Len wielkokwiatowy

©

©Linum grandiflorum

Opis

Rodzina: Linaceae – lnowate

Jest to szybko rosnąca roślina roczna o rozgałęzionych i na początku wyprostowanych pędach. Mających jednak tendencję do pokładania się w mniej sprzyjających okolicznościach.

Wszystkie pędy są ulistnione. Liście wąskie, lancetowate przeważnie do 2 cm długości lecz gęsto ułożone na roślinie.

 

Na szczycie prawie wszystkich pędów pojawia się luźny kwiatostan. Rosnący wraz ze wzrostem pędu. Pojedyncze kwiatki złożone z pięciu płatków przyczepione są do pędu długą szypułką co sprawia, że kwiatostan jest dość luźny. 3-5 cm kwiatki kwitną tylko jeden dzień lecz kolejnego dnia rozwija się kolejny kwiatek w kwiatostanie i tak od dołu do samego szczytu kwiatostanu. Dla mniej spostrzegawczych podam, iż pyłek wysypujący się z pylników ma lekko niebieskie zabarwienie.

 Po zapyleniu pojawia się okrągła torebka. Można ją uznać za dość dekoracyjną. Po dojrzeniu nasion wysypują się owalne, jasnobrązowe i lekko tłustawe nasiona. Roślina daje samosiew lecz dla bezpieczeństwa lepiej część nasion zebrać by mieć co wiosną wysiać.

Występowanie

Miejsce naturalnego występowania to Algieria lecz obecnie zdziczała rośnie już na sporych obszarach Afryki i w południowych regionach Europy.

Wysokość

W chwili rozpoczęcia kwitnienia pędy mają około 35 cm i wraz z letnim wzrostem osiągają do 60 cm. Niemniej z powodu deszczy, wiatrów i mniejszej ilości światła tak wysokie rośliny zaczynają się pokładać. Ostateczna zatem wysokość waha się w okolicach 45 cm.

Termin kwitnienia

W zależności od ilości słońca kwitnie już od końca czerwca aż do przymrozków.

Kolor kwiatu

 Tutaj trzeba wspomnieć, że kolory kwiatów gatunku przedstawia zdjęcie. Satynowoczerwony z delikatnym ciemnym obrzeżeniem oraz ciemniejszym i kreskowanym środkiem jest właściwy dla powszechnie sprzedawanej formy botanicznej zwanej Linum grandiflorum rubrum.

Stanowisko

Chcąc uzyskać w miarę niskie rośliny, intensywnie kwitnące sadzimy w pełnym słońcu, ze świadomością że w takich warunkach by utrzymać długi i intensywny okres kwitnienia trzeba będzie podlewać.

Wymagania i pielęgnacja

Pochodzenie rośliny wskazuje, że wymaga gleb lekkich, przepuszczalnych. Nie mogą jednak to być jałowe piaski. By intensywnie i długo kwitła musi mieć co jeść. Dlatego przed siewem dajmy w tym miejscu warstwę kompostu i przekopmy go z podłożem. Drugim istotnym czynnikiem jest odczyn gleby. Nigdy na kwaśnych glebach nie uzyskami intensywnego kwitnienia. Przy takim podłożu oprócz kompostu dajmy jeszcze garść wapna tlenkowego i dopiero wówczas przekopujmy. Ci którzy mają z natury bardzo zasobne ziemie muszą się liczyć z podpieraniem rośliny.

Jak już wspomniałam warto w czasie letniej suszy podlać roślinę.

Rozmnażanie

Nasiona nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania. Pod koniec kwietnia wysiewamy do gruntu i przykrywamy cienka warstwą ziemi. Przykrycie nasion jest konieczne bo stanowią przysmak dla wielu ptaków i owadów oraz do ochrony przed późnymi przymrozkami. Po wschodach należy je przerwać zostawiając siewki co 5-6 cm od siebie. Da to nam w późniejszym czasie gęstą kępę gdzie te wysokie później rośliny będą się wspierać wzajemnie. Wówczas drut czy sznurek wspierający może się okazać niepotrzebny

Zastosowanie

Kto ma duży ogród może sobie urządzić tzw. łąkę kwietną i wśród innych roślin także ta świetnie się do tego nadaje. Na kwiat cięty jest mało przydatna, co nie znaczy niemożliwa. Najlepiej sprawdzi się jednak jako większe kępy na rabatach lub jako roślina brzegowa przy większych kwiatach.

Uwagi

W tradycyjnej mitologii Egiptu len był poświęcony bogowi ognia i słońca”Ra”. Także był symbolem męskości i płodności kobiet, podczas gdy niebieski len był symbolem mądrości.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Pojedyncza roślina – http://www.geolocation.ws/v/W/File:Linum%20grandiflorum%20’Rubrum’%20(Linaceae)%20plant.JPG/-/en

Linum grandiflorum – http://davesgarden.com/guides/pf/go/228/

Pąki – http://www.flickr.com/photos/pbouchard/2556902533/

Kwiaty – http://www.veseys.com/ca/en/store/flowerseed/flaxa/charmermixflaxa#closed

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: