Chaber bławatek

©

©Centaurea cyanus

Centaurea cyanus

Opis

Rodzina: Asteraceae

Łodyga wzniesiona, lekko owłosiona, rozgałęziająca się najczęściej w górnej części i dość cienka, przez co po większym deszczu często pokładają się. Liście w niewielkiej ilości, równowąskolancetowate do 5 mm, szerokości, szarozielone. Są dwa rodzaje liści, dolne są ogonkowe i często o podzielonej blaszce, a górne niepodzielone i bez ogonków(siedzące). Kwiaty na szczytach każdego rozgałęzienia to typowy dla astrowatych koszyczek, składający się wyłącznie z kwiatów rurkowatych, z tym że kwiaty brzeżne są dużo większe. Owocem jest niełupka zaopatrzona w puch, by ułatwić roznoszenie owoców. Przechowywane w chłodzie długo zachowują zdolność kiełkowania.

w doniczcePonieważ gatunek jest wysoki więc hodowcy wzięli sobie za cel zmniejszenie go. Wyhodowano wiele odmian mieszańcowych, które mają niższy wzrost i inny kolor kwiatów.

Występowanie

Obszar naturalnego występowania obejmuje całą Europę, a także zachodnią część Syberii. Wszędzie jako pospolity chwast występujący na polach uprawnych, na nieużytkach, przydrożach, ugorach. Jest rośliną wskaźnikową  gleb ubogich w wapń.

Wysokość

Gatunek może dorosnąć do metra wysokości. Odmiany hodowlane mają wzrost zaczynający się od 30 a górna granica jest taka sama jak przy gatunku.

Termin kwitnienia

U nas najczęściej zaczyna kwitnąć w czerwcu siewkai kwitnie ze zmiennym nasileniem prawie do września. Tym dłużej im więcej czasu poświęcamy na usuwanie przekwitłych kwiatów.

Kolor kwiatu

Gatunek ma kwiaty ciemno niebieskie. Odmiany są także w kolorach białym, różowym,

Stanowisko

Wyłącznie pełne słońce.

b1Wymagania i pielęgnacja

Roślina potrzebuje gleb przepuszczalnych o przeciętnej żyzności. Choć toleruje suche warunki, potrzebuje dużo wody przy gorącej, suchej pogodzie w celu zapewnienia ciągłości kwitnienia. Poza ewentualnym usuwaniem przekwitłych kwiatów nie mamy przy roślinie innych prac. By zapewnić sobie nasiona wystarczy nie usuwać kwiatów z jednej rośliny. Naukowcy obliczyli, iż jedna roślina może dać do 1600 nasion. Z reguły tyle nie ma, ale takie są możliwości.

Gatunek do uprawy pojemnikowej mało się nadaje z racji swej wysokości oraz skąpemu ulistnieniu pędu. Do takiej uprawy najlepiej nadają się niskie odmiany. Jeśli takie dostaniemy to gleba w pojemniku wystarczy by była dobrze przepuszczalna, więc dosypujemy do niej żwir w wysokości minimum ¼ objętości ziemi. By otrzymać to co roślina może nam dać postarajmy się kupować ziemię zawierającą nawóz o spowolnionym działaniu. Chabrowi wystarczy na cały sezon. Standardowe ziemie nawozimy tak jak wszystkie kwitnące rośliny doniczkowe.

Rozmnażanie

Wysiew nasion możemy przeprowadzić dość wcześnie, wszystko zależy jak aura będzie przebiegać. W kwietniu to już na pewno. Siewki zostawmy co 5-8 cm. Im gęściej tym bardziej zgubi się słabe ulistnienie pędów. Rośliny kwitną po około 10 tygodniach od siewu.

Choroby i szkodniki

Jeśli coś się pojawi to mączniak prawdziwy i rdza.

Zastosowanie

Poza obsadzaniem rabat stosowana jest na kwiat cięty i do suszenia.

Uwagi

Z chabrów wykonano wieniec pogrzebowy dla faraona Tutanchamona.

Nazwa rodzaju ”Centaurea” została nadana na część mitologicznej postaci centaura Chirona, który ponoć nauczył ludzkość uzdrawiania ziołami. Wiadomo przecież, że bławatek od wieków wykorzystywany jest w ziołolecznictwie.

Nazwa gatunkowa ”cyanus” też pochodzi z mitologii greckiej. Tak nazywał się wielbiciel bogini Flory, który uwielbiał chabry.

Aobiekt
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W dniczce – http://obotanicoaprendiznaterradosespantos.blogspot.com/

A
A
A

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: