Złocień krzewiasty

©

©Argyranthemum frutescens

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Z botanicznego punktu widzenia jest to podkrzew, a to oznacza, że najstarsze części pędów z biegiem czasu drewnieją. Z tego też powodu roślina ma pędy wzniesione, bardzo mocno rozgałęzione. Liście bardzo mocno powcinane, najczęściej szarozielone, choć u odmian bywają jasnozielone. Są bezogonkowe i mają intensywny zapach. Kwiaty na szczytach pędów są w zebrane w luźne kwiatostany. Z reguły kwitnie jeden kwiat, dlatego wydaje się jakby były to kwiaty pojedyncze. U gatunku nie mają więcej jak 5 cm średnicy. Wytwarzają licznie nasiona są to jak u wszystkich astrowatych małe brązowawe niełupki.

Odmian jest w tej chwili całe mnóstwo, ja wymienię kilka dla przykładu.

 ‚Mars White’– kwiaty białe z żółtym oczkiem, pojedyncze, kwitnąć zaczyna wcześnie bo około połowy czerwca. Dość wysoka przeciętnie około 60 cm.

 ‚Reflection Żółty Cream’ – kwiaty jasno kremowe i brązowym oczku. Jej wadą jest blaknięcie płatków, które pod koniec robią się prawie białe. Często wada może zamienić się w zaletę, bo na jednej roślinie mamy dwa kolory kwiatów. Odmiana ładniej kwitnie przy niższej temperaturze, dlatego najlepszy efekt osiąga wiosną i jesienią. Średnia wysokość to 45 cm.

 ‚Angelic Bordeaux’ – Kwiaty typu anemonowatego o intensywnym różowym wybarwieniu. Liście drobno cięte i szarozielone. Odmiana ma zwarty, kulisty pokrój. Z racji pokroju i wysokości – około 35 cm – świetnie nadaje się do różnych pojemników.

 ‚Butterfly’ – jedna ze starszych i już sprawdzonych odmian. Kwiaty kanarkowożółte i nieco ciemniejsze oczko. Ma liście zielone. Jest odporniejsza na wyższe temperatury, więc ładnie kwitnie także w lecie. Jest odmianą żarłoczną i potrzebuje nawożenia przynajmniej raz w miesiącu od momentu rozpoczęcia kwitnienia. Odmiana wysoka przeciętnie 70-80 cm.

 ‚Reflection Pink’ – kwiaty duże, intensywnie różowe, ciemne oczko i widoczny ciemniejszy pierścień w pobliżu oczka. Płatki przekwitając bledną. Liście szarozielone. Wysokość niewielka bo około 50 cm.

Występowanie

Ten gatunek naturalnie rośnie wyłącznie na Wyspach Kanaryjskich. Ma tam około 70 cm i kwitnie okrągły rok.

Wysokość

W postaci krzewu od 40 do 80 cm w zależności od odmiany. Natomiast prowadzone jako drzewko z reguły mają do 150 cm wysokości.

Termin kwitnienia

Jeśli roślinę kupujemy to z reguły jest to roślina kwitnąca, bo hodowcy zależy na lepszej ekspozycji rośliny, więc podpędzają je w szklarni. W warunkach normalnych zakwitają pod koniec czerwca i kwitną do przymrozków.

Kolor kwiatu

U gatunku kwiaty języczkowe są białe a rurkowate żółte. U odmian mogą mieć kolor różowy lub żółty w różnych odcieniach. Niedawno doszedł prawie czerwony.

Stanowisko

Praktycznie wyłącznie stanowisko w pełnym słońcu, bo już w półcieniu roślina ma wyraźnie wyciągnięte pędy i słabiej kwitnie.

Wymagania i pielęgnacja

Z racji braku tolerancji na mróz możemy uprawiać ją jako roślinę roczną lub uprawiać w pojemnikach zimowanych w jasnych i w miarę ciepłych pomieszczeniach.

Uprawiane w pojemnikach powinny mieć podłoże bardzo przepuszczalne. Koniecznym będzie rozluźniacz do kupnej ziemi do kwiatów. Przy przesadzaniu drzewka dajemy na spód trochę kamieni, które będą warstwą drenażową, ale również obciążnikiem. Wówczas wiatr nie będzie nam wywracał doniczki. Pamiętamy również, że roślina kwitnie na okrągło więc będzie potrzebowała regularnego zasilania. Najlepszym sposobem przy tego typu roślinach jest nawożenie łącznie z każdym podlewaniem. Wówczas dajemy tylko 1/5 dawki zalecanej na opakowaniu. Jeśli mamy więcej kwiatów i to różnych można zastosować nawożenie łącznie z co drugim podlewaniem. Wówczas dajemy 1/3 dawki za każdym razem. Używamy nawozu do roślin kwitnących. Najlepszym jest ten do petunii lub pelargonii. Zawiera on żelazo w łatwo dostępnej formie i rośliny nam nie bledną, a jednocześnie jest to nawóz specjalnie przygotowany do roślin długo i obficie kwitnących. Uprawiane na rabatach również będą wdzięczne za nawożenie przynajmniej raz w miesiącu. Złocień krzewiasty bardzo lubi ziemię z większa ilością wapnia, dlatego warto na rabatach przynajmniej 2 razy w sezonie dać wapno magnezowe.  Na zdjęciu widać jak brak wapnia odbija się na wielkości rośliny. W doniczkach też, lecz dajemy je w znacznie mniejszym stężeniu. Przy nadmiarze wapna wystąpi nam chloroza starszych liści lub ogólne jaśnienie rośliny i trzeba będzie szybko dać chelat żelazowy. Z tego powodu w doniczkach lepiej nie dać niż przenawozić. Uprawiając złocień nawet na rabatach trzeba go w czasie upałów podlewać, jako że przesuszenie bryły korzeniowej prowadzi do żółknięcia liści i zamierania pąków kwiatowych. Tutaj trzeba dodać, że większość odmian jest bardzo wrażliwa na wysokie temperatury. Ogranicza to kwitnienie gorącym latem. Jak jeszcze dołoży się suchość wokół korzeni, to będziemy mieć kilka kwiatków na roślinie, a powinna tak kwitnąć, że liści widać niewiele. Niemniej mokre i zimne lata również nie służą kwitnieniu złocienia.

W czasie całego sezonu powinniśmy usuwać przekwitłe koszyczki. W sposób wyraźny wpływa to korzystnie na równomierność kwitnienia. Mając drzewko, można przyciąć nadmiernie wybujały pęd by zachować kształt koronki. Jeśli komuś nie zależy na ciągłości i równomierności kwitnienia można pójść na tzw. dwa rzuty kwitnienia. Nie usuwamy wówczas przekwitłych kwiatków na bieżąco tylko czekamy aż większość kwiatków przekwitnie i ścinamy całość. Wówczas po 2-3 tygodniach roślina zakwitnie na nowo. Pamiętajmy jednak nie ciąć zbyt silnie, bo cięcie wykonane na lekko nawet zdrewniałych pędach to strata tych pędów. Roślina najprawdopodobniej na nich nie odbije.

Jeśli w danym roku kupiliśmy rozsadę w małych doniczkach to do większej donicy powiedzmy o 25 centymetrowej średnicy dajemy 3 sztuki. Skrzynki balkonowe najczęściej są metrowe i do takich dajemy 5 roślin. Sadząc na rabatach warto posadzić blisko np. 3 roślinki. Latem będzie to okazała jedna kępa obficie kwitnąca.

Mrozoodporność

Żadna

Rozmnażanie

Można rozmnażać przez wysiew nasion. Postępowanie standardowe.

Rozmnażać można także przez sadzonki wierzchołkowe. Najczęściej ten sposób się stosuje jeśli nie mamy gdzie przechować całych roślin. Pobieramy w końcu sierpnia sadzonki z niekwitnących pędów i ukorzeniamy je. Jeśli ukorzenią się szybko, a jesień jest długa i ciepła można sadzonki lekko uszczyknąć by się rozkrzewiły. Ponieważ roślina rośnie okrągły rok, tylko zimą wolniej, to wiosną uszczykiwanie trzeba będzie powtórzyć. Warto w przypadku złocienia opryskać po uszczykiwaniu Miedzianem by zapobiec żółtaczce złocienia.

Choroby i szkodniki

Z chorób może wystąpić mączniak prawdziwy widoczny w postaci białego mączystego nalotu na liściach. Należy zastosować wówczas środek o nazwie Aliette w stężeniu 0,2%. Szkodniki jeśli wystąpią to będzie to mszyca lub mączlik. Występują jednak rzadko i nie robią takiego spustoszenia. Co raz częściej odmiany są sprowadzane i możemy się spotkać z  takim obrazkiem. Ta narośl to bakterioza lub inaczej rak wywołany bakteriami. Roślina natychmiast musi być usunięta i nie wolno jej przeznaczać na kompost. Trzeba roślinę wysuszyć i spalić. 

 

Zastosowanie

 Roślina pięknie wygląda zarówno na rabatach jak i we wszelkiego typu pojemnikach. Kto ma nieco zacięcia ogrodniczego może się zabawić w wyprowadzenie pnia i ładnej koronki na tym pieńku. Wysokość pnia jest zależna od naszych potrzeb i upodobań. Proszę jedynie pamiętać, że na rośliny pienne o wysokim – np. metrowym – pieńku musimy wybrać odmianę wysoką. Odmiany niskie nie dadzą nam tej możliwości.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

 

A. frutescens gatunek – http://keyserver.lucidcentral.org/weeds/data/03030800-0b07-490a-8d04-0605030c0f01/media/Html/Argyranthemum_frutescens_subsp._frutescens.htm

W doniczce – http://www.tried-and-true.com/new/annuals/argyranthemum-marguerite-daisy/

Brak wapnia – http://www4.ncsu.edu/~pvnelson/photopages/ca_argyranthemum.htm

Bakterioza – http://www.science.oregonstate.edu/bpp/Plant_Clinic/images/crown%20gall.htm

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: