Melampodium

©

©Melampodium paludosum

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Roślina o krzaczastym i zaokrąglonym pokroju, przez całe lato wytwarza mnóstwo niewielkich (około 2,5 cm) kwiatów. Kwiatostany o typowym dla tej rodziny kształcie koszyczka. Świetnie kontrastują z bujnym, jasnozielonym ulistnieniem.

Występowanie

Począwszy od południowo-zachodnich stanów USA przez Karaiby do północnej części Ameryki Południowej.

Wysokość

20-30 cm. Dotyczy to odmiany uprawnej. Naturalny gatunek jest dużo wyższy i przy tak dużej części nadziemnej lubi się przewracać. Zatem uważajmy na nasiona niewiadomego pochodzenia.

Termin kwitnienia

Od czerwca po przymrozki.

Kolor kwiatu

Żółty, czasem z ciemniejszym pomarańczowym lub lekko brązowym środkiem.

Stanowisko

W naszych warunkach roślina powinna być uprawiana na stanowisku słonecznym. Już w półcieniu krzewi się słabiej i słabiej też kwitnie. Półcień to stanowisko dobre w Meksyku, a nie u nas. Podawane na opakowaniach dane zostały przetłumaczone żywcem ze stron amerykańskich bez uwzględnienia naszych różnic.

Wymagania i pielęgnacja

Sadzimy ją w przeciętnej glebie ogrodowej. Jedyne wymaganie by była ona dobrze przepuszczalna. Roślina zadomowiona jest dzięki swemu długiemu korzeniowi dość niewrażliwa na braki wody, lecz trzeba powiedzieć że ogranicza się nieco ilość kwiatów. Zatem nie omijajmy jej przy podlewaniu ogrodu. Rośliny nie musi się uszczykiwać sama doskonale się krzewi. Nie trzeba też usuwać przekwitłych kwiatów bo sama się oczyszcza.

Rozmnażanie

Na parapetach najlepszy jest siew lutowy. Tak wczesny wysiew jest konieczny z uwagi na bardzo powolnie kiełkowanie i pierwszą fazę wzrostu siewek. Można nieco podpędzić wzrost siewek dając nieco nawozu zasobnego w azot. Może to być zwykły nawóz do roślin zielonych. Dajemy go około kwietnia i to w stężeniu niewielkim, najwyżej 1/5 dawki jaka jest podana na opakowaniu. Kto ma szklarnię i może siać w końcu stycznia nawożenie może przeprowadzić dwukrotnie.

Wysiewać należy więcej nasion niż nam będzie potrzeba bo mają marny procent wschodów. Przy pikowaniu należy uważać bo mimo, że roślinki maleńkie korzeń mają bardzo długi. By osiągnąć 40 cm kępkę należy posadzić około 7 siewek (najlepiej w 2 rzędach)w odstępach około 10 cm.

Na własne nasiona wybieramy kwiaty które kwitły latem. Muszą mieć wystarczający okres by dojrzeć na roślinie. Jeśli będziemy zbierać jak popadnie wiele nasion będzie jeszcze nie dojrzałych, a przy i tak małych wschodach może nam nic nie wzejść. Na zdjęciu pokazuję jak są ułożone nasiona gotowe do zbioru. Proszę zwrócić uwagę, że wszystkie mają bardzo zbliżony kolor co świadczy o ich dojrzałości. Na zdjęciu samych nasion to już widać że zbierane były nie z wybranych kwiatów, a z przypadkowych. Ta gama kolorystyczne świadczy, że nie wszystkie nasiona zdołały dojrzeć.

Choroby i szkodniki

Na razie nie ma u nas specjalnych zagrożeń.

Zastosowanie

(tu na rabacie z większym koleusem w tle)

 Oprócz rabat roślina dobra do uprawy w pojemnikach. Może być stosowana na małe nietypowe żywopłociki np. do okalania obrzeży basenów, barierek tarasowych itp.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Nasionahttp://myfolia.com/plantings/10662-butter-daisy-melampodium-paludosum-melampodium-paludosum

Nasiona do zbioru – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/210971/#b

Melampodium paludosum – http://www.plantae.ca/Bignoniaceae/Catalpa/speciosa/559.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: