Wilec klapowany

©

Mina lobata

Opis

Rodzina: Convolvulaceae – powojowate.

syn. Ipomoea lobata, Ipomoea versicolor, Quamoclit lobata

Liście są jasnozielone, trójklapowe. Roślina ma tendencję do usuwania dolnych liści. Kwiaty są bardzo ciekawie ubarwione i zebrane w jednostronne grona. Kwiaty rozwijają się począwszy od dołu grona i te rozwinięte są jasnokremowe im młodsze kwiaty tym większy udział czerwonego barwnika. Z obserwacji wynika, że najobficiej kwitnie w górnej partii pędu.

Występowanie

Bylina z południowego Meksyku.

Wysokość

Przeciętnie około 2,5 do 3 metrów.

Termin kwitnienia

Będąc rośliną krótkiego dnia kwitnie od końca lipca do przymrozków. Wysiana wprost do gruntu często dopiero po połowie sierpnia.

Kolor kwiatu

Od żółtego, aż do czerwonego.

Stanowisko

Warunkiem obfitego kwitnienia jest słoneczne, osłonięte i ciepłe stanowisko.

Wymagania

Z racji swego dość szybkiego wzrostu potrzebuje gleb dobrze trzymających wilgoć lecz przepuszczalnych. Zasobność gleby przeciętna. Posadzona na tzw. dobrych stanowiskach skupi się na wegetacji czyli tworzeniu jak największej ilości liści kosztem kwiatów.

Jeśli roślina ma okrywać wysoką przegrodę to musimy pamiętać, że ma skłonność do golenia się od dołu i trzeba posadzić obok niej coś co te gołe pędy zakryje, a jednocześnie będzie kwitnąć przed nią. Jak mina zakwitnie inne kwiaty przestaniemy dostrzegać.

Rozmnażanie

Przez wysiew nasion. Jak wszystkie rośliny tropików ma długi okres wegetacyjny i z tego powodu trzeba ją wysiewać dość wcześnie. Marzec to najlepsza pora. Nasionom trzeba wcześniej uszkodzić okrywę nasienną. W tym celu najlepszym zabiegiem jest moczenie nasion przynajmniej przez dobę w letniej wodzie. Nasiona są dość duże więc łatwo będzie wysiać pojedynczo do doniczek. Wzrost siewek jest dość szybki i będą wymagały palika by mogły się po czymś owijać. Z racji swej wielkiej wrażliwości na zimno na miejsce stałe wysadzamy możliwie późno i po wcześniejszym hartowaniu siewek.

Choroby i szkodniki

Nie jest w jakiś szczególny sposób podatna na zagrożenia.

Uwagi

Wprawdzie nie jest to jej zastosowanie, ale można używać jej kwiatów do ozdabiania mieszkań stosując niewielkie choć stabilne wazoniki.

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Wilec klapowany – http://www.fotocommunity.com/search?q=Quamoclit+lobata

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: