Miesiącznica roczna

©

©Lunaria annua

Opis

Rodzina: Brassicaceae kapustowatych

Lunaria to w zasadzie roślina dwuletnia, której uprawa bardziej nakierowana jest na pozyskanie owoców niż na kwiaty, choć i te nie są bez znaczenia. Roślina tworzy grube długie korzenie wyglądające prawie jak bulwy. To jest podstawowa przyczyna dlaczego ta roślina nie toleruje przesadzania. Z tych korzeni wyrasta kilka łodyg rozgałęzionych dopiero u góry. Są one ulistnione. Kształt liścia na ogół w zarysie sercowaty o koląco ząbkowanym brzegu. Dolne liście są na długich ogonkach, środkowe na bardzo krótkich, a górne liście są bez ogonków(siedzące). Zarówno pędy jak i liście są krótko i lekko szorstko owłosione. Na szczytach wszystkich odgałęzień pojawiają się krótkie grona kwiatowe. Pojedyncze kwiatki do 3 cm średnicy są czteropłatkowe i delikatnie pachnące. Po zapyleniu pojawia się owoc z początku wąsko eliptyczny potem prawie okrągły. Budowa tego owocu jest specyficzna. Ten spłaszczony twór ma trzy ścianki. Środkowa jest perłowo przezroczysta.

 Do niej przyczepione są płaskie nasiona o średnicy do 1 cm. Całość okryta jest dwoma zewnętrznymi, półprzezroczystymi ściankami. Jesienią jeśli nie zetniemy owoców zanim całkowicie zaschną ta zewnętrzna ochrona się otwiera, i opada. Wysypują się nasiona, a ogród zdobi środkowa ścianka, która z uwagi na swą srebrną przezroczystość i owalno okrągły kształt popularnie zwana judaszowymi srebrnikami. Nasiona, które się wysypały roznoszone są przez wiatr i w kolejnym roku mogą pojawić się w najmniej spodziewanym miejscu. Tak więc ta dwuletnia roślina robi się w naszym ogrodzie wiecznym gościem. Istnieją 3 odmiany:

 ‚Alba’. Jest to tzw. odmiana botaniczna, co oznacza, że wysiewając nasiona też otrzymamy biało kwitnące rośliny.

‚Stalla’ Odmiana mieszańcowa o również białych kwiatach ale zielono-białych liściach.

 ‚Variegata’ Odmiana o normalnych kwiatach lecz biało obrzeżonych liściach.

Występowanie

Bałkany są miejscem naturalnego pochodzenia rośliny. W tych południowych krajach rośnie na terenie lasów, ocienionych wąwozów i jarów.

Wysokość

W zależności od ilości wody w glebie od 50 do 100 cm.

Termin kwitnienia

Najczęściej jest to maj i początek czerwca. Głównymi zapylaczami są ćmy.

Kolor kwiatu

Fioletowo-lawendowy w różnych odcieniach. Biały i dwukolorowy. Przy czym ta dwukolorowość to nie odmiana, a zmienność gatunkowa rośliny i udział poszczególnego koloru jest nie do ustalenia. Te dwukolorowe kwiatki w kolejnym roku mogą być już w jednym kolorze.

Stanowisko

W naszym kraju najładniej będzie wyglądała posadzona w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

Ponieważ należy do rodziny kapustowatych jej korzenie dotykają te same przypadłości co popularną kapustę. Z tego też powodu nie sadzimy ją tam gdzie były grządki z kapustą, kalarepą itp. Nie sadzimy jej także tam gdzie był dawany obornik. Z powodu chorób woli gleby o odczynie obojętnym niż kwaśne. Poza tym praktycznie nie grymasi i można ją sadzić w każdą przepuszczalną glebę byle niezbyt suchą.

 Jeśli roślina ma zdobić nam ogródek warto w momencie zasychania okryw ręcznie je zdejmować bo roślina w tym czasie nieszczególnie wygląda, a nam chodzi o jak najszybszy efekt zdobniczy i dlatego że unikniemy samosiewu. Natomiast na suszenie ścinamy jeszcze zielonkawe rośliny(żółknące raczej) i dosuszamy w przewiewnym miejscu. Pamiętajmy, że bardzo wiele nasion jakie nam się w trakcie suszenia osypie nie będzie miało możliwości skiełkowania bo zaschły mimo, że były niedojrzałe.

Mrozoodporność

Tą jedną zimę w życiu przeżywa bez problemów.

Rozmnażanie

 Jeśli zebraliśmy dojrzałe nasiona to mogą one być przechowywane do 3 lat. Wysiewamy je od razu na miejsce stałe i po wschodach przerywamy.

Można je uprawiać w cyklu rocznym lecz efekt nie jest już tak spektakularny. Przy tym sposobie w marcu wyziewamy najlepiej pojedynczo do doniczek i wysadzamy na miejsce po minięciu okresu przymrozków.

Choroby i szkodniki

 W czasie mokrego lata problemem może być mączniak rzekomy, a w suche gorące lata mączniak prawdziwy.

Zastosowanie

 Można ją trzymać w wazonie samą a można komponować z typowymi suchymi kwiatami jak kocanki, nieśmiertelniki czy miechunka.

 Nikt też nie powiedział, że te ładnie pachnące kwiaty nie mogą być ścięte do wazonu.

Uwagi

W języku kwiatów oznacza szczerość, ale i zapomnienie.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Siewki – http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/9730-2.htm

W wazonie – http://donna-surprenant.abbozzogallery.com/stilled-life-exhibition.htm

Etapy pracy – http://www.flickr.com/photos/mitrika/4822973685/lightbox/

Kwiaty w wazonie – http://www.odla.nu/artiklar/inne/inspiration-och-design/en-bukett-till-mors-dag

‚Variegata’ – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/189547/#b

Mączniak prawdziwy – http://www.sciencephoto.com/media/107140/enlarge

Lunaria annua – http://www.robsplants.com/stock/photo.php?id=5

Reklamy

Komentarze 3 to “Miesiącznica roczna”

  1. business supply Says:

    Hi, everything is going well here and ofcourse every one is sharing information, that’s genuinely good, keep up writing.

  2. jadwisia22 Says:

    Dziekuję bardzo ,tak dużo sie dowiedziałam Pozdrawiam


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: