Angelonia

©

©Angelonia angustifolia

Opis

Rodzina: Scrophulariaceae – trędownikowate

Na rynkach ogrodniczych jest rośliną nową, bo po raz pierwszy pojawiła się na giełdach w połowie lat 90 dwudziestego wieku. U nas praktycznie dopiero pojedyncze firmy ją mają. Ten wpis jest zatem dla tych co sprowadzają sobie nowości lub znajdują się w zakresie działania tych firm.

Z około 30 gatunków do uprawy trafił jeden. Właściwie trudno powiedzieć że do uprawy, raczej do hodowli. To co jest dostępne na rynku to są już wyhodowane przez człowieka mieszańce.

Jest to bylina o wzniesionych, gładkich i ulistnionych pędach. Ogólny wygląd rośliny jest dość różny w zależności od odmiany.

Część odmian jest niższa o bardziej zwartym pokroju lecz są odmiany o luźniejszym, nieco rozpierzchłym pokroju. Ich pędy są jednak wystarczająco mocne i rośliny nigdy nie mają tendencji do pokładania się.

 Ulistnienie bardzo przypomina liście wierzby lub przetacznika długolistnego. Brzegi listków są zębate i dość ostre. Uszkodzone liście delikatnie pachną jabłkami.

 Kwiaty o budowie typowej dla tej rodziny lecz o bardzo otwartym środku umieszczone są wzdłuż górnej części pędu. Pojedyncze kwiaty nieco różnią się w budowie lecz większość ma minimum 2,5 cm średnicy. Ponieważ kwitną systematycznie od dołu ku górze to czas kwitnienia jest dość długi. W ciepłe lata nawet do 2 miesięcy.

Nie podaję odmian bo jest ich już całkiem sporo. Przy zakupie proszę zwrócić uwagę na gęstość kwiatów na pędzie. O ile na rabatach te o smuklejszym kształcie bardziej się sprawdzą to do pojemników warto wybierać rośliny bardziej krępe.

Występowanie

Gatunek pochodzi z Ameryki Środkowej i Meksyku, lecz to co jest dostępne w handlu to już mieszańce najczęściej między A. angustifolia i A. integerrima. Otrzymanego mieszańca krzyżowano jeszcze z najstarszymi odmianami takimi jak ‚Pacific Blue’ i ‚Alba’. Dla jasności sprawy trzeba dodać, iż żaden hodowca tak do końca nie zdradzi co z czym i jak krzyżował

Wysokość

Od 30 do 60 cm.

Termin kwitnienia

Bardzo zależny u nas od temperatury i nasłonecznienia. W ciepłe, słoneczne lata już w czerwcu rozpocznie kwitnienie.

Kolor kwiatu

Od różu poprzez karmin po fiolet. Do tego trzeba dodać wiele odcieni tych kolorów, a także kwiaty co najmniej dwukolorowe.

Stanowisko

Ponieważ jest to roślina kochająca wysokie temperatury to nie mamy innej alternatywy jak sadzenie jej w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

 Jeśli decydujemy się na uprawę w gruncie to postarajmy się zapewnić jej dostatek składników pokarmowych, ale w postaci organicznej. W miejscu gdzie będziemy sadzić rozsadę przekopmy ziemię z kompostem, nie żałujmy go. Wzbogacenie ziemi o próchnicę jaka jest zawarta w kompoście pozwoli ziemi zachować więcej wilgoci. O ile zadomowiona Angelonia jest dość odporna na suszę to sadzonki wymagają dość wilgotnej gleby. Jak już wspomniałam ta roślina kocha wysoką temperaturę więc nie spieszmy się z sadzeniem. Sadzimy ją w już lekko ogrzaną ziemię i kiedy wiemy że nocą też już jest w miarę ciepło. Właśnie te wymagania temperaturowe przy naszym kapryśnym lecie powinny skłonić nas by raczej przeznaczyć ją do uprawy w pojemnikach. Jako podłoże dajemy standardową ziemię do kwiatów. Najlepszym rozwiązaniem byłaby ziemia zawierająca nawozy o przedłużonym działaniu, bo takiego podłoża już nie musimy nawozić. W wypadku standardowych nawozów do pierwszego nawożenia przystępujemy po 6 tygodniach. W momencie pojawienia się pierwszych maleńkich pączków zmieniamy nawóz na ten do roślin kwitnących i wspieramy kwitnienie dając go rozcieńczony o połowę co tygodzień. Podlewanie przy uprawie pojemnikowej jest podobne jak u większości roślin. Młode sadzonki powinny mieć podłoże delikatnie wilgotne później rośliny podlewamy gdy 3-4 centymetrowa warstwa ziemi przeschnie.

 Jeśli mamy nasze standardowe czyli chłodne i mokre lato to postawmy pojemnik tak by miał jak najwięcej słońca i był chroniony od deszczu. Ta roślina najlepiej kwitnie gdy temperatury nie spadają poniżej 20 0C i każdy spadek poniżej tego poziomu odbije się na jakości kwitnienia.

Roślina jest byliną więc posiadacze ogrodów zimowych oraz południowych parapetów mogą spróbować przezimować roślinę. Wówczas z grządki wykopujemy roślinę i wsadzamy do doniczki. Doniczkowane rośliny przez pierwszy okres przenosiny na noc do pomieszczenia jak temperatura na zewnątrz spada do około 15 0C. Za dnia jest jeszcze na tyle ciepło, że mogą stać na zewnątrz. Potem już na stałe do ciepłego i jak najwidniejszego miejsca. W warunkach naszych okres jesienny bywa na tyle ciemny, że nawet słoneczny parapet nie gwarantuje udanego przechowania. Nie należy się zatem obwiniać jak nam się nie uda, ale mieć sporą satysfakcję jak się powiedzie. Około marca przesadzamy do świeżej ziemi i czekamy. Wynosimy na zewnątrz gdy naprawdę jest już ciepło.

Mrozoodporność

Roślina jest byliną w strefie USDA 9 – 11.Czyli tam gdzie najniższe temperatury są od -7 do +4 0

Rozmnażanie

 Niestety do dyspozycji mamy tylko nasiona z serii ‚Serena’. Cena ich też jest dość wysoka. To nie koniec kłopotów. Do wschodów potrzebują temperatury podłoża od 20-24 0C. Nasion nie przykrywamy ziemią. Po około 2 tygodniach pojawi się około 12 % wschodów. Te dane mówią jak ważnym byłoby spełnienie wszelkich kryteriów by uzyskane rośliny przezimować.

Z przezimowanych roślin pobieramy sadzonki wierzchołkowe i po zanurzeniu końcówek w ukorzeniaczu do rośli zielnych sadzimy do wilgotnego i ciepłego podłoża. Ukorzeniają się dość łatwo pod warunkiem, że zachowamy temperaturę podłoża nie niższą niż 20 0C. Pamiętajmy co innego jest temperatura powietrza, a co innego temperatura wilgotnego podłoża. Ta druga jest zawsze o kilka stopni niższa. Kiedy sadzonki mają więcej niż 3 węzły uszczykujemy wierzchołek. Można to zrobić drugi raz, kiedy nowe przyrosty też mają trzy węzły.

Choroby i szkodniki

Jeśli produkcja rozsady i początki uprawy przypadnie nam na chłodną i dość ciemną wiosnę zmniejszamy lub zaprzestajemy nawożenia by nie promować nadmiernego wyciągania się na długość. Nam chodzi o krótką i krępą i rozgałęzioną rozsadę, a nie wydłużone cienkie badylki. Poza tym nadmiar azotu w takim czasie ułatwi pojawienie się szarej pleśni.

Zastosowanie

 Poza kwiatami na rabaty i do wszelkiego typu pojemników można te rośliny wykorzystywać na kwiat cięty. Na ogół około tygodnia utrzymują świeżość w wazonie.

Przypisy

Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Różnice w kwiatach i pokroju – http://www.inspection.gc.ca/english/plaveg/pbrpov/cropreport/ang/app00007060e.shtml

Na rabacie – http://www.onlineplantguide.com/PlantDetails.aspx?Plant_id=160

W pojemniku – http://www.provenwinners.com/plants/images/43993

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: