Trybuła leśna ‘Ravenswing’

©

Anthriscus sylvestris ‚Ravenswing’

Anthriscus sylvestris

Opis

Rodzina: Apiaceae

Jest to roślina dwuletnia. W pierwszym roku wytwarza rozetę liści, a w drugim pędy kwiatowe.

Pędy kwiatowe są kanciaste, puste w środku i ulistnione. Liście w pierwszym roku przeważnie potrójnie pierzaste, w drugim w większości podwójnie pierzaste, w kolorze ciemnego burgunda . Kwiatostan na szczycie każdego pędu to tzw. baldach złożony, składający się z kilku baldaszków. Kwiaty drobne, pięciopłatkowe. Ponieważ jest to roślina miododajna więc owoców jest pod dostatkiem. Ma on eliptyczny kształt i podwójne żebrowanie. Kiedy jest dojrzały jest prawie czarny. Nasiona drobniutkie, z łatwością zimujące w naszych warunkach, więc samosiew gwarantowany.

liścieWystępowanie

W swej gatunkowej formie to pospolity chwast w całej Europie, zachodniej Azji i północno-zachodniej Afryce, gdzie z uwagi na temperatury jest spotykany tylko w górach.

Wysokość

U gatunku pędy kwiatowe mogą sięgać nawet 150 cm. Odmiany ogrodowe to przeważnie nie przekraczają 90 cm.

Termin kwitnienia

Zaczynają kwitnienie pod koniec maja lub na owocepoczątku czerwca i kwitną około 6 tygodni.

Kolor kwiatu

Biały.

Stanowisko

Roślina może być sadzona zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Z uwagi na kolor liści sadzenie w typowym półcieniu spowoduje częściową utratę koloru. Starajmy się zatem dać jej stanowisko z jak największą nasionailością bezpośredniego słońca.

Nie należy sadzić w pobliżu upraw marchwi ponieważ łatwo hybrydyzuje i nasiona będą nic nie warte.

Wymagania i pielęgnacja

Uprawa bardzo łatwa, byle gleba była przepuszczalna. Oczywiście będzie tym ładniejsza im lepsze stanowisko. Jesienią przyciąć około 5-10 cm nad poziom gruntu i dać warstwę kompostu, który w przyszłym roku będzie służył jako nawóz.

W uprawach pojemnikowych wykorzystywana przede wszystkim w swym pierwszym roku, bowiem liście są bardzo atrakcyjne i sadząc siewki na obwodzie dużej donicy w jej środku można dać coś w innej barwie.

Mrozoodporność

W naszych warunkach jest rośliną do uprawy w zachodniej części kraju. Warstwa kompostu powinna uchronić ogrodowe zasiewy także w cieplejsze części strefy USDA 6b. Mieszkającym w chłodniejszych regionach pozostaje uprawa pojemnikowa i przetrzymywanie przez zimę w pomieszczeniach gdzie temperatura nie przekracza +4 0C. To ochroni roślinę przed zbyt wczesnym podjęciem wzrostu.

Rozmnażanie

Z uwagi na marchwiowaty korzeń siewki ulegają uszkodzeniu w czasie pikowania. Z tego powodu albo siejemy od razu do małych pojemniczków lub pod koniec kwietnia bezpośrednio na miejsce stałe. Siewki przerywamy by były około 30 cm od siebie. Jeśli sadzimy rozsadę do pojemnika można dać nieco gęściej. Szybciej uzyskamy pożądany efekt. Dbajmy by siewki miały zawsze wilgotną ziemię.

Choroby i szkodniki

Roślina bardzo rzadko atakowana przez cokolwiek.

Zastosowanie

Kwiaty używane w bukieciarstwie jako wypełniacz do bukietów. Poza rabatami i pojemnikami sprawdzi się także w ogrodach naturalistycznych, gdzie nie musi być wysiewana bowiem wysiewa się sama.

Uwagi

Nazwa rodzaju „Anthriscus” została zaczerpnięta z dzieł następcy Archimedesa Teofrasta, który pierwszy opisał proces kiełkowania roślin oraz wpływ klimatu i rodzaju gleby na poszczególne typy roślin.

Nazwa gatunku ”silvestris” to po łacinie roślina leśna. W botanice często oznacza roślinę dziko rosnącą.

Można kupić sadzonki za 10 zł …http://sklep.trawy.eu/anthriscus-sylvestris-ravens-wing-trybula.html

rysuneczek IIA
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Owoce – http://www.luontoportti.com/suomi/en/kukkakasvit/cow-parsley

Nasiona – http://www.tumblr.net/search/Anthriscus sylvestris ‚Ravenswing’

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: