Rumianek pospolity

©

Matricaria chamomilla

Chamomilla recutita

Opis

Rodzina: Asteraceae

Synonim: poprzednia nazwa czyli Chamomilla recutita

Korzeń palowy, lecz z bardzo licznymi odgałęzieniami. Łodyga silnie rozgałęziona i ulistniona. Liście nawet potrójnie pierzastodzielne z bardzo wąskimi łatkami. Na końcach wszystkich rozgałęzień kwiatostan w postaci koszyczka. Cechą rośliny jest wypukłe dno kwiatowe, które bardzo uwidacznia się pod wieczór lub w momencie przekwitania kwiatków rurkowatych. W tym czasie białe kwiaty języczkowate ustawiają się równolegle do pędu.

dno kwiatoweInną cechą tego gatunku pozwalającą na precyzyjne odróżnienie gatunku jest nie tylko wypukłe, ale i puste dno kwiatowe. Owocem jest maleńka niełupka pełniąca rolę nasion.

Gatunek doskonale sam się rozsiewa.

Występowanie

Europa i Azja, aż po Afganistan, lecz tylko w strefie o umiarkowanym klimacie. Siedliskiem są pola, przydroża i tereny tzw. ruderalne, czyli silnie zmienione przez człowieka.

Wysokość

Gatunek rzadko przekracza 50-60 cm. W uprawie są przede wszystkim tzw. poliploidy, które silniej się krzewią więc dają więcej koszyczków. Są z reguły wyższe, bo osiągają około 80 cm.

Termin kwitnienia

Roślina kwitnie systematycznie przez całe lato poczynając od początków czerwca.

Kolor kwiatu

Biały z żółtym środkiem.

Stanowisko

Sadzimy tam gdzie słońca jest najwięcej. Tylko wówczas uzyskamy w miarę niskie i obficie kwitnące rośliny. Im mniej słońca tym pędy cieńsze i wyższe, często pokładają się, a kwiaty drobnieją.

Wymagania i pielęgnacja

Roślina nie ma szczególnych wymagań, lecz o wiele lepsza będzie na glebach dobrze gospodarujących wodą i zawierających sporo wapnia. Ponieważ roślina daje obfity samosiew więc wiosną wystarczy samosiejki przepikować w wybrane miejsce i mamy bardzo długo kwitnący element rabaty. W normalnych warunkach ogrodowych warto jedynie przekopać ziemię z kompostem, to roślinie wystarczy na cały okres wzrostu. Nawożenie jest wówczas zbyteczne.

Kto chciałby uprawiać roślinę na balkonie powinien kupić raczej gatunek niż ulepszone przez człowieka poliploidy. Raz że niższe, a dwa w pojemniku można posadzić gęściej i też będziemy mieć obfitość kwiatów. Poliploidalne rośliny są stworzone dla producentów ziół, bowiem dają wyższy plon koszyczków.

Kupując ziemię do pojemników kupmy tę zawierającą nawóz o spowolnionym działaniu. Wystarczy roślinie na cały sezon. Przy ziemi ze standardowymi nawozami nie nawozimy przez 2 miesiące. Później używamy raz na 2 tygodnie nawozu do roślin kwitnących by ograniczać ilość azotu powodującego nadmierny wzrost roślin. Koniecznie trzeba dodać do niej żwirku, drobnego wermikulitu, bardzo grubego piasku. Torf zbija się pod wpływem wody i wierzch bywa suchy, a na spodzie doniczki jest sporo wody. W takich warunkach często rośliny padają. Rozluźniona ziemia i nawóz o spowolnionym działaniu zapewnią wszystko co trzeba i roślina nie będzie wybujała, a później unikniemy zasychania dolnych liści, co w pojemniku jest szczególnie widoczne. Wody dajemy tyle by ziemia była delikatnie wilgotna. Jeśli włożymy palec do ziemi(jak najgłębiej) i wyczujemy znaczną wilgoć to mimo suchej warstwy na wierzchu zaniechajmy podlewania. Poza tym uprawiając na balkonie lepiej zrezygnujmy z podstawek, a doniczki jeśli stoją ustawmy na wspornikach. Mogą to być kawałki drewienek grubości pół centymetra. Nadmiar wody łatwo wycieknie i łatwiej dotrze powietrze do korzeni na spodzie doniczki. Gdyby tak się stało, że korzenie przerosną ziemię wówczas lepiej dać jeszcze większą doniczkę. Prowizorycznie można podstawić pod spód drugą doniczkę, płaską i wypełnioną ziemią. Żeby nie straszyła, w wolne miejsca na obwodzie wsadzić jakieś rośliny i będzie udawać piętrową wierzę kwiatową.

Mrozoodporność

Dotyczy w tym wypadku nasion, które w naszym klimacie spokojnie przetrwają zimę jeśli są okryte śniegiem.

Rozmnażanie

Rozmnażamy przez wysiew nasion najlepiej jesienią. Ładnie kiełkują kiedy przejdą okres chłodu. Do ogródka wysiewamy we wrześniu i tylko dociskamy do podłoża.

Przy uprawie w pojemniku warto również wysiać jesienią. Również w pojemniku nie przykrywamy nasion. Dla utrzymania wilgotności warto by pojemniczek był z wieczkiem. Wysiać możemy nawet w październiku. Zimę mogą spędzić na balkonie lecz musimy je zabezpieczyć, wkładając do styropianowego pudełka. W czasie zimowych słonecznych i ciepłych dni warto ze dwa razy psiknąć opryskiwaczem trochę wody.

Można wysiewać w końcu stycznia czy lutym, lecz wysiewy wkładamy do chłodziarki na samo dno. Dość często sprawdzamy czy nie pojawiły się wschody. Po pojawieniu się siewek pojemnik wyjmujemy i stawiamy na widnym miejscu, lecz jak najchłodniejszym by siewki się nie wyciągały. Kiedy mają dwa liście właściwe przepikowujemy po kilka do stałych pojemników. Na doniczkę o średnicy 16 cm dajemy dwie lub trzy siewki.

Oczywiście najprościej można wysiać bezpośrednio do gruntu w kwietniu lecz procent wschodów nie będzie tak duży jak przy siewie jesiennym.

Choroby i szkodniki

Problemów brak.

Zastosowanie

Wszędzie tam gdzie potrzebny nam jasny i długo kwitnący element o średnim wzroście. Kto ma w rodzinie producentów chryzantem doniczkowych może zabawić się i dwukrotnie opryskać rośliny np. Bi-52. Uzyska gęsty kopczyk kwitnących i niskich roślin. Ponieważ to bardzo drogi środek więc nie ma mowy o samodzielnym kupowaniu dla kilku roślin balkonowych.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Matricaria” pochodzi od późnołacińskiego słowa ‘matrix’ = matryca, macica, żeńskie zwierzę trzymane w hodowli i wiele innych. Jest to odniesienie do stosowania rumianku jako leku ginekologicznego.

Nazwa gatunku ”chamomilla” ma pochodzenie greckie, słowo ‘χαμαίμηλον chamaimēlon’ = jabłko na ziemi. Grecy uważali iż rumianek pachnie jabłkiem.

rysuneczekA
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Dno kwiatowe – http://crdp.ac-besancon.fr/flore/Asteraceae/especes/matricaria_recutita.htm

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Rumianek pospolity”

  1. kamil Says:

    dla mnie też pachnie jabłkiem


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: