Lepnica pochylona

©

©Silene pendula

Silene pendula

Opis

Rodzina: Caryophyllaceae

Pędy rozgałęzione i nieco lepkie. Liście po dwa na jednym węźle, bezogonkowe i lancetowate w kształcie. Na szczycie pędu jest specyficzny kwiatostan bardzo luźny, gdzie kwiatki na długich szypułkach wyrastają z kątów małych listków. Pojedynczy kwiat do 2 cm średnicy, u gatunku pojedynczy, a u odmian nawet pełny.

owoc+nasionoOwocem jest torebka z wieloma niemal okrągłymi nasionami w kolorze ciemnego brązu, wyraźnie chropowate.

nasionaNasiona mają wielkość około 1,5 mm.

Ten popularny gatunek ma trzy formy botaniczne, które różnią się ale dla botaników oraz wiele odmian hodowlanych różniących się wielkością kwiatów, ich kolorem i stopniem wypełnienia.

Występowanie

w pojemniku IIRoślina pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Spotkać ją można wszędzie od pastwisk w niskich partiach gór po nadmorskie nieużytki.

Wysokość

Około 15 cm choć płożąca się łodyga może osiągnąć 40 cm.

Termin kwitnienia

Najczęściej zaczyna kwitnąć pod koniec czerwca i kwitnienie trwa około 2 miesiące.

Kolor kwiatu

U gatunku jasnoróżowy, u odmian od białego po ciemnokarminowy.

Stanowisko

Roślinę można posadzić zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Lepiej jednak kwitnie na stanowiskach słonecznych, jeśli ma tylko wystarczająco wilgotną glebę.

Wymagania i pielęgnacja

w pojemnikuRoślina bezproblemowa jeśli zapewnimy jej gleby przepuszczalne, przeciętnie żyzne i delikatnie wilgotne. Jeśli w okresie kwitnienia przypadnie susza lepiej roślinę podlewać bo stanie się brzydka i wyraźnie skróci okres kwitnienia.

Najczęściej roślinę uprawia się w pojemnikach. Wystarczy jej standardowa ziema do kwiatów, choć znacznie lepszym rozwiązaniem jest kupno ziemi zawierającej nawozy o spowolnionym działaniu. Na początku więcej pobierze azotu potrzebnego jej do wzrostu i krzewienia a później, kiedy zacznie kwitnąć będzie miała wystarczającą ilość fosforu i potasu. Gdzieś po 4 miesiącach od sadzenia warto jednak dać raz w tygodniu nawóz do roślin kwitnących by jak najdłużej utrzymać kwitnienie roślin.

Ponieważ w swych naturalnych warunkach rośnie na glebach bardzo przepuszczalnych przy zimnej i mokrej pogodzie może zareagować gniciem korzeni więc starajmy się mieszać ziemię z jakimkolwiek rozluźniaczem.

Rozmnażanie

Nasiona zachowują zdolność kiełkowania około 3 lat. Niemniej rozmnażanie przez własne nasiona dotyczy tylko gatunku. Nasiona odmian należy kupować co roku.

Przy uprawie w pojemnikach wysiewów dokonujemy w kwietniu na parapetach. Można także siać wprost do gruntu jeśli uprawiamy na rabacie. Roślina zakwitnie nieco później, ale może wówczas kwitnąć aż do września. Na rabacie siewki przerywamy tak by były nie więcej jak 15 cm od siebie.

Przy uprawie w pojemniku dajemy trzy rośliny na doniczkę o średnicy 20 cm.

Choroby i szkodniki

Brak szczególnych skłonności.

Zastosowanie

Idealna roślina do wiszących koszy, pojemników i bezpośredniego siewu wprost do gruntu. Wielu uważa, że tworzy lepsze dywaniki niż smagliczka.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzaju ”Silene” została stworzona przez K. Linneusza w 1735 i ma podwójne etymologię. Pierwsze tłumaczenie, to że nazwa pochodzi od ‚Silenos’, towarzysza Bachusa. Jest to odniesienie do rozdętego kielicha lepnicy pospolitej. Drugie tłumaczenie, to że nazwa pochodzi od ‚Selene’ = księżyc. Odniesienie do faktu, że kwiaty lepnicy pospolitej(pierwsza opisana roślina) otwierają się wieczorem i zamykają o poranku.

Nazwa gatunkowa ”pendula” pochodzi z języka starofrancuskiego gdzie ‚pendre’ = wisiorek. Odniesienie do wiotkich zwieszających się lub pokładających pędów.

Arysuneczek

A

S

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W pojemniku – http://www.seedsman.jp/

Owoc+nasiono – http://www.actaplantarum.org/semi_dispersione/dettaglio_specie

W pojemniku II – http://sarachanti.ame-zaiku.com/silene.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: