Dichondra srebrzysta

©

©Dichondra argentea

Opis

Rodzina:  Convolvulaceae – powojowate

Dichondra argentea ma długie i gęsto ulistnione pędy o pokroju pełzającym. Pędy dotykające ziemi szybko puszczają korzenie w węzłach. Liście maleńkie wielkości 50 groszówki o zaokrąglonym kształcie wyrastające na dość długich ogonkach.

Wiosną w kątach liści pojawiają się małe niepozorne kwiaty.

Dichondra micrantha jest zbudowana podobnie jedynie listki są nieco mniejsze i zupełnie zielone. Być może trudno będzie dostać ten azjatycki gatunek. Znacznie chyba łatwiej będzie dostać nasiona innego zielonego gatunku, a mianowicie Dichondra repens. Ma chyba najmniejsze listki pośród wymienionych wcześniej gatunków.

Występowanie

Pochodzi z regionów półpustynnych południowych stanów USA i północnego Meksyku. W naturze jest byliną.

Wysokość

Wysokość minimalna z uwagi na spływające z pojemnika pędy. Długość pędów wynosi średnio około 1 metra.

Termin kwitnienia

Bez znaczenia. Kwiaty są niepozorne i ważne jedynie z uwagi na możliwość zebrania nasion.

Kolor kwiatu

Kremowozielony.

Stanowisko

W naszym klimacie wyłącznie pełne słońce.

Wymagania i pielęgnacja

Jedynie na co musimy zwrócić uwagę to przepuszczalność podłoża. Woda nawet przy mokrym lecie nie może zatrzymywać się w sąsiedztwie korzeni. Przy bardzo szybkim wzrośnie roślina potrzebuje dokarmiania nie rzadziej jak co 2 tygodnie. Ponieważ najczęściej sadzona jest razem z innymi roślinami więc system nawożenia dopasowujemy do rośliny głównej. Dichondra srebrzysta ma jedną wadę – jej listki brązowieją jeśli dostanie się na nie roztwór nawozu. Starajmy się zatem nie oblewać jej liści rozpuszczonymi w wodzie nawozami. Pędy mogą być bardzo długie jeśli nam to nie bardzo pasuje nie bójmy się przyciąć rośliny do odpowiednich rozmiarów. Będzie to nawet z zyskiem bo w kątach liści pojawią się nowe pędy.

Rozmnażanie

Przez wysiew nasion na około 3 miesiące przed terminem sadzenia. Tak długi okres jest potrzeby ponieważ z początku roślina rośnie dość wolno.

Choroby i szkodniki

Brak istotnych zagrożeń.

Zastosowanie

U nas sadzimy ją albo jako samodzielną roślinę w wiszących pojemnikach lub jako element kompozycji z innymi kwiatami. Sadzona przy brzegu doniczek daje doskonałe tło dla ekspozycji innych kwiatów. Przy czym musimy pamiętać, że roślina o szarych liściach nie jest dobrym elementem dla jasnych kwiatów. Na jej tle znacznie lepiej będą  prezentować się kwiaty o ciemniejszych barwach. Przykładem może być begonia zwisająca o czerwonych kwiatach i dichondra srebrzysta. Do tej kompozycji by nieco podnieść rośliny w donicy od strony ściany sadzimy jeszcze jedną begonię o stojącym pokroju. Jedyna wada takiej kompozycji to duża ilość miejsca w pionie by to wyeksponować. Latem od czubka do podstawy to może mieć do 2 metrów o ile dichondry nie przytniemy. Jeśli mamy taką możliwość to do kwiatów o jasnych barwach wybierzmy gatunek o zielonych listkach.

Uwagi

Nazwa rodzaju pochodzi od greckiego słowa δίς (dis), czyli „dwa”, a χόνδρος (chondros), czyli „ziarno”. Odnosi się ono do kształtu owocu złożonego z dwóch okrągłych kasułek.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiat – http://intermountainbiota.org/portal/taxa/index.php?taxon=3953

Nasiona – http://www.genericseeds.com/product/

Wielkość nasion – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/329212/#b

Dichondra argentea – http://www.barcik.pl/korlak_eu/flower.php?id=2.Dichondra

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: