Ostropest plamisty

©

©Silybum marianum

Silybum marianum

Opis

Rodzina: Asteraceae

Synonim: Carduus marianus.

Większość ludzi nie odróżnia ostropestu od ostu choć różnica jest znacząca. Na wiosnę z solidnego korzenia wyrasta gruba rozgałęziająca się powyżej połowy swej wysokości łodyga. Jej liście są coraz mniejsze im wyżej położone. W kształcie najczęściej szerokoeliptyczne i swymi nasadami obejmujące łodygę. Kształt liścia nieco się gubi z powodu długich kolców na brzegach. Blaszka liściowa jest ciemnozielona z białymi, nieregularnymi plamami. Na szczycie każdego rozgałęzienia pojawia się kwiatostan w kształcie koszyczka składającego się wyłącznie z kwiatów rurkowatych. Kielich kwiatowy najeżony jest gęstodługimi i ostrymi kolcami. Owocem jest typowa dla tej rodziny roślin niełupka pełniąca rolę nasion. Zaopatrzona jest ona w puch co najmniej dwa razy dłuższy niż sam owoc.

Występowanie

Naturalne występowanie to obszar śródziemnomorski i Azja Mniejsza. Siedliskiem są obszary o ziemiach bardzo przepuszczalnych, ciepłych. Na tych terenach można go spotkać na wszystkich terenach trawiastych.

Wysokość

Do 2 metrów.

Termin kwitnienia

Z reguły zaczyna kwitnąć w lipcu.

Kolor kwiatu

Czerwono-karminowy.

Stanowisko

Uprawiamy wyłącznie w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

Tak naprawdę to w ogrodzie hoduje się ją dla pięknych liści. W porównaniu z gabarytami rośliny to kwiatostankwiat jest mizerny. By uzyskać piękną roślinę musimy dać ziemię bardzo przepuszczalną o średniej żyzności. Najbardziej ceni sobie odczyn od obojętnego aż do zasadowego. By uzyskać jak najpiękniejszą roślinę często usuwa się tę część pędu z kwiatostanem.

W ogrodzie ważnym jest by roślina została tak posadzona by wyeksponować jej plamiaste liście. Na zdjęciu przykład doskonałej kompozycji. Równie dobrze będzie wyglądała na tle żywopłotu czy kępy żywotników lub owoceinnych iglaków.

Mimo swej doskonałej odporności na suszę nie omijajmy jej przy podlewaniu ogródka. Dłużej zdrowe będą te wielkie dolne liście.

Kto nie ma ogrodu a starczy mu tarasu na uprawę w pojemniku musi zafundować roślinie spory pojemnik i na dno dać warstwę kamieni by dociążyć donicę. W donicy roślina musi być systematycznie podlewana i dokarmiana. Najlepiej używać na zmianę nawozu do roślin zielonych i kwitnących. Nawóz do roślin kwitnących wspiera nie tylko kwitnienie, ale także doskonałe wybarwienie kolorowych liści.

Rozmnażanie

U nas w ogrodzie najczęściej wysiewa się te siewkaduże nasiona pod koniec kwietnia bezpośrednio do gruntu. Z powodzeniem można wysiać nasiona do pojemników w domu. W tym wypadku ważnym jest by po okresie samego kiełkowania móc zmniejszyć temperaturę w jakiej przebywają siewki. Nie wyciągną się i będą krępe. Nasion nie przykrywamy ziemią. Dla lepszej wilgotności cieniutko posypać perlitem.

Choroby i szkodniki

Rośliny generalnie wolne od szkodników.

Zastosowanie

Nie jest to roślina powszechnie uprawiana w ogrodach. To przede wszystkim surowiec farmaceutyczny. Nie jest moim zadaniem pisanie o tym, tym bardziej iż w necie całe tony stron na których napisane jest co z czym, jak i kiedy.

Uwagi

Łacińską nazwę ”Silybum” nadał tej roślinie grecki lekarz Dioskurydes w 100 r. p.n.e. Charakteryzuje ona wszelkie rośliny o podobnym kwiatostanie. Z greckiego ‚sillibon’ = pompon

Nazwa gatunkowa ”marianum” jest odzwierciedleniem legendy, że białe plamy na liściach są wynikiem kropli mleka jaką upuściła Maryja, kiedy opiekowała się Chrystusem.

Arysuneczek
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiatostan – http://www.salus.de/de/heilpflanzen-lexikon/details/heilkraeuter/pflanzen/ansicht/

 

Komentarze 3 to “Ostropest plamisty”

 1. Doxi Says:

  Mnie się w tym roku nie udało… Roślinę obsiadły mszyce, a po ich usunięciu liście zaczęły się zwijać i marnieć. W przyszłym roku spróbuję, choć – szczerze mówiąc – nie miałem świadomości, że ostropest to taki wielki potwór! 😉

  • zojalitwin Says:

   Jeśli ma się duży balkon to można próbować trzeba mieć jednak świadomość iż w donicy roślina ma ograniczone zasoby i nigdy nie osiągnie ani takich rozmiarów ani nie da nam pełni swych możliwości.

 2. Doxi Says:

  Na fotografiach w Pani artykule wygląda wspaniale, szkoda, że nie jest to popularna roślina, bo na to zdecydowanie zasługuje. Mojej mamie baaaaardzo się podoba i chce ją mieć w doniczce. Mimo że pokazywałem jej artykuł (ze szczególnym zwróceniem uwagi na wysokość i ogólny pokrój), to chyba jeszcze bardziej narobiłem mamie tzw. smaka i będę zmuszony wysiać ją w przyszłym roku. Dziękuję za kolejny wspaniały artykuł!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: