Ostróżeczka ogrodowa

©

Consolida ajacis

 

Opis

Rodzina: Ranunculaceae – jaskrowate

Łodyga jest słabo rozgałęziona, wzniesiona, a liście delikatne, dłoniasto-sieczne. Szczyty rozgałęzień zakończone są gęstymi gronami kwiatów, średnicy do 4 cm. Do ostróżek wysokich zaliczamy przede wszystkim dwie najpopularniejsze grupy odmian, a mianowicie Hyacinthiflorum Florę Pleno dorastające do 110 cm, o długich i bardzo gęstych kwiatostanach oraz grupę Exquisit o gęstych, długich kwiatostanach w różnych odcieniach. Z odmian niskich, dorastających do 30-50 cm najpopularniejsze są również dwie grupy odmian: Dwarf Rocket są zwarte i mają pełne, niebieskie, fioletowe, białe lub różowe kwiaty oraz grupa Dwarf Hyacinth której odmiany nie rozkrzewiają się od samej podstawy, mają pełne kwiaty w gęstych i tępo zakończonych gronach.

W uprawie znajdują się również odmiany rodzimej Ostróżeczki polnej (C.regalis), która cechuje się niższym wzrostem i bardziej rozpierzchłymi kwiatostanami. Dzięki temu że rośliny rozkrzewiają się już od podstawy tych kwiatostanów jest więcej. Najbardziej cenione są formy o kwiatach pełnych, np. ostróżeczki lewkoniowe. Natomiast na kwiat cięty najlepiej postarać się o odmiany z grupy Giant Imperiał. Rozkrzewiają się one silnie od podstawy, mają pełne kwiaty i osiągają 60-100 cm wysokości.

Występowanie

Występuje w rejonie śródziemnomorskim i na Krymie.

Wysokość

Dorasta do 120 cm.

Termin kwitnienia

Od czerwca do sierpnia, 10-12 tygodni od siewu.

Kolor kwiatu

Niebieski, różo­wy lub biały. Odmiany mają różne odcienie tych kolorów.

Stanowisko

Najintensywniej kwitną na stanowisku słonecznym i osłoniętym z uwagi na dość wiotkie łodygi wiatr często przygina pędy do ziemi.

Wymagania

Większość właścicieli ogródków utożsamia informacje mówiące o możliwości przetrwania rośliny z jej prawdziwymi wymaganiami pozwalającymi uzyskać optymalny wygląd roślin. Wysiewa je zatem byle gdzie, bo one nie potrzebują w ich mniemaniu niczego. Nic zatem dziwnego, że uzyskują rachityczne rośliny. Ostróżeczki, ze względu na głęboki system korze­niowy, wymagają gleby żyznej, starannie uprawianej, najlepiej piaszczysto-gliniastej o odczynie obojętnym. Zatem gleby nawet lekko kwaśne lepiej jesienią zwapnować, a przed rozpoczęciem sezonu wymieszać z dobrze rozłożonym kompostem. Latem w okresie suszy należy zapewnić im dostateczną ilość wody. Odmiany wysokie jeśli nie są posadzone tak, że same znajdą oparcie trzeba podwiązywać do ukrytych między roślinami palików.

Rozmnażanie

Rozmnażamy przez wysiew nasion. Nasiona ostróżeczek są dość duże więc można postarać się o równomierny wysiew , ma to znaczenie szczególnie jeśli siejemy w marcu do pojemników bo ostróżeczki nie cierpią pikowania. Terminy wysiewu są dwa. Pierwszy to tradycyjny czyli marzec /kwiecień lub znacznie lepszy wysiew jesienny. Nasiona wysiane jesienią dają rośliny, które kwitną wcześniej i obficiej. Na rabacie powinny rosnąć w rozstawie 10-20 x 30-40 cm. Większą rozstawę stosujemy do roślin wyższych.

Choroby i szkodniki

Jeśli na pędach pojawiają się ciemne, smoliste plamy to znaczy, że zaatakowane zostały przez bakterie. Takie rośliny trzeba usunąć możliwie jak najszybciej.

Uwagi

Wszystkie odmiany, ale szczególnie te wysokie nadają się do suszenia.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Dwarf Hyacinth – http://as.ebid.net/for-sale/dwarf-hyacinth-larkspur-mix-50-seeds-256-50-31066818.htm

Consolida ajacis – http://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/207391-letnicky-jsou-krasne-na-zahrade-i-ve-vaze.html

Lewkoniowata – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/39822.html

Rysunek – http://plantfinder.sunset.com/sunset/plant-details.jsp;jsessionid=35BB25BE605515FAC72FF3622FC0DE04?id=793

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: