Dmuszek jajowaty

©

©Lagurus ovatus 

Lagurus ovatus

Opis

Rodzina: Poaceae

kępkaTrawa jednoroczna o krótkich korzeniach. Źdźbła wzniesione lub z lekka pokładające się. Wszystkie zielone części delikatnie owłosione. Kwiatostanem jest bardzo gęsta wiecha, często o owalnym kształcie. Jej kolor z początku bladozielony, często z purpurowymi akcentami, na końcu srebrzystobiała. Nasionem jest typowy dla traw ziarniak.

Występowanie

Pierwotnym terenem występowania był region wybrzeża śródziemnomorskiego oraz pas wzdłuż zachodnioeuropejskiego wybrzeża Atlantyku. Jest to roślina ruderalna, pojawia się również na ciepłych, przesychających i ubogich glebach nieużytków.

Wysokość

Na stanowisku słonecznym przeciętnie 30 – na rabacie 240 cm. Posadzona na nieco lepszych glebach lub w półcieniu może dorosnąć do 60 cm.

Termin kwitnienia

W zależności od metod wysiewu od maja do sierpnia.

Kolor kwiatu

Kremowo-biały kolor wiechy.

Stanowisko

Powinien być sadzony w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

Dmuszek nie jest wymagającą trawą,preferuje piaszczystą glebę o średniej do niskiej żyzności. Na glebach żyznych bądź nawożonych możemy uzyskać dużo liści lecz kwitnąć będzie słabo. Roślina nie nadaje się na gleby ciężkie i wilgotne.

Jeśli mamy warunki, czyli widne i chłodne pomieszczenie, np. oszkloną werandę można siać jesienią. Siewki przechować przez zimę w takim właśnie pomieszczeniu. na rabacieNastępne nasiona wysiać pod koniec marca lub na początku kwietnia, a trzeci termin to siew wprost do gruntu. Tym sposobem kwitnącą roślinę będziemy mieć przez całą wiosnę i lato. Z tego ostatniego terminu kwiatostany możemy pozostawić na zimę, bo ładnie wyglądają z czapkami ze śniegu, a przy okazji sprawdzimy czy na naszym terenie roślina da samosiew.

Na zdjęciach widać, że z powodzeniem można uprawiać w doniczkach. Proponuję jedynie by unikać kupnej ziemi. Jeśli to niemożliwe nasionakupić woreczek żwiru akwarystycznego i cały wymieszać z pięciolitrowym workiem ziemi. Nawożenie jest zbyteczne lub dla poprawy jakości kwitnienia dawajmy wyłącznie nawóz do roślin kwitnących, ale nie wcześniej jak po dwóch miesiącach od sadzenia. Przy uprawie w doniczkach ważnym jest by utrzymać glebę delikatnie wilgotną. Mniej będą zasychać dolne liście, co nie jest ciekawym efektem. Jeśli się pojawią pozostaje nam usuwanie ich.

Rozmnażanie

Ponieważ roślina nie bardzo kocha przesadzanie więc wysiewajmy jesienią lub zimą od razu do malutkich doniczek lub palet. Jeśli roślina da samosiew przesadzajmy siewkiz bryłką ziemi. Pod koniec kwietnia wysiewajmy wprost do gruntu. Ponieważ roślina szybko wschodzi, można te siewy opóźnić i wysiewać w pierwszej połowie maja. Unikniemy wówczas okrywania wysiewów jeśli wystąpią przymrozki.

Tym którzy uprawiają w doniczkach można podpowiedzieć by od razu wysiali cały owocostan, lub podzielili go tylko na dwie części. Będzie od razu ładna kępka wypełniająca całą doniczkę.

Choroby i szkodniki

suszenieTrzeba być pechowcem do kwadratu by pojawiła się rdza lub mączniak.

Zastosowanie

Uprawiać dmuszka można wszędzie. Na rabatach będzie dobrym tłem dla bardziej krzykliwych kwiatów, na skalniaku można nim wypełnić wolne miejsca. Atrakcyjnie wyglądają ogrodowe ścieżki obramowane dmuszkiem. Przy uprawie w pojemnikach zwracajmy uwagę gdzie stoją nasze doniczki, jeśli w pełnym słońcu można użyć mis, jeśli roślina będzie miała więcej cienia powinny być to pełne doniczki, bo rośliny na pewno będą wyższe.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Lagurus” pochodzi od dwóch greckich słów ‚logos’ = zając i ‚cura’ = ogon.

Nazwa gatunkowa ”ovata” pochodzi od łacińskiego słowa ‚ovum’ = jajko

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kępka – http://davesgarden.com/guides/pf/

Tak też można –http://www.5giay.vn/

Siewki – http://doneganlandscaping.com/

Nasiona – http://en.wikipedia.org/wiki/File:SeedsLagurus_ovatus.jpg

LO – http://www.flickr.com/photos/davidandesme/5930071354/

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: