Zrostka

©

©Symphyandra pendula

Opis

Rodzina: Campanulaceae – dzwonkowate

Nieczęsto jeszcze spotykana roślina dwuletnia. Za pierwszym spojrzeniem może się skojarzyć z dzwonkiem kropkowanym. W zasadzie jest to bylina, ale w drugim roku kwitnie tak obficie, że często potem zamiera.

Pod ziemią ma mięsiste kłącze z którego wyrastają słabo rozgałęziające się pędy całe pokryte owłosionymi liśćmi. Dolne liście są dość duże do 15 cm i na ogonkach. Im wyżej na pęcie tym liście bardziej lancetowate o sercowatej nasadzie. Brzegi blaszki liściowej są ząbkowane. Całe ulistnienie jest jasnozielone. Roślina kwitnie na całej długości pędu. Kwiaty dzwonkowate, zwisające, do 5 cm długości wyrastają pojedynczo z kątów liści. Cechą charakterystyczną jest kielich, który jest w górnej części nieco płaski z pionowo zgiętymi ząbkami. Taka budowa powoduje że nieco odstaje on od nasady kwiatu.

Występowanie

Naturalne stanowiska to tereny Kaukazu i najbliższego Zakałkazia.

Wysokość

Przeciętnie około 40 cm lecz na lepszych stanowiskach może osiągnąć 60 cm. Szerokość kępki około 30 cm.

Termin kwitnienia

Początek kwitnienia to koniec czerwca. Pełnia przypada na lipiec. Jeśli roślina zawiązała dużo kwiatów może resztkami kwitnienia zahaczyć o początek sierpnia.

Kolor kwiatu

Lekko kremowa biel. Istnieje forma o bardzo blado niebieskich kwiatach.

Stanowisko

Najintensywniej kwitnie w pełnym słońcu. Posadzona w półcieniu kwitnie może mniej obficie ale nieco dłużej.

Wymagania i pielęgnacja

Do obfitego kwitnienia roślinie potrzebne są dwie rzeczy, nieco wody w glebie i prawie obojętny odczyn tejże gleby. Nie oznacza to że nie możemy posadzić jej na nieco kwaśniejszej, ale tylko tyle że taka gleba wymaga nieco przygotowania.

Ponieważ sadzonki na miejsce stałe sadzimy w sierpniu czy na początku września to mamy czas by miejsce to przekopać z bardzo dużą ilością kompostu i dawką węglanu wapnia. Węglan wapnia przez zimę przemieści się wraz z wodą niżej w zasięg korzeni. Ponieważ nie będzie to dawka wystarczająca warto w czasie wiosennych prac porządkowych dać drugą dawkę i wymieszać z ziemią a potem podlać. Wiosną jednak dajemy wapno w postaci tlenku wapnia. Kto ma bardzo słabe ziemie powinien pomyśleć o dawce nawozów w momencie pojawienia się pąków kwiatowych. Może to być nawóz do roślin kwitnących. By mieć szansę utrzymania rośliny jako byliny warto spróbować podlewać ją w trakcie kwitnienia nawozem którym podlewamy pelargonię czy surfinię. Istnieje wówczas szansa, że nie zamęczy się na śmierć kwitnięciem i wiązaniem nasion.

Z racji odchylających się pod ciężarem kwiatów pędów roślina może wymagać w deszczowe lata dyskretnego podpierania.

Mrozoodporność

Teoretycznie całkowita. Jednak pojawienie się bezśnieżnej zimy musi nas skłonić do zabezpieczenia miejsca posadzenia rośliny.

Rozmnażanie

W dobrych warunkach roślina daje samosiew i wystarczy nie wyplewić, a w sierpniu przesadzić na miejsce stałe.

Zebrane nasiona wysiewamy na wolnym od upraw miejscu w maju lub na początku czerwca. Na miejsce stałe przesadzamy w tym samym czasie.

Pamiętajmy jedynie, że nasiona są drobne i warto wysiewać je na wyrównaną powierzchnię, a potem czymś o płaskim dnie wcisnąć w wilgotne podłoże. Nasiona wzejdą szybciej i równiej.

Choroby i szkodniki

W mokre lata może pojawić się mączniak rzekomy bo owłosione liście sprzyjają zatrzymywaniu kropelek wody.

Zastosowanie

Roślina świetnie nadaje się nie tylko do ozdoby rabat ale także jako kwiat do wazonu.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Symphyandra pendulahttp://www.rojaussodai.lt/forumas/viewtopic.php?p=292935#p292935

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: