Laja

©

©Layia platyglossa

Layia platyglossa

Opis

Rodzina: Asteraceae

Pędy silnie rozgałęzione i na całej długości ulistnione. Liście wąsko-lancetowate. Dolne pierzastowrębne. Kolor liści zielonoszary z uwagi na owłosienia wszystkich zielonych części rośliny. Na szczycie każdego rozgałęzienia typowy dla astrowatych koszyczek złożony z kwiatów języczkowych na obrzeżu i kwiatów rurkowatych w środku. Pojedynczy kwiatek do około 5 cm średnicy. Cecha charakterystyczną oprócz koloru są 3 ząbki na każdym płatku. Owocem jest niełupka. Ponieważ posiada puch kielichowy, dlatego tworzą okrągłą puchatą główkę.

Znanych jest 14 gatunków Laji. W ogrodach uprawia się jeszcze dwa. U nas raczej niedostępne. Są to:

fremontii Layia fremontii;

glandulosa Layia glandulosa.

Występowanie

mapka Tereny naturalnego występowania pokazuje mapka. Siedliskiem są różne tereny od nadmorskich łąk po obrzeża pustyni. Zawsze jednak są to tereny otwarte.

pokrójWysokość

Przeciętnie w pobliżu 40 cm.

Termin kwitnienia

W ciepłe lata zaczyna kwitnąć pod koniec czerwca i kwitnie prawie całe lato.

Kolor kwiatu

Kwiaty języczkowe żółte z białym brzegiem, a kwiaty rurkowate ciemnożółte.

Stanowisko

Wyłącznie pełne słońce.

Wymagania i pielęgnacja

Rodzime gleby są ubogie, kamieniste i płytkie. W ogrodzie nie stosujemy nawozów. Jeśli trafi nam się ciepłe słoneczne lato roślina kwitnie obficiej, ale krócej. Chcąc mieć zapewnioną ciągłość kwitnienia warto wykonać siew w dwóch terminach. Jeden w kwietniu, a drugi w końcu maja. Kiedy pierwszy rzut kończy kwitnienie wymieniamy rośliny na te wysiane później, które też już zaczną kwitnąć. Będziemy mieć dużo kwiatów aż do przymrozków.

Rozmnażanie

owocostan2owocostanowocJak już wspomniałam proponuję dwa terminy siewu i oba do doniczek. Można siać bezpośrednio do gruntu, lecz kwitnienie bardzo się opóźni. Nasiona kiełkują szybko. Po 6 dniach powinny być już na wierzchu.

Zastosowanie

Doskonały wypełniacz wszystkich pustych miejsc po roślinach szybko kończących sezon.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Layia” jest uhonorowaniem angielskiego kolekcjonera roślin i jednego z odkrywców gatunku Layia gaillardioides George Tradescant Lay.

Nazwa gatunkowa ”platyglossa” to połączenie 2 łacińskich słów ‚plate’ = talerz, płyta, tabliczka i ‚glossa’ = połysk. Odnosi się to do wyglądu kwiatów.

 

Przypisyobiekt


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Layia platyglossa – http://plantpropaganda.wordpress.com/tag/layia-platyglossa/

Pokrój –https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Layia_platyglossa_

Reklamy

Komentarze 4 to “Laja”

 1. Alina Says:

  Na opakowaniu z nasionami jest napisane aby wysiać bezpośrednio do gruntu, przerwać i w maju posadzić.
  Nie wiem może nie potrafię czytać ze zrozumieniem; w takim razie przerywać czy sadzić?
  Czy można wysiać o tej porze w skrzynce w tunelu foliowym i posadzić w maju? Czy konieczne będzie pikowanie?

  • zojalitwin Says:

   W tej chwili w nieogrzewanym tunelu siewki mogą zmarznąć. Ja jestem leniwcem pospolitym i pikuję tylko te rośliny które tego wymagają w sposób bezwzględny, bo mają np. tak drobne nasiona, że inaczej nie sposób. Resztę wysiewam w pojemnikach po kiwi. Wówczas mogą się pobawić i czymś np. grubszym drutem do robótek w miarę równomiernie rozkładam nasiona. Ręką przyklepuje je do ziemi i cienko przykrywam ziemią. Wkładam do worka i stawiam na słońcu, które ogrzewa ziemię. Ponieważ moje worki są takie by ten koszyczek w nich stanął więc nie muszę się obawiać przecieknięcia w czasie podlewania. U mnie później stoją na stole by miały widno. Na stole dodatkowo rozkładam dwa spore worki do śmieci by nic nie kapnęło i po zawodach. Ja mam zwyczaj podlewać przy pomocy małego opryskiwacza więc do wody dodaję ociupinkę nawozu typu biohumus i tym spryskuję i ziemię i rośliny. Te rosną dorodne więc po co mam pikować. Paczka nasion starcza na dwa lata, stół się nie uszkodził jeszcze. Jedyny mankament że to niezbyt ciekawie wygląda, ale mam to w …. Przyjaciele mnie znają, więc wiedzą, że w tym czasie siedzą z kawą na kolanach, albo nie przychodzą. Charakterek czasami w życiu się przydaje.

 2. Katarzyna Says:

  Mój ulubiony kwiatek, który „sam sobie radzi”. Wysiewam nasionka razem ze smagliczką, nagietkiem i łubinem pospolitym – mam cudowną łączkę! Rośliny sąsiadujące stanowią podpory dla laji, która lubi przewracać się i ma niezbyt atrakcyjną łodygę, w przeciwieństwie do zapachu, który przypomina cytrynę.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: