Kleome ciernista

©

Cleome spinosa

Na plantacji nasiennej wysoko w Andach

Opis

Rodzina:Capparidaceae – kaparowate

Łacińska nazwa gatunkowa ( spinosa) nawiązuje do kolczastych nasad liści. Kleome w ogrodach uprawiana jest nieomal 300 lat. Były jednak dość długie okresy kiedy o roślinie zapominano. Teraz nastąpił powrót za sprawą nowych odmian. Jest to roślina o dość egzotycznym wyglądzie. Łodygi wysokie, mocne, silnie rozgałęzione. Liście na całej długości łodygi są duże, dłoniastosieczne, o kolczastej nasadzie, mają nieco niemiły zapach. Ta kolczastość liści sprawia, że rękawice przy pracach są niezbędne. Największą ozdobą są nietypowe, pachnące kwiaty zebrane w groniasty kwiatostan.

Pojedynczy kwiatek składa się z 4 płatków i bardzo długich pręcików, które wyglądają jak nogi pająka.

Cały kwiatostan ma pewną charakterystyczna cechę. Kwiaty w nim są partiami na przemian albo płodne albo sterylne przy czym mogą być albo męsko sterylne albo żeńsko sterylne. Zawsze jednak na danym odcinku kwiatostanu występuje tylko jeden rodzaj sterylności kwiatów. Kwiatostan jest bardzo długi i zawsze na szczycie znajdują się kwiaty, a u dołu po kwiatach płodnych pojawiają się strąki nasienne mające często 10 cm długości i około 4-5 mm szerokości.

Każdy strąk zawiera wiele (około 20) nerkowatych, jasnobrązowych nasion.

Stosunkowo niedawno pojawiła się znacznie niższa i bardziej kępiasta odmiana „Seniorita Rosalita” . Kwiatostany nieco mniejsze ale jako zwarta kępa daje regularną plamę barwną bez pokładania sie pędów. Bywa polecana do uprawy w dużych pojemnikach na tarasach czy dużych balkonach.

Występowanie

Dziko rośnie w południowej Brazylii, Argentynie, Paragwaju i Urugwaju.

Wysokość

Rośliny osiągają do 150 cm. Wspomniana wcześniej odmiana ma tylko 70-80 cm.

Termin kwitnienia

Kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków.

Kolor kwiatu

Kwiaty mogą być białe, różowe lub fioletowe w różnych od­cieniach.

Stanowisko

Sadzimy w miejscach słonecznych i ciepłych.

Wymagania

By zwiększyć krzewienie roślin można przycinać o jedna trzecią pędy w połowie czerwca. Wpłynie to jednak na opóźnienie kwitnienia, ale da nam bardziej ”porządną” kępę roślin. Piszę o kępie bo prawdziwy efekt można uzyskać sadząc co najmniej 6-10 roślin obok siebie. Ponieważ nie da się tej rośliny nie zauważyć z uwagi na jej wielkość i oryginalność kwiatów można ją sadzić z tyłu rabaty.

Można ją sadzić jako punkt centralny rabaty, ale taka kolista czy półkolista rabata jest raczej do dużych ogrodów gdzie człowiek może dostrzec całość założenia. Stojąc zbyt blisko(małe ogrody) widzimy obraz jako fragmenty, które umysł nam składa w całość, a to nie to samo.

Ponieważ i długo kwitnie i ma mocną budowę potrzebuje gleb żyznych. Zatem dobrze byłoby przed sadzeniem wymieszać ją z ziemią kompostową dając tej ostatniej jak najwięcej. Przed przekopaniem warto dać również dawkę nawozu pełnoskładnikowego. W naturze rosną na bardzo przepuszczalnych i niezbyt wilgotnych glebach(maja wilgoć w powietrzu) zatem dysponując glebami gliniastymi lepiej wybrać inną roślinę. Musimy także wiedzieć, że po połowie lata dolne liście zaczynają żółknąć i opadać więc nie warto sadzić jej zbyt blisko bo oprócz wspomnianych wcześniej cech i tą niezbyt ładną cechę trzeba ukryć. Chcąc nieco opóźnić żółknięcie liści jak również jak najdłużej utrzymać obfite kwitnienie w czasie letnich upałów trzeba rośliny podlewać. Jest to wymóg prawie bezwzględny jeśli oczywiście zależy nam na dobrym wyglądzie rośliny i uniknięciu opadania pąków kwiatowych. Nie bez kozery daję zdjęcie uprawy tej rośliny na plantacjach nasiennych wysoko w Andach. Ona woli niższe temperatury i wysoką wilgoć w powietrzu. Stąd ta prośba rośliny o wodę w czasie upałów.

Rozmnażanie

(10x) Nasiona są stosunkowo drobne bo w l g znajduje się ich około 400. Wysiewu dokonujemy w marcu-kwietniu (w szklarni w marcu, a na parapecie w kwietniu). Nasiona należy tylko przycisnąć, nie przykrywać ziemią i aż do wschodów utrzymywać równomierną wilgotność. Przy temperaturze 18°C kiełkowanie trwa około 14-20 dni. W kwietniu-maju siewki pikuje się do doniczek o średnicy 9-12 cm i uprawia w temperaturze 15°C. Sadzimy, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Przed sadzeniem rozsadę należy hartować lecz dość ostrożnie, ze względu na dużą wrażliwość siewek na zbyt niską temperaturę. Z uwagi na wysokość zastosujmy rozstawę w granicach 30-45 cm. Im niższa odmiana tym mniejsza rozstawa.

Choroby i szkodniki

Mszyce na młodych roślinach.

Uwagi

Kwiaty nadają się do cięcia – zachowują w wodzie świeżość przez 10-14 dni, lecz nigdy nie dajemy zimnej wody. Jednak wielu nie odpowiada zapach tych kwiatów więc ostrożnie z obdarowywaniem takim bukietem.

Stosunkowo niedawno na podstawie badań DNA gatunek został przeniesiony do innego rodzaju i zamiast Cleome nazywa się teraz Tarenaya. Nazwa gatunkowa od nazwiska botanika opisującego roślinę. Cała nazwa rośliny brzmi obecnie ‚Tarenaya hassleriana’.  Nie sądzę by szybko przyjęła się ta nowa nazwa w powszechnym obiegu.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

 Kwiatostan2http://www.garnek.pl/jolkas/2820537/kleome-cleome

Na okrągłej rabacie – http://www.diplomlandespfleger.de/sommer2002/chemnitz3.html


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: