Drżączka większa

©

©Briza maxima

Briza maxima

Opis

Rodzina: Poaceae

Trawa nie tworzy gęstych kępek i jest bardzo delikatna w oglądzie, dlatego dla pięknego wyglądu potrzebuje odpowiedniego sadzenia i tła.

Korzenie drobne, cienkie, wiązkowe. Z jednego korzenia wyrasta tylko kilka pędów. Są one wzniesione lecz słabo ulistnione. Blaszka liściowa do 20 cm długości i około 5 mm szerokości. Na szczytach pędów mamy wiechowaty, przewieszający się kwiatostan, złożony ze spłaszczonych kłosków do 3 cm długości, umieszczonych na dość długich szypułkach. Pomiędzy ułożonymi w kłoski plewkami pojawiają się niepozorne kwiaty. Najczęściej górne plewki są podbarwione na karminowo. Nasiona drobne oskrzydlone.

Występowanie

Gatunek naturalnie występuje w Afryce Północnej oraz w europejskich krajach basenu Morza Śródziemnego.

Wysokość

Do 60 cm.

Termin kwitnienia

Kwitnie jak większość traw, czyli od końca maja przez czerwiec. Kwiaty nie mają jednak wartości zdobniczej. Roślinę uprawia się dla ładnych kłosków zbudowanych z plewek.

Stanowisko

Roślina preferuje pełne słońce, dobrze toleruje półcień.

Wymagania i pielęgnacja

Nie jest to roślina grymaśna, jednak woli żyźniejsze ziemie niż większość traw. Jedynym warunkiem jest przepuszczalność podłoża. Roślina dobrze zniesie suszę, jednak dla urody rośliny warto ją w czasie upałów podlać.

wspólniePonieważ sam pokrój rośliny nie jest zbyt atrakcyjny warto sadzić ją na drugim planie rabaty, tak by za nią była duża roślina stanowiąca dobre tło. Pozwoli ono wyeksponować z początku jasnozielone, a później słomkowego koloru kłoski. Jeśli nie mamy takiego miejsca i musimy posiać z przodu rabaty siejmy systemem gniazdowym. To znaczy wygrzebujemy palcami mały dołek i wsypujemy 3-4 nasiona. Obok niego drugi dołek i tak samo do 4 nasion. Dołki wygrzebujemy tak by wyrastające rośliny tworzyły zgrabną kępkę, czyli na powierzchni koła. Tak samo można siać w pojemnikach. Ponieważ pojemnik nie zapewni dobrego tła dla rośliny można zastosować drżączkę jako element zdobniczy dla innej, bardziej okazale kwitnącej rośliny. Na zdjęciu widzimy połączenie z kocimiętką, która ma tą zaletę, że po kwitnieniu szybko przycięta powtarza kwitnienie jeśli jesień jest w miarę ciepła. Z równym powodzeniem zamiast kocimiętki może być bodziszek, ostrogowiec, lub inna roślina o ciemniejszych kwiatach. Oczywiście, rośliny główne nawet jeśli są bylinami traktujemy je jako roczne, lub donice zimujemy w garażu lub innych zimnych pomieszczeniach.

Rozmnażanie

nasionaSiejemy pod koniec kwietnia od razu na miejsce stałe. Jeśli ziemia jest zimna kiełkowanie może trochę potrwać.

Choroby i szkodniki

Roślina raczej zdrowa.

Zastosowanie

Uprawiamy ją jako ozdobę rabaty, element większej całości w pojemniku, jako roślinę przeznaczoną na kwiat cięty lub do suszenia. W wazonie jej trwałość sięga 2 tygodni. Suszone rośliny można barwić, co w okresie świątecznym może jeszcze bardziej ubarwić stroiki.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Briza” pochodzi z greckiego słowa ‚βρίθω(britho)’ = obfitość.

Arysuneczek
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Nasiona – http://commons.wikimedia.org

Wspólnie – http://shadesofgreengardendesign.blogspot.com/2010_07_01_archive.html

A
A
A

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: