Ostrzeń powabny

©

Cynoglossum amabile

CynoglossumOpis

Rodzina: Boraginaceae

Roślina dawniej bardzo popularna, dzisiaj wracająca do łask. Rośnie szybko i obficie kwitnie. Z dość solidnego korzenia wyrasta kilka pędów oraz kilka liści odziomkowych. Te są na długich ogonkach. Liście pędowe są siedzące. Z kątów górnych liści wyrastają nowe odgałęzienia. Zarówno pędy główne jak i boczne posiadają wiechowaty kwiatostan. Kwiaty ułożone wzdłuż pędów są pięciopłatkowe i gdyby nie kolor przydatków byłyby prawie identyczne z kwiatami niezapominajki. Często w krajach anglosaskich nazywa się ten gatunek chińską niezapominajką. Ponieważ jest to roślina miododajna o zapylenie nietrudno. Pojawia się w osłonie kielicha kwiatowego cztery pokrójorzeszki pełniące rolę nasion. Ponieważ ich powierzchnia posiada bardzo liczne wyrostki to z łatwością przyczepiają się do wszystkiego. Z włochatych ubrań czy sierści psa usunąć je bardzo trudno. Roślina daje obfity samosiew i z powodzeniem wyrośnie w kolejnym roku, jeśli nie wyplewimy siewek. Ponieważ mają one duże i prawie okrągłe liścienie więc da się je odróżnić.

Występowanie

Roślina pierwotnie występowała na terenach południowo-zachodnich Chin. Siedliskiem są łąki na zboczach wzgórz, lasy, zarośla, pobocza dróg, brzegi rzek na wysokości 2600-3700 m npm. Obecnie dziko występuje na większym obszarze, a nawet zawleczona została do USA.

Wysokość

Między 40 a 60 cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć po połowie czerwca i kwitnie długo, często do połowy września.

kwiatyKolor kwiatu

Powszechnym kolorem jest lazurowo-niebieski, znacznie rzadziej spotyka się kolor różowy i biały.

Stanowisko

Najlepiej kwitnie w pełnym słońcu, lecz w czasie upałów łatwo więdnie, dlatego tam gdzie nie da się podlewać warto się zastanowić na takim wyborem miejsca, by roślina miała trochę cienia w najgorętszy okres dnia.

Wymagania i pielęgnacja

Jest rośliną miejsc górzystych więc trzeba jej zapewnić owocegleby przepuszczalne lecz dobrze gospodarujące wodą. Z tego powodu nasze piaseczki wysychające latem na pieprz warto doprawić dużą ilością kompostu. Jeśli jeszcze od czasu do czasu podlejemy będziemy się cieszyć masą niebieskich kwiatuszków. To warunki optymalne, większość nie bawi się tak i sieje gdzie ma miejsce, ale coś za coś. Roślina nie nadaje się na ciężkie gliniaste ziemie i ziemie podmokłe.

Mrozoodporność

nasionaNasiona przeżywają zimy więc od strefy 6a można własne nasiona wysiewać jesienią i traktować roślinę jako dwuletnią.

Rozmnażanie

Nasiona po połowie kwietnia wysiewamy wprost do gruntu. Kto chce mieć wcześniej kwitnące rośliny może wysiać w połowie marca w pojemniku. W kolejnym roku wystarczy samosiejki przepikować w odpowiednie miejsce. Mogę jedynie podpowiedzieć by sadzić nieco gęściej. Odległość między roślinami to mniej niż długość damskiej dłoni.

Choroby i szkodniki

Brak szczególnych zagrożeń.

Zastosowanie

Brzegi rabat i inne miejsca gdzie można zastosować gatunek jako roślinę obwódkową. Z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach, jedynie kupną ziemię wymieszać ze żwirkiem w ilości 1/3 objętości ziemi.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Cynoglossum” pochodzi z języka greckiego gdzie ‘kyno’ = pies i ‘glossa’ = język. Jest to odniesienie do kształtu i tekstury liści ostrzenia pospolitego.

Nazwa gatunku ”amabile” pochodzi z języka łacińskiego gdzie ‘amabilis’ = słodki, miły, sympatyczny, przyjemny. Pierwotnie tym terminem określano słodkawe wino.

obiektA

A
Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiaty – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/136053/

Nasiona – http://www.plantarium.ru/page/image/id/127404.html

Pokrój – http://www.douban.com/note/282274769/?type=like

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: