Kłosowiec srebrny

©

©Agastache cana

Agastache canaOpis

Rodzina: Lamiaceae – jasnotowate

W cieplejszym klimacie jest to miododajna bylina o aromatycznych liściach.

Pędy wyprostowane, szorstkie, u dołu lekko drewniejące. Liście w zarysie szeroko lancetowate, do około 12 cm długości. Zmniejszają się wraz z wysokością pędu. Dolna strona mocno owłosiona dlatego znacząco jaśniejsza. To srebrzyste owłosienie jest przyczyną nazwy gatunkowej. Na szczycie pędu około 20 cm długości, cylindryczny kwiatostan złożony z wielu okółków kwiatów dwuwargowych. Ponieważ kielich kwiatowy jest podobnie wybarwiony jak kwiaty, kwiatostan sprawia wrażenie grubszego niż jest w rzeczywistości. Nasion zawiązuje dużo.

nasiona i owocNa zdjęciu owoc i nasiona w kilkakrotnym powiększeniu.

Formy i odmiany:

‚Bolero’ – połyskliwe purpurowe kwiaty z fioletowymi kielichami, kwitnie obficie. Cechą charakterystyczną są brązowawe liście. Wysokość około 40 cm. Świetna do pojemników. Może być kłopot z dostaniem tych nasion, bo to dość nowa odmiana.

‚Heather Queen’ – odmianę otrzymano w Holandii w 1989 r. Kwitnie nieco dłużej niż gatunek i ma bardziej zwarte i okazałe kwiatostany o ciemniejszym bardziej atrakcyjnym kolorze. Ponieważ jest to odmiana ustalona więc nasiona powtarzają cechy rośliny matecznej choć nie wszystkie i trzeba czekać do kwitnienia by przeprowadzić selekcję.

‚Purple Pygmy’ – odmiana ze znanej firmy Thompson & Morgan otrzymana w Anglii w 2002 r. Jak nazwa wskazuje jest to odmiana dużo niższa, ale także kwiatostany są krótsze. Świetnie za to nadaje się do pojemników.

‚Rosita’ – ma obfite, gęste, głęboko różowe kwiaty i gęsty krzaczasty pokrój. Wcześniej kwitnie niż gatunek i ma więcej kwiatów w kwiatostanie.

Występowanie

mapkaRoślina pochodzi wprawdzie z południowych stanów USA czyli Nowego Meksyku i zachodniego Teksasu, ale rośnie w górach na wysokościach między 1400 -1800 m npm. Jej siedliskiem są suche, kamieniste łąki.

Wysokość

Gatunek dorośnie do 100 cm. Odmiany są niższe i zaczynają się już od 40 cm wysokości.

Termin kwitnienia

Z reguły zaczyna kwitnąć około połowy czerwca. Kwitnienie jest długie i trwa około miesiąca.

kwiatostanKolor kwiatu

Kwiaty u gatunku różowe, a u odmian odcień jest ciemniejszy do karminowego włącznie. Także kolor kielichów kwiatowych stanowi o ozdobności kwiatostanu.

Stanowisko

Najlepiej w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

Roślina nie stawia szczególnych wymagań. Stwierdzono jednak, że obficiej kwitnie na glebach o neutralnym pH. By zachować mimo wysokości sztywność pędów, podłoże nie powinno dostawać zbyt dużo wody, a nawożenie należy ograniczyć tylko do jednorazowej dawki wiosennej.

Mrozoodporność

Roślinę uprawiamy jako roczną z uwagi na niewielką zimotrwałość. Istnieją jednak doniesienia, że nie źle zimuje w strefie 6b. Hodowcy nie ścinają pędów jesienią bo przez otwarte rany woda opadowa dostaje się do wewnątrz łodygi i korzeni. Tam zamarza i rozrywa korzenie. Spróbujmy poeksperymentować i postąpić podobnie. Jeśli uda się przezimować proszę o kontakt.

Rozmnażanie

Z reguły wysiewamy nasiona. Jeśli nie wzeszło zbyt dużo, a nam potrzeba więcej roślin proszę podhodować roślinę i ściąć około 10 cm młode pędy wierzchołkowe i ukorzenić je. Trwa to około 3 tygodnie.

Choroby i szkodniki

Jeśli już coś się może pojawić to tylko rdza i mączniak prawdziwy.

Zastosowanie

Środkowe partie rabat wielogatunkowych. Miejsca po roślinach cebulowych, a niskie odmiany także w pojemnikach.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Agastache” pochodzi od greckiego słowa ‚agan’= wiele i ‚stachy’ = kłos. Nawiązanie do bardzo wielu okółków kwiatów w kłosokształtnym kwiatostanie. Jest jeszcze jedno tłumaczenie od greckiego słowa ‚agatos’ co oznacza godne podziwu. Dzisiaj już nie sposób dociec jak to było naprawdę.

Nazwa gatunkowa ”cana” to po łacinie srebrny. Odniesienie do srebrzystego owłosienia dolnej strony liści.rysuneczek

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Siewka – http://roguepencil.blogspot.com/2011/05/white-fuzz-and-snow.html

Nasiona i owoc – http://www.biolib.cz/en/image/id132013/

Mapka – http://plants.usda.gov/java/profile?symbol=agca

Liść – http://nmrareplants.unm.edu/

Kwiatostan – http://www.bluestoneperennials.com/viewer.html?itemcode=AGCA

Agastache cana – http://blog.highcountrygardens.com/archives/791

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: