześniu, co czasem zbiega się u nas z przymrozkami. Ponieważ siewki rosną dość szybko przygotujmy im wsparcie.

Kolor kwiatu

Pomarańczowo-czerwony. Zdarza się, iż kolor jest prawie morelowy.

Stanowisko

W naszym klimacie wyłącznie pełne słońce. kwiatkiPrzy braku dostatecznej ilości słońca może nie zakwitnąć.

Wymagania i pielęgnacja

Można roślinę uprawiać zarówno na rabacie jak i w dużej donicy. Z uwagi na jej szybki wzrost, dużą masę i długotrwałość kwitnienia trzeba przygotować jej stanowisko dość zasobne. Najlepiej by odczyn gleby zbliżony był do neutralnego. Mimo swego afrykańskiego pochodzenia, kwiatami się odwdzięczy za dostateczną ilość wilgoci.

jesieniąUprawiający w gruncie muszą podjąć decyzję, czy godzą się na tak dużą wysokość gdzie kwiaty są bardzo wysoko, czy też ryzykując przytną roślinę najlepiej tuż po posadzeniu. Będzie wówczas niższa, lepiej się rozkrzewi, ale może nie zdążyć przed wrześniowymi przymrozkami.

Kto decyduje się na uprawę w donicy musi plastikową doniczkę obciążyć solidnymi kamieniami ułożonymi na jej dnie. Potem nasionadajemy najlepiej kompost wymieszany ze żwirem. Jeśli chcemy bazować na kupnej ziemi tego rozluźniacza musi być przynajmniej 1/3 objętości ziemi. Nasz gatunek sadzimy po kilka sztuk sadzonek by stworzyć sporą kępę od razu. Przez cały okres wegetacyjny powinna stać na zewnątrz. Do widnego pomieszczenia przenosimy jeśli temperatury nocą oscylują w pobliżu 5 0C. Przy dostatecznej ilości światła może jeszcze siewkadługo kwitnąć. Po kwitnięciu roślinę przycinamy na wysokość 20 cm. Oczywiście możemy to zrobić dopiero z początkiem marca, wówczas nowe przyrosty będą miały lepsze warunki wzrostu. Po kilku latach takiej uprawy dolne partie rośliny tak zdrewnieją, że stanie się nieładna. Poza tym przesadzanie takich wielkich donic to ogromy wysiłek. Warto wymieniać roślinę co 2-3 lata. Uprawiając w donicy trzeba pamiętać o intensywnym nawożeniu. Przy ziemi standardowej zaczynamy nawożenie już po 3 tygodniach. Do momentu pojawienia się

Leonotis leonurus

Leonotis leonurus

pierwszych pąków dajemy nawóz uniwersalny, a potem do roślin kwitnących. Stosujemy ¼ dawki, ale przy każdym podlewaniu. Podlewamy jeśli na głębokość palców ręki ziemia jest już suchawa.

Rozmnażanie

Nasiona wysiewamy w zależności od posiadanych warunków(szybciej w szklarenkach) od połowy lutego do połowy marca. Nasiona przykrywamy. Kiełkują w temperaturze 18-20 0C w przeciągu 14-21 dni. Szybciej jeśli zapewnimy zmienną temperaturę między nocą a dniem. Sadzonki są dość wysokie więc podpórki będą konieczne.

Ci którzy przezimowali roślinę, ze ściętych pędów mogą zrobić sadzonki. Można też, podobnie jak pelargonię, sadzonkować z niekwitnących pędów w sierpniu. Wówczas zimować będziemy młode rośliny i wówczas mamy szansę na wcześniejsze kwitnienie.

Choroby i szkodniki

W gruncie raczej bez problemów. Przy zimowaniu zwrócić uwagę na mączlika i przędziorka.

Zastosowanie

Tylna część rabat, roczna kurtyna maskująca nieładne części ogrodu. Gęsto posadzona może stanowić ciekawy soliter.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Leonotis” pochodzi od dwóch greckich słów ‚leon’ = lew i ‚otis’ = ucho. Jest to nawiązanie do podobieństwa korony kwiatu do lwiego ucha.

Nazwa gatunkowa ”nepetifolia” określa, że liście(folia) są podobne do kocimiętki, która po łacinie nazywa się Nepeta.

Arysuneczek

A

A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Liść i kwiatostan – http://en.wikipedia.org/wiki/Leonotis_nepetifolia

Siewka – http://kwiatuchy.blogspot.com

Nasiona – http://entheopedia.org/?action=Photos&id=38

Leonotis2+kwiatki – http://www.conabio.gob.mx/

Leonotis leonurus – http://www.logees.com/Lions-EarsLeonotis-leonurus/

Reklamy

Komentarze 4 to “Leonotis (Lwie ucho)”

  1. Lella Says:

    Jak gęsto trzeba sadzić rośliny na miejsce stałe, żeby stanowiły ładną kępę? Czy siewki wymagają pikowania czy raczej go nie lubią?

  2. Lella Says:

    Pani Zoju, na ósmym zdjęciu od góry, tym, które przedstawia leonotis w doniczce, jest roślina towarzysząca o purpurowych liściach. Bardzo mi się podoba ta kompozycja, a ponieważ wzeszły mi tylko cztery siewki, więc chyba zrobię coś podobnego. Problem w tym, że nie mam pojęcia o tarasowych i stąd pytanie: jak się nazywają te czerwone listki? Już nawet je kupiłam na rynku ale jako bezimienne a wolałabym jednak wiedzieć, co to jest, czy można rozmnożyć itd:)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: