Tytoń leśny

©

©Nicotiana sylvestris

Nicotiana sylvestris

Opis

Rodzina: Solanaceae

NS-pionZ racji swych rozmiarów jest to roślina raczej do dużego ogrodu. W naturze jest krótkowieczną byliną. U nas musimy ją traktować jako roślinę roczną.

Z solidnego korzenia wyrastają sztywne i wysokie pędy. Liście na pędach są tym większe im niżej położone. Dolne mogą osiągnąć 30 cm długości i do 15 cm szerokości. Są szorstkie i nieco lepkie z uwagi na gruczołowate owłosienie. U osób wrażliwych może to wywołać podrażnienie skóry. Na szczycie każdego pędu pojawia się kwiatostan w postaci luźnego baldachogrona. Pojedyncze kwiaty o długiej rurce zakończonej gwiaździstą koronką. Są zwisające i mogą osiągnąć 7 cm długości. Ponieważ zapylane są przez ćmy otwierają się późnym popołudniem i zamykają w pełnym słońcu. Ich dodatkową zaletą jest intensywny zapach szczególnie wieczorem. Po zapyleniu powstaje owalna torebka z licznymi bardzo małymi nasionami. W bardzo ciepłe zimy może się zdarzyć samosiew, ale regułą jest iż nasiona nie przetrwają naszych zim.

Występowanie

nasionaNaturalnie występuje w północno-zachodniej Argentynie. W chwili obecnej można go znaleźć w większości krajów Ameryki Południowej. Siedliskiem są trawiaste tereny położone w pobliżu rzek i obrzeża lasów.

Wysokość

U nas przeciętna wysokość to 150 cm. W półcieniu gatunek może być wyższy.

Termin kwitnienia

Przeważnie od lipca do pierwszych przymrozków. Jeśli trafi się nam wyjątkowo upalne lato roślina ograniczy kwitnienie w tym czasie.

Kolor kwiatu

Mlecznobiały.

Stanowisko

w grupiePolecanym w naszym kraju stanowiskiem jest pełne słońce. Optymalne kwitnienie uzyskamy jeśli roślina będzie cieniowana w godzinach wczesnopopołudniowych, czyli w najgorętszy czas. Posadzona w półcieniu może wymagać podpierania. Tak samo jeśli trafi się nam mokre i chłodne lato. Wynika to z faktu dużej wysokości i potężnej masy liści. Podczas burz i silnych deszczy korzeń może nie utrzymać mokrej góry.

Wymagania i pielęgnacja

Gatunek rosnąć będzie we wszystkich typach gleb zachowujących umiarkowaną wilgotność, ale preferuje gleby bogate, więc miejsca sadzenia przekopujemy z jak największą ilością kompostu. Poza faktem, że lubi wilgoć to bezwzględnie wymaga przepuszczalnych gleb. Nie należy się żarłoczności dziwić, biorąc pod uwagę wysokość, ogromną masę liści i bardzo długie kwitnienie. Dlatego na słabszych glebach trzeba roślinę zasilać azofoską przynajmniej raz na 2 miesiące.

Z trików na obfite kwitnienie można zastosować usuwanie pierwszego kwiatostanu, kiedy ten jest jeszcze mało wykształcony ale już widoczny. Opóźniamy wprawdzie kwitnienie, ale roślina tworzy kilka kwiatostanów co ma znaczący wpływ na jakość kwitnienia.

Mrozoodporność

Jako bylinę mogą ten gatunek spróbować utrzymać mieszkańcy wąskiej strefy nadodrzańskiej i okolic Szczecina. Trzeba jednak roślinę zabezpieczyć dość solidnie. W momencie sadzenia zapewnić osłonięte stanowisko skierowane w południową stronę.

Rozmnażanie

W naszych warunkach wyłącznie poprzez siew nasion. Wysiewamy pod koniec marca lub na początku kwietnia. Nasion nie przykrywamy tylko czymś płaskim dociskamy do podłoża. Wschody powinny pojawić się najpóźniej po 20 dniach. Siewki mają spore liścienie więc pikujemy jak pojawią się 2 pierwsze liście właściwe. Po zahartowaniu rozsady wysadzamy po okresie przymrozków w odstępie nie mniejszym jak 45 cm.

Możliwy jest wysiew wprost do gruntu w maju, ale musimy się liczyć ze znacznym opóźnieniem kwitnienia, co może wpłynąć na dojrzewanie nasion.

Choroby i szkodniki

zestawienieNie należy sadzić tych roślin w pobliżu ogrodów warzywnych gdzie zawsze znajdą się członkowie rodziny psiankowatych (np. bakłażan, pomidor, ziemniak, lub papryka) z powodu podatności i możliwe przekazywanie wspólnych wirusów.

Gatunek jak wszystkie tytonie podatny na wirusa mozaiki tytoniu.

Zastosowanie

Ładnie wygląda tylko w większej grupie. Można posadzić z tyłu rabaty wielogatunkowej. Z racji mocnego ulistnienia można tworzyć szpalery wzdłuż ogrodzeń(sadzimy wówczas w tzw. piątkę). Doskonale nadaje się do ogrodów naturalistycznych. Z uwagi na ładny zapach obsadzamy tytoniem obrzeża altan, tarasów itp. Czyli miejsca gdzie chętnie przebywamy wieczorem.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Nikotiana” jest wyróżnieniem Jeana Nicot (1530-1600), francuskiego konsula na dworze portugalskim w latach 1559-1561. Pierwszy popularyzował palenie i wciąganie tytoniu w Europie, namawiając do tego monarchów francuskich.obiekt

A

A

A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Nicotiana sylvestris – http://lifestylegarden.blogspot.com/2012_08_01_archive.html

W grupie – http://www.uky.edu/Arboretum/What’s-In-Bloom.html

Zestawienie – http://www.swallowtailgardenseeds.com/annuals/nicotiana.html

NS-pion – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/218926/#b

Nasiona – http://mrbrownthumb.blogspot.com/2012/09/saving-nicotiana-seeds.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: