Nasturcja kanaryjska

©

©Tropaeolum peregrinum

TP pionOpis

Rodzina: Tropaeolaceae

Roślina jest bardzo szybko rosnącym pnączem, którego pęd owija się wokół podpór. Liście dłoniaste, klapowane, mające od 3 do 7 klapek, przeciętnie jest pięć. Kwiaty wyrastające w kątach liści mają charakterystyczną budowę płatków. Mają do 4 cm średnicy. Owocem jest orzeszek pełniący rolę nasion.

Występowanie

Naturalnie występuje w Peru i Ekwadorze porastając znajdujące się w pobliżu rośliny. Najczęściej znaleźć roślinę można na zakrzaczonych miejscach.

Wysokość

Pędy mają długość około 2,5 metra, lecz mogą dorosnąć do 4 metrów.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć pod koniec czerwca i kwitnie tak długo jak przyrastają pędy. budowa kwiatuNajczęściej do pierwszych, wrześniowych przymrozków.

Kolor kwiatu

Żółty, często z czerwonymi plamkami u podstawy płatków.

Stanowisko

Wyłącznie słoneczne stanowisko.

Wymagania i pielęgnacja

Gatunek preferuje gleby żyzne o dużej ilości próchnicy i długo utrzymujące wilgoć, lecz muszą to być gleby przepuszczalne. Znacznie obficiej będzie kwitł na glebach obojętnych, a liścienawet lekko zasadowych. Wybierając miejsce zadbajmy by ”nogi” rośliny były w cieniu. Można glebę ściółkować, można posadzić coś niskiego przed rośliną. Ogólnie trzeba wiedzieć, iż roślina ma bardzo delikatny wygląd. Nie sugerujmy się podaną na opakowaniu odległością sadzenia i sadźmy gęsto. Najlepiej w odległości 10 cm od siebie, oczywiście jeśli zależy nam by uzyskać zieloną ścianę.

owocePrzy uprawie w pojemniku stosujemy dodanie żwiru lub wermikulitu do podłoża. Jeśli kupiliśmy standardową ziemię do kwiatów nawożenie zaczynamy już po miesiącu. Ziemię zawierającą nawóz o spowolnionym działaniu zaczynamy nawozić po 3 miesiącach. Używamy nawozu do roślin kwitnących. Na 25 cm średnicy doniczkę dajemy pięć sadzonek. Oczywiście od razu instalujemy podporę pod owijające się pędy. Ponieważ jest to bardzo szybko rosnąca roślina nasionao sporych wymaganiach pokarmowych najlepiej wygląda w solidnych donicach z wysokimi podporami. Kto ma takie możliwości może zastosować retardant czyli chemiczny środek skarlający rośliny i posadzić ją w wiszących doniczkach samą lub jako zastępstwo dla plektrantusa. Można oczywiście i bez tego pozwalając roślinie na rośnięcie po wieszaku lub skierować pędy w dół. Nie będą takie długie jak rosnące w górę.

siewkaRozmnażanie

Pojemnik z wysiewami instalujemy w ciepłym miejscu. Możemy wówczas wysiać w połowie kwietnia. Szybko nastąpią wschody. Najlepiej jest wysiać od razu do doniczek lub palet i w momencie wschodów zainstalować kijek by sadzonka miała się gdzie okręcać. Wysiew w maju wprost do gruntu jest możliwy, lecz kwiaty uzyskamy późno. Taki sposób wysiewu można zastosować przy jednoczesnym sadzeniu sadzonek na miejsce stałe. Uzyskamy wówczas ścianę zieleni intensywnie kwitnącą aż do końca. Proszę pamiętać o niewielkich odstępach przy sadzeniu, jeśli sadzimy tylko sadzonki. Przy podwójnym sposobie uprawy sadzonki muszą być posadzone rzadziej. Na początek co 25 cm. W kolejnym roku każdy dostosuje gęstość sadzenia i siania do swoich potrzeb.

Choroby i szkodniki

Z reguły nasturcja kojarzy nam się z najazdem mszyc. Ten gatunek nie ma takich skłonności, choć wystąpić na nim mogą.

Zastosowanie

Można obsadzać wszelkie ażurowe podpory. TPRoślina nie nadaje się do okrywania ścian ponieważ nie posiada przylg tak jak wszystkie winobluszcze. Uprawa w pojemnikach również wymaga instalowania wszelkiej maści podpór.

Uwagi

Nazwa nasturcja to po łacinie nasitortium. Jest to połączenie dwóch słów ‚naris’ = nos i ‚torquere’ = skręcać. Legenda głosi, iż kto spróbuje jakiejś części rośliny to będzie miał tak skręconą twarz z uwagi na cierpki smak.

Nazwa rodzaju ”Tropaeolum” pochodzi od greckiego słowa ‚tropaion’ = trofeum.

Nazwa gatunkowa ”peregrinum” oznacza egzotyczny. Odniesienie do niezwykłej budowy kwiatów.

A
A
A
A

A
A
A

Na koniec trochę podrażnię. Nasion tych nasturcji w kraju dostać będzie trudno, ale co za szpan na balkonie. Sąsiadki zzielenieją.

Tropaeolum trcolorTropaeolum azureum

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W donicy – http://www.plantasonya.com.br/

TP – http://kertmanufaktura.blogspot.com/2013_04_01_archive.html

Nasiona – http://blomster-tips.blogspot.com/2010/03/krasse-fjarils-tropaeolum-peregrinum.html

Budowa kwiatu – http://www.biblio.tu-bs.de/geobot/virt-exkursion/virtex_200609.html

Na tarasie – http://www.flickr.com/photos/45041658@N02/7123198909/

Liście – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/202768/

Owoce – http://media.eol.org/content/2012/07/17/10/10287_orig.jpg

Siewka – http://wherethewildgreensgrow.blogspot.com/2011/04/canary-creeper.html

A
A
A

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: