Żółcień wielołodygowy

©

©Coleostephus multicaulis

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Chryzantemopodobna roślina roczna o kępiastym pokroju. Pędy wzniesione i rozgałęziające się już od podstawy. Liście niebieskawo-zielone i lekko mięsiste w dotyku. Na końcach każdego pędu pojedynczy koszyczek. Jego średnica to maksimum 5 cm. Płatki okrągławe i błyszczące. Owoców zawiązuje dużo. Jak u wszystkich z tej rodziny są to wyposażone w aparat lotny niełupki.

Występowanie

Gatunek pierwotnie występował tylko w Algierii.

Wysokość

Od 20 do 30 cm. Przy mniejszej ilości światła rośliny łatwo wyciągają się i przyjmują lekko nieporządny wygląd.

Termin kwitnienia

Zaczynają kwitnąć w lipcu i kwitną przez prawie cały sierpień.

Kolor kwiatu

Żółty.

Stanowisko

Praktycznie pełne słońce.

Wymagania i pielęgnacja

Już pochodzenie wskazuje, że jest to roślina gleb przepuszczalnych, raczej o wysokiej zawartości wapna czyli pH nie mniejsze niż 6. By uzyskać mocne rozgałęzienie i dużo pąków dajmy wiosną dawkę nawozu pełnoskładnikowego. Chodzi o fosfor. Im w glebie jest go więcej tym roślina inicjuje więcej pąków. Dalsze nawożenie nie jest konieczne. Jeśli jednak zależy nam na długotrwałym kwitnieniu warto na początku kwitnienia dać łyżkę nawozu do pomidorów pod każdy krzaczek. Zawarty w nim potas zapewni nam ładne wybarwienie kwiatków i długotrwałość kwitnienia. Także nasiona będą dorodniejsze. Roślina raczej nie potrzebuje podlewania. Jej lekko mięsiste listki mają pewien zapas wody. Tylko w czasie przedłużającej się suszy warto podlać rośliny.

Rozmnażanie

Nasiona zachowują żywotność przez 2-3 lata. Wysiewamy je w końcu marca w mieszkaniu. Pikujemy jak mają 2 liście właściwe. Wysadzamy po zimnej Zośce. Najlepiej w osłoniętym miejscu. Nie warto(choć można) wysiewać bezpośrednio do gruntu, bo kwitnienie wówczas zacznie sie dopiero w sierpniu.

Choroby i szkodniki

Kochają roślinę ślimaki.

Zastosowanie

Roślina sprawdzi się praktycznie w każdym miejscu ogrodu. Zarówno jako uzupełnienie skalniaka, lub brzegów rabat. Doskonale wygląda w pojemnikach czy w skrzynkach balkonowych. Z racji dość długich łodyżek można wykorzystać ją na niskie bukieciki.

Uwagi

Dla nauki pierwszy opisał tę roślinę René Louiche Desfontaines. dopiero w 1845 roku.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiatek – http://www.imagines-plantarum.de/dat/0707927.html

Pokrój – http://www.imagines-plantarum.de/dat/0707926.html

Coleostephus multicaulis – http://www.zoezoe.biz/2010_syokubutu/ka_1_ka/213_kiku/

 

Komentarze 2 to “Żółcień wielołodygowy”

  1. anka Says:

    Witam.Ja zakupiłam tę roślinę jako rumian żółty.U mnie rośnie wysoka i pokłada się, a tego okropnie nie lubię.Jest ładna tylko w początkowej fazie kwitnienia, szczególnie gdy kwiaty są w nie całkiem rozwiniętych pąkach.Potem roślinę wyrywam i wyrzucam, bo po prostu mi się nie podoba.Mimo to i tak zawsze mam dużo siewek, które zimują doskonale.Może mam jednak inną roślinę?- ale porównując zdjęcia i opis wyżej- taką samą.

  2. anka Says:

    Po bardziej wnikliwej analizie widzę, że mam jednak rumian żółty.😉


Dodaj komentarz