Trachelia błękitna

©

Trachelium caeruleum

Trachelium caeruleum

Opis

Rodzina: Campanulaceae

Gatunek jest byliną, z uwagi na klimat, w naszym kraju uprawiany jest jako roślina roczna. Pędy sztywne, ciemnozielone, rozgałęziające się dopiero w górnej części. Liście o lancetowatej budowie. Ozdobą są kwiatostany zwane podbaldachami. Ich średnica może sięgać 20 cm. Złożone są z małych lejkowatych kwiatków o 5-cio płatkowej koronie i znacznie dłuższym słupku. Są lekko pachnące i uwielbiane przez motyle. Owocem jest mała żebrowana torebka z wieloma bardzo drobnymi nasionami o brązowej barwie.

Z uwagi na popularną uprawę na kwiat cięty jest bardzo wiele odmian. Trwają prace by wyhodować odmiany nie uzależnione od długości dnia. Będzie się dało uprawiać je w szklarniach przez cały rok.

liścieWystępowanie

Roślina pochodzi z Algierii, Maroka, południowej części Hiszpanii, Włoch i Portugalii. Siedliskiem są suche i słoneczne miejsca. Potrafi rosnąć również w załomach skał i murów.

Wysokość

Gatunek może mieć wysokość do 1 metra. Odmiany są wprawdzie nieco niższe, ale z racji hodowania ich na kwiat cięty długość pędów oscyluje w granicach 60-70 cm.

Termin kwitnienia

Jest to roślina długiego dnia, to znaczy pąki mogą się zawiązać jeśli dzień nie jest krótszy niż 14 godzin, a kwitnąć będzie dopiero przy 16-to godzinnym dniu. Z tego powodu kwiaty pojawią się dopiero w lipcu. Kto ma wystarczająco cierpliwości by usuwać przekwitłe kwiaty rozciągnie okres kwitnienia aż do końca kwiatwrześnia. Bez tego zabiegu skończy się w sierpniu.

Kolor kwiatu

Gatunek ma kwiaty niebiesko-fioletowe, u odmian od niebieskiego przez purpurowe do białego.

Stanowisko

W naszych warunkach klimatycznych warto je sadzić w pełnym słońcu. Jeśli nie mamy takich możliwości to kwiatostany będą nieco mniejsze i bardziej rozpierzchłe.

Wymagania i pielęgnacja

owocPrzy uprawie w ogrodzie nadają się prawie wszystkie gleby. Podstawowy wymóg to przepuszczalność gleb. By uzyskać naprawdę piękne rośliny trzeba jednak zapewnić optymalne warunki. Roślina woli gleby o obojętnym odczynie i zawierające nieco gliny czyli tzw. piaski gliniaste. Mimo, że jest rośliną terenów suchych to największe kwiatostany zawiąże przy dostatecznej ilości wilgoci w glebie. W suchych warunkach możemy się spodziewać na rabaciezasychania liści u dołu. Wprawdzie kwiatostany są wówczas bardzo ścisłe, lecz bardzo szybko przekwitają i zasychają.

Przy uprawie w pojemnikach dajemy standardową ziemię do kwiatów wzbogaconą o 1/3 objętości żwirku, wermikulitu lub bardzo grubego piasku. Kto ma w ogrodzie kompost może wszystkie te dodatki zastąpić kompostem. Z uwagi na dużą wrażliwość rośliny na zasolenie warto dać ziemię zawierającą nawóz o spowolnionym działaniu. Nie będziemy się 'Esm Ton'musieli martwić przenawożeniem lub odwrotnie brakiem składników.

Przy standardowej ziemi bez tego nawozu dokarmianie zaczynamy po 2 miesiącach od posadzenia. Używamy 1/4 dawki nawozu do pelargonii co drugie podlewanie. Nawóz ten ma najłatwiej dostępne żelazo co dla trachelii jest ważne. Jeśli na liściach pojawią się ciemnoczerwone kropki, to wiedzmy że nie jest to choroba, lecz nadmiar manganu. Wprawdzie jest to problem upraw szklarniowych ale piszę bo może coś się takiego pojawić. Przy tym systemie uprawy ziemię utrzymujemy tylko delikatnie wilgotną. Jest szansa, że zakwitną rośliny, które nie do końca wyrosły. W uprawie doniczkowej będzie to plusem.

Przetrzymaną przez zimę roślinę należy wczesną wiosną dość radykalnie przyciąć.

Mrozoodporność

W ogrodzie żadna, lecz przesadzona do pojemnika może przetrwać zimę w widnym i chłodnym pomieszczeniu. Przetrzymujemy ją w temperaturach między +5 a +15 0C i podlewamy raczej oszczędnie.

Rozmnażanie

Nasiona są bardzo drobne więc wysiewamy na wyrównaną powierzchnię podłoża około połowy marca. Po wysiewie czymś o płaskim dnie dociskamy je do podłoża, zraszamy i wstawiamy do woreczka. Siewki mogą pojawić się do 2 tygodni. Ich wzrost jest bardzo powolny, więc nie należy spóźniać się z wysiewami, jeśli chcemy by roślina długo kwitła. Upłynie co najmniej 8 tygodni kiedy będą nadawały się do sadzenia. Pikujemy jak siewki mają około 3 liście. Do 9 centymetrowej doniczki dajemy 3 siewki. Przy sadzeniu w docelowe miejsce traktujemy to jako jedną sadzonkę. Sadzimy dość gęsto około 15 cm od siebie. Jest to mniej więcej długość damskiej dłoni.

Choroby i szkodniki

Trachelia jest bardzo wrażliwa na choroby grzybowe takie jak szara pleśń i zgnilizna twardzikowa. Dotyczy to szczególnie odmian o białych kwiatostanach. Jeśli rośliny rosną w pojemnikach dość gęsto ustawionych lub na rabatach w czasie wilgotnego lata należy od czasu do czasu profilaktycznie opryskać preparatem grzybobójczym. Zgniliznę twardzikową zwalczamy podlewając podłoże.

Szkodniki to kłopot przy uprawie doniczkowej i zimowaniu. Najczęściej pojawią się wciornastki i przędziorki. Zawczasu należy mieć kupiony któryś ze środków owadobójczych.

Zastosowanie

W wazonie żyje do 2 tygodni jeśli ścięta jest w fazie, kiedy około 1/4 kwiatów jest otwarta. Na rabacie też wygląda doskonale. Kto pozna jej uprawę może ilością wody w podłożu sterować wysokością kwiatów.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Trachelium” pochodzi od greckiego słowa ‘trachelos’ – szyja, gardło, kark. Roślinę stosowano w leczeniu chorób gardła.

Nazwa gatunkowa ”caeruleum” pochodzi od łacińskiego słowa ‘caeruleus’ = niebieski, błękitny i jest odniesieniem do koloru kwiatostanów.

obiektA
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Na rabacie – http://www.pariscotejardin.fr/2010/08/la-trachelie-bleue-trachelium-caeruleum/

Esm ton – http://gaertnerblog.de/blog/2010/schnittblumen-trends-2/

Kwiat+liście – http://www.flora-on.pt/index.php#/hoYCd

Owoc – http://www.virboga.de/Trachelium_caeruleum.htm

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Trachelia błękitna”


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: