Sutera rozpierzchła (bakopa)

©

©Sutera diffusus

Opis

Rodzina:  Scrophulariaceae – trędownikowate

Popularna nazwa ‚Bakopa’ jest bardzo myląca. Rośliny z rodzaju ‚Bacopa’ nie mają nic wspólnego z tą rośliną, bo są to rośliny wodne często spotykane w akwariach. Zatem znajmy prawdziwą nazwę tej popularnej rośliny, choć na co dzień na targowisku na pewno nikt nie będzie wiedział o co nam chodzi jeśli sprzedającego poprosimy o suterę.

Wiotkie pędy tej rośliny mogą w sprzyjających warunkach dorosnąć do nawet metra.

 Są one gęsto ulistnione. Liście niewielkie sercowatego kształtu o wyraźnie ząbkowanych brzegach. Z kątów liści wyrastają drobne kwiatki o pięciopłatkowej koronie. Jest ich tak dużo, że w angielskojęzycznej strefie roślina nazywana jest płatkami śniegu. Cechą charakterystyczną jest zamykanie się kwiatków na noc. Roślina wydziela charakterystyczny zapach. Jednak wyczuwalny jest on z bardzo dużej bliskości.

 Bardzo niedawno pojawiła się na świecie nowa pstrolistna odmiana o nazwie ‚Golde`n Pearls’. Ponieważ na jej rozmnażanie trzeba wykupić licencję, więc pewnie długo jeszcze nie trafi do naszego kraju.

Występowanie

Pochodzi z Republiki Południowej Afryki. Do Europy trafiła w połowie XIX wieku.

Wysokość

Z uwagi na jej płożący się charakter wysokość będzie bardzo zależna od uprawy i rzadko przekracza 25 cm.

Termin kwitnienia

Intensywnie kwitnie od czerwca do połowy września.

Kolor kwiatu

Stanowisko

Dla bakopy idealnym miejscem byłaby wystawa południowowschodnia. Mimo swego afrykańskiego pochodzenia potrzebuje parę godzin lekkiego cienia w gorących popołudniowych godzinach. Oczywiście będzie kwitła także na innych wystawach.

Wymagania i pielęgnacja

Mało kto z nas produkuje sam rozsadę, więc i ja zacznę od jej kupna. Wybierajmy roślinki dobrze rozkrzewione i obficie(jak a rozsadę) kwitnące. Zapuszczona rozsada prawie nigdy nie da nam roślin bardzo obficie kwitnących. Lecz pamiętajmy jeśli sami zapuścimy roślinę, to także wtedy nic nam może nie dać ponowna troskliwość w dbaniu o roślinę. Pierwszą podstawową sprawą jest jej wrażliwość na najmniejsze nawet przesuszenie podłoża. Pojemniki w których posadziliśmy bakopę muszą być tak polewane by ziemia nigdy nie przesychała. Nie toleruje jednak nadmiaru wody, dlatego planując posadzić ją razem z innymi kwiatami lub samą do ziemi trzeba dać około 1/3 objętości jakiegokolwiek rozluźniacza. Kupując ziemię kupmy i wermikulit, perlit czy najtaniej wychodzący żwirek akwarystyczny o średnicy ziaren do 0,5 mm. Ustrzeżemy się w ten sposób przed nadmiarem wody jaki może nam zafundować zbity torf. Z racji swego szybkiego wzrostu i obfitości kwitnienia należy roślinę zasilać podobnie jak pelargonię czy surfinię. Najlepszym sposobem jest zasilanie co drugie podlewanie lecz połową dawki. Także rodzaj nawozu jest najlepszy ten, którym podlewamy wspomniane kwiaty. Wynika to z faktu że podobnie jak one bakopa jest wrażliwa na braki żelaza w podłożu. Nawóz do pelargonii i surfinii ma go dużo i to w łatwo dostępnej formie. Jeszcze raz przypominam, jeśli ją zaniedbamy nie miejmy żalu do rośliny że słabo kwitnie i mimo wznowienia naszych starań nic to nie daje. Taki już jej urok.

Komu w kolejnym roku potrzeba dużo sadzonek niech spróbuje przechować roślinę przez zimę. W takim wypadku przycinamy roślinę na około 20 cm nad ziemią i przenosimy do naprawdę jasnego pomieszczenia o temperaturze około 10 0C.

Wiosną przenosimy do pomieszczenia o wyższej temperaturze i czekamy na nowe pędy. Z nich robimy sadzonki.

Mrozoodporność

Bakopa dobrze znosi wczesnojesienne przymrozki. Zatem na ewentualne zimowanie wnosimy ją dość późno. Przyjmuje się że przymrozek do minus 5 0C nie powinien jej zaszkodzić.

Rozmnażanie

Rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe, które bardzo łatwo się przyjmują w podłożu złożonym z 1 części ziemi do kwiatów i 1 części jakiegokolwiek rozluźniacza.

Choroby i szkodniki

Jeśli będziemy próbowali przechować bakopę w normalnych pokojach czyli gdzie jest za ciepło i zbyt sucho, szybko pojawi się przędziorek. Walka z nim powoduje, że opłacalność przechowywania spada na tyle, że trzeba się zastanowić czy w ogóle warto.

Natomiast przechowując w chłodnym pomieszczeniu, jeśli nie zadbaliśmy o przewiewność podłoża łatwo o nadmiar wody i gnicie korzeni.

Zastosowanie

Zarówno uprawa w połączeniu z pelargonią czy surfinią to standard. Ja dając zdjęcie na stronę próbuję zachęcić do eksperymentów z innymi kwiatami. W donicach można bakopą podsadzać inne wysokie kwiaty. Natomiast w skrzynkach można spróbować ze stojącymi odmianami werbeny czy jak na zdjęciu z kufeą, a także wieloma innymi np. lobelią, karłowym wyżlinem, ciemnymi odmianami koleusa itp.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Liść – http://www.biolib.cz/en/taxonimage/id152859/?taxonid=498926

Z kufeą – http://www.pictokon.net/bilder/2008-05-bilder-und-notizen/cuphea-torpedo-mausoehrchen-rot-und-sutera-snowflake-schneeflocke.html

Pstra – http://cactusjungle.com/plant_pages/sutera_cordata_bacopa_gold_n_pearls.htm


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: