Barwinek różowy

©

©Catharanthus roseus

Catharanthus roseus

Opis

Rodzina: Apocynaceae

W naturze jest to wysoki podkrzew z drewniejącą dolną częścią pędu. U nas z racji klimatu roślina roczna.

System korzeniowy jest typu palowego o długości około 25 – 35 cm, z licznymi korzeniami bocznymi, koloru jasnożółtego i ma silny charakterystyczny zapach. Z szyjki korzeniowej wyrasta pojedynczy, ulistniony pęd.

liść Liście mają kształt wydłużonego owalu o długości do 9 cm przy szerokości do 3,5 cm. Ich powierzchnia jest ciemnozielona, błyszcząca z wyraźnie jaśniejszym nerwem głównym. Z pędem łączy je króciutki ogonek. Z kątów liści, prawie na całej długości pędu głównego wyrastają ulistnione pędy boczne. Wszystkie pędy zakończone są kwiatem o średnicy(u odmian) do 5 cm. Kwiat zbudowany jest z długiej rurki zakończonej pięciopłatkową koronką. Z uwagi na nisko umieszczone pylniki zapylać je mogą tylko owady posiadające długie rurki. Najczęściej są to motyle i ćmy. Owocem jest para cylindrycznych mieszków zawierająca liczne, ciemne i rowkowane nasiona.

Ponieważ roślina w uprawie ogrodowej znajduje się dość długo więc i odmian powstało w tym czasie całe mnóstwo. To co podaje to tylko mój wybór.

Pojedyncze odmiany:

‚Albus’ – białe kwiaty,

‚Grape Cooler’ – kwiaty różowe, odporniejsza na niskie temperatury

‚Peppermint Cooler’ – kwiaty białe z czerwonym środkiem, odporniejsza na niskie temperatury,

‚Morning Mist’ – ma duże białe kwiaty z różowym centrum,

‚Parasol’ – ma największe kwiaty (5,1 cm), białe z różowymi środkami na solidnej 60 cm łodydze.

Serie odmian:

Cooler – seria odmian mających niski wzrost i płatkami korony zachodzącymi na siebie, w różnych pastelowych kolorach.

Carpet – seria charakteryzuje się bardzo niskimi roślinami, które mają średnio 7,5-10 cm wysokości i około 60 cm szerokości. Są idealne do skrzynek balkonowych.

Pretty – seria obejmuje rośliny o wielu kwiatach na pędzie i wysokości około 30 cm.

Zdjęcia popularniejszych odmian pod linkiem. Same zdjęcia są paskudnej jakości, ale lepsze coś niż nic. http://www.ces.ncsu.edu/depts/hort/consumer/factsheets/annuals/catharanthus_roseus_addl.html

Występowanie

Gatunek pochodzi z południowo-wschodniej i wschodniej części Madagaskaru. Rośnie na bardzo różnych siedliskach.

Wysokość

Gatunek w naturze jest rośliną wysoką, sięgającą najczęściej 1 metra wysokości. W uprawie praktycznie nie ma gatunku, a wysokość odmian jest bardzo różna. Z reguły jednak nie przekracza 60 cm.

Termin kwitnienia

Od końca czerwca do przymrozków

Kolor kwiatu

Biały, różowy, czerwony, karminowy, fioletowy, a także kwiaty dwukolorowe.

Stanowisko

Najpiękniej kwitnie na stanowisku słonecznym. Można posadzić w półcieniu lecz roślina musi dostać 8 godzin bezpośredniego słońca.

Wymagania i pielęgnacja

Dla tej rośliny najlepszymi są gleby dobrze przepuszczalne i raczej ubogie. Na dobrych glebach otrzymamy piękne rośliny i bardzo skąpe kwitnienie. O ile tuż po posadzeniu dobrze jest utrzymywać glebę lekko wilgotną to później zniesie doskonale letnią suszę, nawet jeśli w środku dnia liście trochę oklapną to odzyskają turgor po południu. Roślina doskonale się czuje gdy temperatura gleb wynosi około 18 0C. Zatem jeśli trafi się nam mokre i zimne lato uzyskamy słabe wyniki, nie oddające możliwości rośliny. Dodatkową zaletą rośliny jest samooczyszczanie się z przekwitłych kwiatów, co zapewnia stały, porządny wygląd na rabacie.

By uzyskać jednoczesne, masowe kwitnienie warto usunąć kwiatek na pędzie głównym gdy jest jeszcze małym pąkiem. Szybciej rozwiną się pędy boczne, które kwitnąć będą prawie jednocześnie. Zabieg opóźni nieco kwitnienie, ale i tak warto.

Mrozoodporność

Jest byliną w strefie USDA 9 – 11. U nas pierwsze uszkodzenia mogą pojawić się jak temperatura spadnie poniżej 4 0C.

Rozmnażanie

nasionaSiewu nasion dokonujemy w końcu marca lub na samym początku kwietnia. Naprawdę dobre wschody uzyskamy przy wysokiej temperaturze gleby. W tym czasie zabezpieczony przed utratą wilgotności pojemnik możemy postawić na kaloryfer.

W połowie lata można pobrać sadzonki wierzchołkowe i ukorzenione przetrzymać przez zimę. Można również całe rośliny wysadzone do doniczek przechować przez zimę. Trzeba im zapewnić maksimum światła i temperaturę nie niższą jak 7 0C.

Choroby i szkodniki

Skłonność do chlorozy liści przy nadmiernym braku składników.

Zastosowanie

w doniczce2w doniczce Odmiany niskie doskonale się sprawdzą nie tylko na rabacie, także w doniczkach czy skrzynkach balkonowych. Jeśli ktoś ma większe, słoneczne i raczej suche powierzchnie może potraktować roślinę jako okrywową.

Uwagi

Roślina wcześniej nosiła nazwę Vinca rosea, dlatego krajowa nazwa jest dokładnym tłumaczeniem tej łacińskiej nazwy. Genetyka sprawiła, że roślinę przeniesiono do innego rodzaju.

Nazwa rodzaju ”Catharanthus” wywodzi się z języka greckiego i oznacza „czysty kwiat”.rysuneczek2

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Nasiona – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Catharanthus_roseus

W doniczce – http://www.plantipp.eu/pt/p/plants/eenjarig/302/Catharanthus-roseus-Angel-Tutu/

Liść – http://www.discoverlife.org/mp/20p?see=I_ATC2972&res=640

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: