Zwrotnica zwierciadło Wenus

©

©Legousia pentagonia

Leguosa pentagonia

Opis

Rodzina: Campanulaceae

pokrójRoślina o mocno rozgałęzionych i z reguły owłosionych pędach. Są pokładające się w dolnej swej części i wzniesione w górnej. Liście wąsko lancetowate również często owłosione i w soczysto zielonym kolorze. Pęd zakończony wiechowatym kwiatostanem. Pojedynczy kwiat o średnicy do 2,5 cm, pięciopłatkowy. Kwiaty otwarte są tylko w słoneczne dni. Owocem jest długa na 3 cm owalna torebka z wieloma nasionami. Nasiona są owalne, lśniące, ciepłobrązowe.

Występowanie

Pierwotnym obszarem występowania były kwiattereny po północno-wschodniej stronie Morza Śródziemnego. Siedliskiem są zarówno tereny rolne jak i tereny zmienione przez człowieka jak pobocza dróg.

Wysokość

Między 15-30 cm.

Termin kwitnienia

Mniej więcej 3 miesiące od siewu. Czyli u nas będzie to koniec czerwca. Kwitnie długo, często do sierpnia.

Kolor kwiatu

Dwa odcienie niebiesko-fioletowego koloru połączone z prawie białym środkiem.

owoceStanowisko

Wyłącznie pełne słońce. W półcieniu kwitnie słabo.

Wymagania i pielęgnacja

Roślina łatwa w uprawie i daje doskonałe pokrycie terenu. Niewymagająca w stosunku do gleb. Urośnie praktycznie wszędzie poza terenami podmokłymi. Trudno napisać coś więcej, bo to w swych ojczyznach chwast (choć piękny), który gdzie się nie wysieje tam rośnie.

na murkuRozmnażanie

Nasiona wysiewamy pod koniec marca i tylko cieniutko przykrywamy. Kiełkowanie po około tygodniu. Pikujemy kiedy siewki są wystarczająco duże by je uchwycić. Sadzimy w rozstawie co 15-20 cm. W tym czasie można również wysiać nasiona do gruntu obok sadzonek. Kiedy te będą kończyły kwitnąć rozkwitną siewki. Nasiona zbierzemy z sadzonek, a siewki będą kwitnąć do pierwszych przymrozków.

w pojemnikuU nas trudno kupić nasiona, lecz w czasie wyjazdów na południe lub zachód kupimy bez problemu i będziemy się cieszyć czymś pięknym czego nie mają sąsiedzi.

Zastosowanie

Obrzeża rabat, wolne miejsca na skalniakach, a także wszelkiej maści naczynia i skrzynki. W pojemnikach z uwagi na intensywne kwitnienie roślina będzie wymagać nawożenia. Najlepiej użyć nawóz do pelargonii bądź surfinii.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Leguosia” to ukłon w stronę założyciela i fundatora ogrodu botanicznego w Dijon(Francja) Bénigne Legouz de Gerland.

Nazwa gatunkowa ”pentagonia” to połączenie dwóch słów greckich ‚pente’ = pięć i ‚gonia’ = kąt. Odnosi się to do pięciu płatków ułożonych pod katem 90 stopni czyli horyzontalnie.

Arysuneczek

A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiat – http://www.florealpes.com/

Legousia pentagonia – http://www.saatgut-vielfalt.de/

Pokrój – http://www.dkimages.com/

W pojemniku – http://cabanedetellus.free.fr

Owoce – http://www.gerhard.nitter.de/

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: