Szałwia zielona

©

©Salvia viridis

Salvia viridis

Opis

Rodzina: Lamiaceae

Szałwia ta uprawiana jest od XVI w. W chwili obecnej jej popularność nie jest już tak duża, a szkoda. Roślina rośnie szybko. Jej wzniesione pędy są ulistnione, kanciaste w przekroju i słabo rozgałęziające się. Liście o wyraźnej fakturze, z racji owłosienia o szarawej zieleni i oszczepowate w kształcie. Głównym walorem zdobniczym są duże, kolorowe liście podkwiatkowe. Same kwiaty są małe, dwuwargowe i bez znaczenia zdobniczego. Owocem żebrowana torebka z licznymi drobnymi, owalnymi nasionami. Roślina daje duży samosiew i raz wprowadzona do ogrodu co roku odnawia się sama.

S. viridis pokrójWystępowanie

Naturalny obszar występowania rozciąga się od Morza Śródziemnego przez Krym po Iran. Naturalnym siedliskiem są otwarte obszary trawiaste. Występuje także jako roślina ruderalna.

Wysokość

W zakresie od 30 do 60 cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnienie w połowie czerwca i masowo kwitnie ponad miesiąc. Później już pojedyncze szczytowe kwiatki aż do przymrozków.

Kolor kwiatu

Biały, różowy lub fioletowy. Przykwiatki w każdym z tych kolorów mają ciemniejsze żyłkowanie.

Stanowisko

Najlepszy efekt uzyskuje się w pełnym słońcu. Już w półcieniu rośliny są wyższe i mają tendencję do pokładania się, co nadaje kępce nieporządny wygląd.

Wymagania i pielęgnacja

na rabacieWymaga jedynie by gleby były przepuszczalne. Oczywiście najładniejsze rośliny otrzymamy jeśli gleba dobrze utrzymuje wilgoć. W żadnym razie nie nawozimy bo to roślina gleb ubogich. Na dobrych glebach wyrasta wysoko, przewraca się i słabiej kwitnie. Odczyn gleby w szerokim zakresie. Przy czym bardziej jej odpowiadają gleby nawet alkaliczne niż kwaśne.

Rośliny na rabacie sadzimy w większej grupie by z daleka widać było kolorową plamę. Jeśli nie uszczykiwaliśmy roślin sadzimy na drugim planie i gęściej niż normalnie. Przykładem może tu być zdjęcie gdzie widzimy szałwię w kompozycji z aksamitką wąskolistną.

Mrozoodporność

Jest w stanie znieść 2-3 stopniowe przymrozki.

Rozmnażanie

nasionasiewkiWysiew nasion w pod koniec marca lub na początku kwietnia. Siewki rosną szybko i będą wymagały dwukrotnego pikowania. Pierwsze pikowanie już w fazie liścieni, z uwagi na wyciąganie się siewek. Następne wykonujemy w fazie pierwszych liści właściwych. Jak siewki mają trzy liście właściwe wyrośnięte uszczykujemy, by roślina bardziej się rozkrzewiła. Przed sadzeniem na miejsce stałe uszczyknąć można jeszcze raz. Pamiętajmy, że uszczykiwanie zawsze opóźnia rozpoczęcie kwitnienia, lecz mamy za to krótsze i mocne krzewy z wieloma pędami. Wiele pędów to więcej kwiatów.

By zapewnić sobie masowe kwitnienie aż do jesieni można wysiać rośliny także wprost do gruntu.

Choroby i szkodniki

Szałwia jest gatunkiem z natury zdrowym.

Zastosowanie

bukiet Poza ozdobą rabat nadaje się na kwiat cięty i do suszenia.

Dawniej używano jej do aromatyzowania alkoholi, także wina.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzaju pochodzi od słowa ‚salvus’ = ocalony, nietknięty, żywy, zdrowie lub ‚salveo’ = leczyć. Odniesienie do leczniczych właściwości niektórych gatunków szałwii.

Nazwa gatunkowa ”viridis” jest pochodzenia greckiego i oznacza kolor zielony, z implikacjami młodości i wigoru.

Przypisyrysuneczek


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Siewki – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/188439/

Nasiona – http://blomster-tips.blogspot.com/2010/07/broksalvia-bla-salvia-viridis.html

Salvia viridis – http://images.mooseyscountrygarden.com/uk-gardens/kew-gardens/200/

Na rabacie – http://www.pond5.com/

Dodaj komentarz